Hrozba pre verejné zdravie: Vedci upozorňujú na prudký nárast úmrtí. Súvisia s konkrétnou skupinou liekov

  • Užívanie analgetík, teda liekov proti bolesti, je bežná prax
  • Tieto opioidy sú však ilegálne a nebezpečné
  • Pri nesprávnom užití hrozí človeku smrť
na snímke je vedec
Ilustračné foto freepik
  • Užívanie analgetík, teda liekov proti bolesti, je bežná prax
  • Tieto opioidy sú však ilegálne a nebezpečné
  • Pri nesprávnom užití hrozí človeku smrť

V poslednom období prinášajú odborníkom značné obavy syntetické opioidy. Tie zhoršujú verejné zdravie a bezpečnosť. Zatiaľ čo syntetický opioid fentanyl je známy svojimi ničivými účinkami, menej známa trieda syntetických opioidov nazývaná nitazeny začína vytvárať problémy na oboch stranách Atlantického oceánu, píše The Conversation.

Nedávno sa v Spojenom kráľovstve objavili obavy týkajúce sa bezpečnosti pacientov v dôsledku prudkého nárastu úmrtí súvisiacich s opioidmi za posledné dva mesiace.

Ako sa odlišujú nitazeny od ostatných opioidov?

Čo odlišuje nitazeny od iných opioidov, je ich mimoriadna účinnosť. Niektoré z týchto liekov účinkujú až 100-krát silnejšie ako morfín, čo sa dá porovnať s fentanylovými opioidmi. Avšak problém nespočíva len v ich sile, ale aj v ich schopnosti spôsobiť smrť.

Podľa nedávnej štúdie, publikovanej v Jama Network Open, ľudia, ktorí prekonali predávkovanie nitazenmi, zvyčajne potrebovali dve alebo viac dávok naloxónu, lieku na obrátenie predávkovania, na rozdiel od predávkovania fentanylom, pri ktorom stačila väčšinou jedna dávka naloxónu.

Počiatky nitazenov siahajú do 50. rokov 20. storočia, keď švajčiarska farmaceutická spoločnosť Ciba Pharmaceuticals vyvinula túto triedu silných liekov proti bolesti, známych ako analgetiká. Avšak lieky nikdy neprichádzali na trh legálne.

Vo Veľkej Británii nitazeny autority zakázali podľa zákona o psychoaktívnych látkach z roku 2016, ktorý zakazuje všetky chemické zlúčeniny schopné vyvolať psychoaktívny účinok u ľudí, pričom uznáva vážne riziká, ktoré predstavujú pre verejné zdravie.

Vplyv nitazenov na organizmus

Aby sme pochopili nebezpečenstvo nitazenov, musíme najprv vedieť, ako opioidy ovplyvňujú naše telo. Opioidy ovplyvňujú tzv. mu-opioidné receptory v mozgu a iných častiach tela. Aktivácia týchto receptorov v mozgu znižuje bolesť a pri vyšších dávkach vyvoláva pocity eufórie, ktoré nasledujú prejavy ospalosti.

Tradičné opioidy, ako je morfín, he*oín a fentanyl, pôsobia na tieto mu-opioidné receptory. Fentanyl sa však vyznačuje tým, že dokáže tieto receptory aktivovať pri oveľa nižších dávkach než morfín alebo he*oín. Niektoré nitazeny môžu poskytovať úľavu od bolesti aj pri nižších dávkach než fentanyl, čo ukazuje ich mimoriadnu silu.

Napríklad vedecký výskum na potkanoch zistil, že nitazen s názvom N-desethyl isotonitazen dokáže poskytovať úľavu od bolesti pri dávke takmer desaťkrát nižšej, než je potrebná dávka fentanylu. Okrem toho je táto dávka približne 1 400-krát nižšia než dávka morfínu potrebná na dosiahnutie rovnakého účinku.

Tieto lieky nielen, že zmierňujú bolesť a vyvolávajú eufóriu, ale bránia nám aj dýchať, a to je hlavnou príčinou úmrtí pri predávkovaní opioidmi.

Okrem toho existuje obava, že nitazeny sa často pridávajú do iných ilegálnych drog. Ľudia, ktorí užívajú tieto nelegálne drogy, môžu nevedome konzumovať opioidy, a tým zvyšovať riziko potlačenia dýchania.

Ďalšie nebezpečné opioidy

Nielen nitazeny sú však rizikom. Na scéne sa objavujú aj nové syntetické opioidy, ktoré nie sú nitazenami, ako napríklad látky podobné brofínu. Laboratórne testy naznačujú, že tieto lieky sú o niečo silnejšie než fentanyl a výrazne účinnejšie než he*oín alebo morfín.

Našťastie existuje liek s názvom naloxón, ktorý dokáže obrátiť účinky predávkovania opioidmi. Naloxón funguje tak, že blokuje mu-opioidné receptory a účinkuje veľmi dobre, ak sa podá rýchlo. Treba sa vzdelávať, aby sa predišlo ďalším stratám na ľudských životoch spôsobených týmito smrteľnými syntetickými opioidmi.

Zdroje: The Conversation, Science Alert, Jama Network Open

Najnovšie videá

Trendové videá