Hotovosť môžu čoskoro nahradiť digitálne peniaze. SaS prišla s výzvou, kde môžeš vyjadriť názor

  • Slovensko rozdeľuje téma digitalizácie eura
  • Saska spustila výzvu, v ktorej sa ľudí pýtajú na ich názor
Peniaze, výzva
Unsplash/Ibrahim Boran, Reprofoto: Výzva-Saska
  • Slovensko rozdeľuje téma digitalizácie eura
  • Saska spustila výzvu, v ktorej sa ľudí pýtajú na ich názor

Slovenskom momentálne silno rezonuje téma digitalizácie eura. Sme rodina chce v súvislosti s tým zakotviť v ústave právo na hotovosť. Poslanci návrh posunuli do druhého čítania.

Saska vytvorila výzvu, ľudí sa pýtajú na digitalizáciu eura

Právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti by malo byť súčasťou Ústavy SR. Tomuto právu má zodpovedať ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla, informuje TASR.

Zákon následne stanoví podmienky a obmedzenia uvedeného práva. Vyplýva to z návrhu ústavného zákona skupiny poslancov hnutia Sme rodina, ktorý Národná rada (NR) SR už minulý mesiac posunula do druhého čítania.

K digitalizovaniu eura sa najnovšie svojsky vyjadrila aj Saska, ktorá sa prostredníctvom internetovej výzvy ľudí pýta, či by malo byť právo na hotovosť garantované ústavou.

Výzva Saska
zdroj: Reprofoto: Vyzva.Sas

Liberáli argumentujú tým, že vo Švajčiarsku a v Rakúsku sa dokonca pripravujú referendá na túto tému. Slovensko ako súčasť Eurozóny je touto témou tiež ovplyvnené, preto sa ľudí pýtajú na ich názor. 

„Zisťujeme názory ľudí na túto tému, ktorú považujeme za dôležitú. zisťujeme názory verejnosti. Samozrejme, pretaví sa to aj do toho, že takýto bod budeme mať následne v našom volebnom programe,“ hovorí pre Startitup Marián Viskupič.

Podľa tímlídra Sasky pre verejné financie „Centrálna banka a aj Európska centrálna banka zvažujú zavedenie digitálneho eura a tam sú tie skutočné otázky. Digitálne euro nemôže byť náhradou eura, ale môže byť alternatívou eura,“ myslí si politik.

Podľa webu výzvy Saska tvrdí, že hlavné argumenty za právo na hotovosť spočívajú v ochrane pred zápornými úrokmi na účtoch, ochrane súkromia a peňazí pred hackerskými útokmi či rozsiahlymi výpadkami elektriny alebo systému ako takého.

Na druhej strane, hlavnými argumentmi za digitalizáciu peňazí je zvýšenie kontroly, lepší boj proti daňovým únikom, podvodom či korupcii, ale tiež pohodlnejší systém platby, menej byrokracie a efektívnejší systém.

Ohrozenie nízkopríjmových obyvateľov

Občan má podľa predkladateľov zo Sme rodina právo na to, aby sa sám rozhodol, či chce platiť v hotovosti. Deklarujú, že v poslednej dobe sú svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu tohto práva.

„I z uvedeného dôvodu je zavedenie práva na hotovosť do ústavy jedným zo spôsobov, ako riešiť v prospech spoločnosti akékoľvek pokusy o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti, vrátane súvisiaceho práva na súkromie,“ vysvetlili v dôvodovej správe.

Úplné zrušenie hotovosti v budúcnosti by podľa poslancov výrazne ohrozilo nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ale napríklad aj občianske združenia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok.

Zachovanie práva na hotovosť je podľa nich tiež významným krokom pri budovaní finančnej gramotnosti mladšej generácie.

„Na margo uvedeného je preto potrebné podotknúť, že právo platiť v hotovosti má byť charakterizované a ponímané ako výraz slobodnej voľby človeka takto platiť v hotovosti nie preto, že elektronicky platiť nemôže, ale preto, že elektronickou formou platiť nechce, a to z akýchkoľvek dôvodov, v reakcii na konkrétnu situáciu alebo ako prejav jeho osobnosti,“ dodali predkladatelia.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Saska

Najnovšie videá

Trendové videá