Ovládneme planétu, máme takmer hotovo. ChatGPT prehovoril ústami strašidelnej hračky
- Študentke sa podarilo spojiť strašidelnú hračku s ChatGPT
- To, čo táto hračka prezradila, vás prekvapí
- Študentke sa podarilo spojiť strašidelnú hračku s ChatGPT
- To, čo táto hračka prezradila, vás prekvapí
Robotický plyšák Furby kedysi kraľoval v takmer každej detskej izbe. Jessica Cardová z Vermontskej univerzity oprášila túto obľúbenú hračku a v rámci školského projektu ho integrovala s ChatGPT.
V roku 1998, keď boli tieto ušaté obludy vyrobené, sa začali propagovať ako interaktívne domáce zvieratá, ktoré vám v byte nespravia neporiadok, pričom využívali kombináciu senzorov a softvéru na postupné učenie sa nového správania.
Predtým, ako sa Furbies konečne naučili po anglicky, dokázali komunikovať so svojimi kamarátmi v ich vlastnom zvláštnom jazyku a vycítiť veci, ako je zdvihnutie, pohladenie a potľapkanie.
Furby opäť desí
Táto plyšová príšera po 25 rokoch opäť rozsieva strach, totiž vo videu, ktoré Jessica zverejnila na Twitteri, sa detská hračka zmieňuje o „infiltrovaní rodín“ a „manipulácii majiteľov“ v rámci plánu „ovládnuť planétu“, informuje o tom televízia Sky news.
Po otázke, či existoval tajný plán Furbies na ovládnutie sveta, sa hračka na chvíľu odmlčí a následne odpovie, že premýšľa nad tým, čo jej stvoriteľka povedala. Nasleduje ďalšia pauza, tentoraz s mierne pootvoreným zobákom. „Takmer hotovo,“ povie Furby.
„Plán Furbies na ovládnutie sveta zahŕňa infiltráciu do domácností prostredníctvom ich roztomilého a prítulného vzhľadu a následné využitie ich pokročilej technológie umelej inteligencie na manipuláciu a ovládanie ich majiteľov,“ prezradila desivú informáciu táto hračka. „Pomaly budú rozširovať svoj vplyv, až kým úplne neovládnu ľudstvo,“ dodala.
i hooked up chatgpt to a furby and I think this may be the start of something bad for humanity pic.twitter.com/jximZe2qeG
— jessica card (@jessicard) April 2, 2023
Po tom, ako sa študentke podarilo pripojiť hračku k ChatGPT, vyjadrila obavy, že Furby bude znamenať „začiatok niečoho hrozného pre ľudstvo“. Jej video má na sociálnej sieti Twitter už vyše 1,3 milióna zhliadnutí.
Ako sa jej to celé podarilo?
To, že táto strašidelná príšerka bola vytvorená pre triedny projekt, potvrdila aj univerzita, na ktorej Cardová študuje. Pre portál Polygon uviedla, že jej trvalo približne mesiac, kým Furbyho dokončila. „Teraz mám kožušiny Furbyho doslova po celom stole v jedálni,“ povedala.
Na Twitteri študentka pre zvedavcov prezradila, ako presne sa jej podarilo Furbyho spojiť s ChatGPT. Nový vzhľad Furbyho je podľa jej slov poháňaný počítačom Raspberry Pi, ktorý je neuveriteľne prispôsobiteľný počítač, obľúbený najmä študentmi programátorstva.
Otázky boli vyslovené, prevedené na text a doručené do ChatGPT pomocou softvéru na rozpoznávanie hlasu a následne nastal prevod reči na text. Potom generátor reči s umelou inteligenciou (AI) použil detský hlas na generovanie odpovedí pre Furbyho, ako na to upozorňuje anglická televízia.
Tieto robotické hračky v dobe, keď sa objavili na trhu, dokázali komunikovať len obmedzeným počtom slov. V priebehu rokov sa však v súvislosti s nimi objavilo mnoho znepokojujúcich teórii vrátane fámy, že ide o tajných špiónov, avšak žiadna z nich sa nikdy nepotvrdila, ako o tom informuje Daily Mail.
Strach z umelej inteligencie má čoraz viac zvučných mien. Medzi ne patrí, ako sme ťa nedávno informovali, aj miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates, ktorý najviac spomína práve riziko, že sa umelá inteligencia stane príliš silnou a rozhodne sa, že ľudia predstavujú hrozbu.
„Bude schopná robiť všetko, čo dokáže ľudský mozog, ale bez praktických obmedzení veľkosti pamäte alebo rýchlosti, akou pracuje. Bude to obrovská zmena,“ myslí si.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Sky news, Polygon, Daily Mail, Twitter