Hotely sú už takmer rok zatvorené. Napriek tomu ich vlani na Slovensku vzniklo viac než 200
- Pandémia prinútila mnohých podnikateľov dvere prevádzok dočasne zavrieť
- Niektoré z nich však museli svoju činnosť ukončiť úplne
- Pandémia prinútila mnohých podnikateľov dvere prevádzok dočasne zavrieť
- Niektoré z nich však museli svoju činnosť ukončiť úplne
Pre pandémiu koronavírusu fungujú hotely a krátkodobé prenájmy len vo veľmi obmedzenom režime už takmer rok. Poradenská spoločnosť Bisnode A Dun & Bradstreet Company pri pohľade na ich vývoj zistila, že vlani ukončilo podnikanie 39 hotelov, rôznych foriem krátkodobého ubytovania a kempingov na Slovensku. Je to 1,6 % zo všetkých prevádzok tohto typu na našom trhu. Paradoxne sa ich počet v kritickom roku zvýšil a je výrazne vyšší ako v roku 2018.
Podnikanie ukončilo skoro 40 hotelov
Vlani bolo na Slovensku registrovaných 2 480 hotelov, kempingov a prevádzok krátkodobého ubytovania. Medziročne je to nárast o 223 poskytovateľov a od roku 2018 je ich viac o 396. Rušenie prevádzok sa však v jednotlivých rokoch pohybuje v desiatkach.
https://www.startitup.sk/jan-zacal-vyrabat-domace-pirohy-podla-receptury-babicky-slovaci-sa-idu-potrhat-denne-ich-preda-aj-100-kg/
„Vlani, napriek veľmi kritickému obdobiu pre tento sektor, podnikanie ukončilo 39 z nich, predvlani len o osem menej. Keď však tieto čísla rozmeníme na drobné, vidíme, že podnikanie najčastejšie rušili hotely, celkovo bolo podľa dostupných dát zatvorených 12 hotelov z celkového počtu 699, vznikli však ďalšie štyri nové,“ približuje analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.
Mnohí hotely uzavreli z dôvodu vysokých nákladov na prevádzku objektu. Veľké hotely za ňu mesačne dávali aj státisíce eur. Prevádzkovatelia tak často nevedeli pokryť ani náklady a osud hotela bol jasný.
Naopak, vlani výrazne pribudlo možností na turistické a krátkodobé ubytovanie. Slováci tak podľa oficiálnych dát založili 213 nových ubytovacích prevádzok z celkového počtu 1 276. No úbytok v ich objeme bol len mierny, konkrétne dvanásť.
Ubúdajú aj ponuky práce
Tomu, že hotelierstvu sa v období pandémie skutočne nedarí, nasvedčuje aj okresané množstvo pracovných ponúk na portáli Profesia. V čase tvorby článku bolo pod kategóriou „cestovný ruch, gastro, hotelierstvo“ zverejnených iba 112 ponúk. Zamestnávatelia však hľadali ľudí najmä na pozíciu kuchárov. Ponuky s pozíciou recepčnej nepredstavovali ani 10 miest.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: profesia.sk, SITA