Hrozí nám nová pandémia. Podľa novej štúdie je 90 % úmrtí na koronavírus v krajinách, ktoré majú toto spoločné
- Úmrtia na koronovírus sú podľa novej štúdie desaťkrát vyššie v krajinách, kde má viac ako polovica populácie nadváhu
- K takým krajinám patrí aj Slovensko. Podľa Svetovej federácie pre obezitu má nadváhu až 56,2 % obyvateľov Slovenska
- Tisícom úmrtí sa dalo zabrániť. V budúcnosti nás čaká ďalšia pandémia, tentokrát obezity
- Úmrtia na koronovírus sú podľa novej štúdie desaťkrát vyššie v krajinách, kde má viac ako polovica populácie nadváhu
- K takým krajinám patrí aj Slovensko. Podľa Svetovej federácie pre obezitu má nadváhu až 56,2 % obyvateľov Slovenska
- Tisícom úmrtí sa dalo zabrániť. V budúcnosti nás čaká ďalšia pandémia, tentokrát obezity
Počet úmrtí na koronovírus je podľa novej štúdie desaťkrát vyšší v krajinách, kde má viac ako polovica populácie nadváhu. K takým krajinám patrí aj Slovensko.
Analýza Svetovej federácie pre obezitu (WOF) poukazuje na súvislosť medzi krajinami, ktoré mali v pandémii najvyššie straty na ľudských životoch, a v ktorých je nadváha a obezita vážnym problémom.
Slovensko podľa Our World in Data aktuálne kraľuje rebríčku najvyššieho počtu úmrtí v prepočte na milión obyvateľov. Podľa WOF má nadváhu až 56,2 % obyvateľov a obezitou trpí 20,5 % obyvateľov Slovenska.
WOF verí, že by sa dalo zabrániť státisícom úmrtí, keby krajiny urobili viac pre zníženie obezity medzi populáciou. V krajinách s vysokou mierou obezity sa vyskytlo 9 z 10 úmrtí na koronavírus.
Podľa vedcov je vek hlavným rizikovým faktorom úmrtia a ťažšieho priebehu COVID-19, ale obezita sa tiež považuje za rizikový faktor, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť, že pacient bude mať ťažší priebeh alebo ochoreniu podľahne.
Nízka miera nadváhy = menej úmrtí
Správa WOF uvádza, že 2,2 milióna z 2,5 milióna globálnych úmrtí bolo v krajinách s vysokou úrovňou obezity. Dodali, že krajiny s nízkou úrovňou nadváhy (menej ako 40 percent populácie) mali nízku úmrtnosť na koronavírus, ktorá nebola vyššia ako 10 osôb na 100 000 obyvateľov.
Independent uvádza, že Vietnam má najnižšiu mieru úmrtnosti na koronavírus na svete a druhú najnižšiu úroveň nadváhy obyvateľstva, zatiaľ čo Veľká Británia mala tretiu najvyššiu mieru úmrtnosti na koronavírus a štvrtú najvyššiu mieru obezity.
„Pozrite sa na krajiny ako Japonsko a Južná Kórea, kde majú veľmi nízku úroveň úmrtí na COVID-19 a tiež veľmi nízku úroveň obezity dospelých,“ uviedol autor správy Dr. Tim Lobstain pre Independent.
„COVID-19 je najnovšou infekciou zhoršenou problémami s hmotnosťou. V minulosti sme to videli u MERS, H1N1 a iných respiračných chorôb.“
Čaká nás pandémia obezity
Lobstein varuje pred novou pandémiou, tentokrát obezity. „Teraz vieme, že populácia s nadváhou je ďalšou pandémiou, ktorá čaká,“ upozornil Lobstein.
Pred hrozbou pandémie obezity varuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá uviedla, že správa je „budíčkom“ pre vlády, aby riešili problémy s obéznym obyvateľstvom.
„Korelácia medzi obezitou a úmrtnosťou na COVID-19 je jasná a presvedčivá,“ uviedol Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO. Ghebreyesus vyzval vlády, aby investovali do zdravotníctva a zdravotných programov na boj s obezitou. Práve pandémia koronavírusu podľa neho ponúka jedinečnú príležitosť na nový reštart boja s obezitou.
Správa WOF prichádza len niekoľko dní potom, ako bola zverejnená štúdia z Talianska, ktorá naznačuje, že obéznym ľudom sa nemusia vytvoriť dostatočné protilátky z vakcíny proti koronavírusu.
Vedci testovali vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech na zdravotníkoch. Zistili, že obézni zdravotníci mali oproti zdravotníkom s normálnou váhou o polovicu menej protilátok. Menej protilátok zaznamenali vedci aj u obéznych ľudí, ktorí prekonali koronavírus.
Zdroje: Independent, WOF, Sky News, DW