Hračkám väzenie nehrozí. Vynaliezaví Rusi protestujú proti vojne
- V ruských mestách ľudia protestujú vynaliezavým spôsobom
- Používajú na to figuríny s protivojnovými nápismi
- V minulosti to už Rusi zakázali
- V ruských mestách ľudia protestujú vynaliezavým spôsobom
- Používajú na to figuríny s protivojnovými nápismi
- V minulosti to už Rusi zakázali
Protesty proti Putinovej vojne na Ukrajine sa opakovane uskutočňujú po celom svete. Na znak solidarity s Ukrajinou a na protest proti „nereálnej vojne“ vedenej Ruskou federáciou vyšli do ulíc tisícky demonštrantov zo všetkých kútov planéty.
Svoj nesúhlas s vojnou trvajúcou už dva mesiace vyjadrujú aj Rusi, ktorým však za to hrozí väzenie. Ruské autority už na protivojnových protestoch zadržali vyše 15-tisíc ľudí.
Protestujú aj hračky
Facebooková komunitná stránka Dezinformácie Hoaxy Propaganda na sociálnej sieti zdieľa príspevok Aliny Anghelovej o novej forme protestov v Rusku. Ľudia, ktorí s vojnou nesúhlasia, našli spôsob, ako môžu svoj odpor voči ruskej agresii vyjadriť bezpečným spôsobom. Vyrábajú figúrky s protivojnovými nápismi. Hračky totiž polícia nezatkne.
„V Petrohrade práve prebieha nová forma protestu proti vojne na Ukrajine. Ľudia vyrábajú figúrky, vysielajú protivojnové heslá či správy proti Putinovi. Figúrky po tomto zostávajú na tých najnečakanejších miestach. … Veľmi inšpiratívne. Plastelínové hračky sa nedajú zatknúť,“ uvádza komunita.
Neskôr sa mal tento spôsob protestovania rozšíriť. „Táto forma protestu sa rozšírila, zdá sa, aj v ďalších mestách Ruska vrátane Moskvy,“ dopĺňa stránka na Facebooku.
Figúrky držia „protivojnové posolstvá napísané na jednoduchom hárku papiera“. Ľudia ich následne lepia na „steny, domy, pylóny. (Podľa nového ruského zákona hrozí sa samotné označenie bojov na Ukrajine za „vojnu“ až 15 rokov väzenia)“, dodáva stránka Dezinformácie Hoaxy Propaganda.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=5336978766347349&id=1144754945569773
Na Sibíri hračkám protestovať zakázali
The Guardian uvádza, že Rusi protestovali podobným spôsobom aj pred desiatimi rokmi. V roku 2012 položili ľudia do sibírskeho snehu tucty hračiek ako napríklad Lego figúrky či plyšových mackov. Vyjadrili tak svoj odpor voči korupcii a nesprávnym volebným postupom.
Autority v ruskom meste Barnaul tento protest označili za „nepovolené verejné podujatie“. Ďalší podobný protest bol zakázaný. Rusi to vtedy odôvodnili tým, že hračky nie sú považované za „občanov Ruskej federácie“ a tak nesmú protestovať.
„Ako sami viete, hračky, a najmä dovážané hračky, nielen že nie sú občanmi Ruskej federácie, ale nie sú ani ľudia,“ uviedol vtedy hovorca mesta Barnaul Andrei Lapunov.
Zatknú svojich aj za „nesprávnu“ farbu
V Rusku teda za vyjadrenie nesúhlasu s inváziou na Ukrajinu hrozí 15 rokov odňatia slobody. Nie vždy však ide len o vyjadrenie názoru. Televízia Nexta na svojom Twitteri informuje o bizarnom prípade muža, ktorého zatkli počas toho, ako šiel do obchodu. Dôvodom bolo to, že si v ten deň obul tenisky modro-žltej farby.
Obuv vo farbách ukrajinskej vlajky si všimla miestna polícia a veľmi sa jej to nepozdávalo. The Insider však uvádza, že podľa moskovského právnika sa tento muž nezúčastňoval protivojnových protestov. Jednoducho ho zadržali na ceste do obchodu a plánuje sa proti tomu odvolať.
Internetom sa šíria viaceré príbehy bizarných zatknutí, napríklad ešte na začiatku invázie policajti zadržali bicykel. Virálnym sa stalo aj video ruskej ženy, ktorá chcela na kameru hovoriť o podpore Putina. Polícia ju vzala ešte predtým, než stihla prehovoriť. Odviedli aj muža, ktorý stál na námestí a držal čistý papier.
Z Ruska utekajú tisíce ľudí
CBS News uvádza, že zo svojej krajiny už utiekli tisíce Rusov. Snažia sa tak ochrániť pred kremeľským prenasledovaním všetkých, ktorí protestujú alebo informujú o vojne na Ukrajine. Ruská vláda tieto správy označuje za dezinformácie o svojej armáde. Niektorým sa však podarí utiecť. Mnohí Rusi si vybrali susedné Fínsko.
„Spolu s mnohými ďalšími mladým ‚ITčkármi’ utekám z Ruska kvôli Putinovi. Každý chce odísť. Polícia zastavuje ľudí kdekoľvek, v metre, na ulici či na letisku a kontroluje im správy v mobile. Niektorí si ale myslia, že nie som patriotka a že neznášam svoju krajinu,“ hovorí Maria, 32-ročná odborníčka na informačné technológie pochádzajúca z Petrohradu.
Ďalší ruský utečenec Anatoly sa pre portál Politico vyjadril, že v Rusku momentálne vládnu dva rozdielne názory. „Tí, ktorí vojnu podporujú, a tí, ktorí nie. Vládna propaganda sa snaží ľuďom nahovoriť, že väčšina s vojnou súhlasí, ale ja neviem. Nikto z ľudí, ktorých poznám, vojnu nepodporuje. Myslím si, že sankcie zo Západu by mali byť väčšie,“ hovorí Anatoly.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Facebook, The Guardian, The Insider, CBS News, Politico, Twitter