Hovorca Talibanu bol ako duch, Američania neverili, že naozaj existuje. Dlhé roky ho mali podnosom rovno v Kábule
- Američania, ich spojenci aj afganská vláda nevedeli odhaliť celé roky identitu hovorcu militantného hnutia Taliban
- Napokon si začali myslieť, že v skutočnosti neexistuje a je výtvor propagandy
- Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid ukázal svoju tvár pred mesiacom a tvrdí, že celé roky žil v Kábule rovno pod nosom Američanov
- Niektorí novinári majú problém uveriť, že Mudžahíd je ten, za koho sa vydáva a tvrdia, že hovorcov muselo byť niekoľko
- Američania, ich spojenci aj afganská vláda nevedeli odhaliť celé roky identitu hovorcu militantného hnutia Taliban
- Napokon si začali myslieť, že v skutočnosti neexistuje a je výtvor propagandy
- Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid ukázal svoju tvár pred mesiacom a tvrdí, že celé roky žil v Kábule rovno pod nosom Američanov
- Niektorí novinári majú problém uveriť, že Mudžahíd je ten, za koho sa vydáva a tvrdia, že hovorcov muselo byť niekoľko
Američania, ich spojenci aj afganská vláda nevedela odhaliť celé roky identitu hovorcu militantného hnutia Taliban, až si napokon začali myslieť, že v skutočnosti neexistuje a je výtvor propagandy. Pred mesiacom, ale tajomný muž prvýkrát predstúpil pred novinárov tvárou v tvár a odhalil svoju identitu.
Tajomný hovorca, ktorého meno znie Zabíhulláh Mudžáhid, teraz poskytol rozhovor pakistanskému médiu The Express Tribune. Mudžáhid tvrdí, že celé roky žil v afganskom hlavnom meste Kábul priamo pod nosom Američanov.
„Oni (americké a afganské národné sily) si mysleli, že neexistujem,“ povedal hovorca v rozhovore. „Toľkokrát som unikol pred ich nájazdmi a pokusmi o zajatie, že sa vážne domnievali, že ‚Zabíhulláh‘ je vymyslená postava, nie skutočný muž, ktorý existuje.“ Američanov tiež obvinil, že sa pokúšali podplatiť miestnych obyvateľov, aby poskytli informácie o jeho pohybe.
Meno nie je úplne pravé
V rozhovore prezradil, že pochádza z provincie Paktíja a má 43 rokov. Je ženatý a má štyri deti, dvoch chlapcov a dve dievčatá. Ako 16-ročný mladík sa zapojil do odboju proti Sovietom. Vyštudoval v seminári Haqqania v Nowshere na severozápade Pakistanu, ktorý bol medzinárodne prezývaný aj Univerzita Talibanu alebo „Univerzita džihádu“, uvádza India Today.
Meno Zabíhulláh Mudžáhid však nie je úplne pravé, priznal. „Zabíhulláh je moje skutočné meno,“ povedal hovorca Talibanu. „Mudžáhid je však niečo, ako mi začali hovoriť moji vodcovia,“ vysvetlil.
Zrazu miluje mier? Pýta sa novinárka BBC
Názory zahraničných novinárov na túto postavu Talibanu sa menia. Yalda Hakimová z BBC tvrdí, že bola „šokovaná“, keď videla tvár muža, s ktorým sa rozprávala viac ako desať rokov ako vraví, že Taliban nebude prenasledovať predstaviteľov a úradníkov afganskej vlády. Pritom to bolo v rozpore s textami, ktoré od hovorcu dostávala počas dlhých rokov.
„Niektoré z týchto textov boli tvrdými islamistickými textami. Pri niektorých z nich si myslíte: ‚Tento chlap je krvilačný na Američanov, krvilačný na kohokoľvek v afganskej vláde.‘ Dnes tam sedí a hovorí, že žiadne represálie nebudú,“ uviedla novinárka pre BBC. „Roky rozoslal tieto krvilačné vyhlásenia a teraz zrazu miluje mier? Je ťažké zmieriť sa s tým.“
BBC poukazuje aj na fakt, že Mudžáhid si bez problémov sadol na stoličku, ktorá kedysi patrila riaditeľovi afganského mediálneho a informačného centra, Dawovi Khanovi Menapalovi, ktorého začiatkom tohto mesiaca zavraždili militanti z Talibanu.
Mudžáhid sa vtedy priznal, že za jeho vraždou stojí Taliban a dokonca dodal, že riaditeľ bol zabitý pri „špeciálom útoku“.
Iní reportéri ako novinár BBC John Simpson ho označujú za reprezentanta umierneného krídla Talibanu. Simpson ho označil za „relatívne umierneného a príjemného muža“.
https://twitter.com/JohnSimpsonNews/status/1427667044879773703?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1427667044879773703%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fnews%2Fworld-asia-58250607
Hovorca Talibanu nemusí byť len jeden
Ďalší novinári si mysleli, že hovorca Talibanu nie je jeden človek, ale mohlo ich byť niekoľko a v priebehu rokov sa mohli meniť, pričom niektorí mohli aj zahynúť. Podľa nich je Mudžáhid príliš mladý na to, aby odpovedal na otázky celé roky.
„Už roky sa špekuluje, že to bolo vymyslené meno, že sa vystriedalo veľa „Zabíhulláhovcov“. Teraz, samozrejme, všetci akceptujeme, že toto je pravý Zabíhulláh Mudžáhid. Možno nie je?“ povedala Lyse Doucet, hlavná medzinárodná korešpondentka BBC.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Express Tribune, India Today, BBC