Hromadná likvidácia bude nevyhnutná: Úrad verejného zdravotníctva varuje pred rizikami po povodniach

  • Povodne ohrozujú zdravie ľudí v postihnutých oblastiach
  • Úrad verejného zdravotníctva radí, ako sa účinne chrániť
Povodne a riady
Ilustračné foto TASR, Ondrej Hercegh/Freepik
  • Povodne ohrozujú zdravie ľudí v postihnutých oblastiach
  • Úrad verejného zdravotníctva radí, ako sa účinne chrániť

Slovensko v uplynulých dňoch zápasí s mimoriadne nepriaznivým počasím. Intenzívne dažde zasiahli takmer celé územie krajiny, pričom najviac postihnuté sú oblasti v západnej časti Slovenska, konkrétne okresy Senica, Myjava, Skalica a Malacky. Pre tieto regióny bol vyhlásený tretí stupeň meteorologickej výstrahy.

Následkom extrémnych zrážok došlo k rozsiahlym záplavám, ktoré ničia nielen súkromný majetok, ale aj poľnohospodárske plodiny a zásoby potravín. Povodne predstavujú významnú hrozbu aj pre verejné zdravie, najmä kvôli kontaminácii vody a nedostatku hygienických podmienok.

V tejto súvislosti Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal upozornenie, v ktorom apeluje na obyvateľstvo, aby dôsledne dodržiavalo základné hygienické opatrenia na prevenciu zdravotných rizík po povodniach a minimalizáciu rizika šírenia infekčných ochorení v zaplavených oblastiach.

Dezinfekcie nie sú účinné

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) kladie dôraz na dôslednú hygienu rúk. „Ruky si umývajte starostlivo a často. (…) Umývajte si ruky pokiaľ možno mydlom a teplou vodou po každom dotyku s predmetmi, ktoré boli v kontakte so záplavovou vodou alebo kalmi, takisto vždy pred jedlom a pitím, skôr, než sa dotknete tváre a, samozrejme, vždy pred a po použití WC,“ uviedol pre TASR.

Na varenie a pitie, ale aj pri čistení zubov, manipulácii s potravinami, umývaní riadu a pracovných nástrojov alebo čistení povrchov, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami, je nevyhnutné používať iba pitnú vodu, ktorá je zdravotne nezávadná a overená.

Ak máš studňu, ktorá bola zaplavená, vyhni sa používaniu jej vody na pitie či iné domáce účely, kým neprebehne odborná sanácia a následná kontrola kvality vody. Proces sanácie studne by mal prebehnúť až po ústupe povodňovej vlny, stabilizácii vodných pomerov v danej oblasti a po vyčistení okolia studne od nánosov. Až po týchto krokoch a pozitívnych výsledkoch rozboru je možné vodu zo studne opätovne využívať.

Ak sa drevené dosky na krájanie, kuchynské náradie, cumlíky pre dojčenské fľaše alebo iné pomôcky, ako riady či pracovné povrchy, dostali do kontaktu so záplavovou vodou a sú poškodené (napríklad prasknuté alebo odštiepené), je nevyhnutné ich okamžite zlikvidovať. Dezinfekcie nie sú dostatočne účinné na úplné odstránenie kontaminantov z povodňovej vody.

Nebezpečné potraviny

ÚVZ zároveň varuje, že všetky poľnohospodárske plodiny, ktoré boli v kontakte so záplavovou vodou, bahnom alebo kalmi, sú považované za zdraviu nebezpečné a nemali by sa konzumovať. Ovocie, ktoré nebolo priamo zasiahnuté povodňou, je podľa úradu možné konzumovať až po dôkladnom umytí pitnou, zdravotne nezávadnou vodou.

„Nejedzte potraviny zaplavené povodňovou vodou, kalom a bahnom s výnimkou potravín hermeticky balených v skle, kovových obaloch vrátane potravín hermeticky uzatvorených v tuhých plastových obaloch, pokiaľ nejavia známky poškodenia, respektíve porušenia či zmien ich vonkajšieho vzhľadu, čitateľnosti ich etikiet, tvarových deformácií a iných porušení balenia,“ uvádza ÚVZ.

Ak máš akékoľvek pochybnosti o bezpečnosti potravín, neváhaj kontaktovať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ak sa u teba začnú prejavovať zdravotné ťažkosti, ako napríklad bolesti brucha, hnačka alebo zvýšená teplota, je dôležité ihneď vyhľadať lekára. Nikdy nepodceňuj ani zdanlivo mierne príznaky, pretože môžu signalizovať závažnejšie zdravotné problémy.

ÚVZ zároveň upozorňuje, aby ľudia nekonzumovali chladené alebo mrazené potraviny, ak z dôvodu nefunkčnosti chladiaceho či mraziaceho zariadenia začnú zapáchať, zmenia svoju konzistenciu, farbu alebo skupenstvo.

Pri odstraňovaní následkov povodne, najmä pri práci s dezinfekčnými prostriedkami, je dôležité používať ochranné pracovné pomôcky, ako sú gumené rukavice a obuv. „Zasiahnuté územie a objekty čo najskôr odvodnite. Odstráňte všetko bahno a nečistoty z povrchov mechanickým očistením a dôkladným umytím vodou,“ informuje ÚVZ.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, UVZSR

Najnovšie videá

Trendové videá