Hrozí nám nová pandémia? Vtáčiu chrípku už zaznamenali v 46 krajinách, ohnisko sa našlo aj na Slovensku
- Vedci nevylučujú možnosť prenosu vírusu z jedného človeka na druhého
- Musí sa výrazne zintenzívniť kontrola na hydinových farmách
- Vedci nevylučujú možnosť prenosu vírusu z jedného človeka na druhého
- Musí sa výrazne zintenzívniť kontrola na hydinových farmách
Svetom sa rýchlo šíri ďalší smrteľný patogén, ktorý môže predstavovať hrozbu pre verejné zdravie, informuje magazín Science. Ide o H5N8, typ vysoko patogénneho vírusu vtáčej chrípky. Vírus je vedcom už známy, po prvýkrát ho identifikovali v roku 1959 v Škótsku a zaznamenali sme ho už aj na Slovensku. Do tohto roku sme však nevedeli, že sa vie vírus preniesť aj na človeka.
Od roku 2020 sa po svete objavujú ohniská nebezpečnej vtáčej chrípky a vírus už zabil milióny vtákov. Vedci hovoria o ďalších rizikách, ktoré sú s vírusom spojené.
Šíriaci sa vírus už objavili aj u ľudí
„Napadnuté geografické regióny sa stále rozširujú, momentálne je vírus zaznamenaný minimálne v 46-tich krajinách,“ tvrdia výskumníci Weifeng Shi a George F. Gao v novom článku časopisu Science. Varujú v ňom pred nebezpečenstvom, ktoré so sebou šíriace sa H5N8 nesie. Vírus najviac ohrozuje vtákov, vrátane sliepok a kačíc, no objavil sa už aj u ľudí.
Vtáčia chrípka H5N8 vypukla v roku 2020 v Rusku a zasiahla tam aj siedmych pracovníkov, ktorí pracovali s hydinou. Boli to prvé zaznamenané prípady tohto typu vtáčej chrípky u ľudí. Riaditeľka Federálneho úradu pre kontrolu práv a zdravia spotrebiteľov Anna Popová vtedy skonštatovala, že šíreniu zabránili okamžitým prijatím príslušných opatrení. Všetci nakazení sa z choroby vyliečili a jej priebeh bol u všetkých miery.
Vtáčiu chrípku však netreba podceňovať, ľudia už v minulosti bojovali s iným typom. „K dnešnému dňu bolo Svetovej zdravotníckej organizácií nahlásených celkovo 852 laboratórne potvrdených prípadov infekcie človekom s H5N1 a z toho skončilo 455 úmrtím,“ upozorňujú Shi a Gao, pri čom dodávajú, že zasiahnutých bolo vtedy len 17 krajín.
Fakt, že vírus je schopný prejsť zo zvieraťa na človeka, je len časť problému, tvrdia vedci
Vo väčšine nedávnych ohnísk prevláda kmeň vírusu H5N8 s názvom 2.3.4., ktorý prvýkrát zaznamenali na čínskom trhu s morkami v roku 2010. Momentálne je to najdominantnejší patogén celého sveta. Týmto príkladom výskumníci poukazujú na to, že vírusy podobného typu majú preukázateľný sklon k rýchlemu globálnemu rozširovaniu sa pomocou sťahovavých vtákov. Vedci rovnako upozorňujú, že vírusy sa neustále vyvíjajú, pričom sa geneticky menia a tvoria nové podtypy.
Výskumníci Shi a Gao, ktorí sa šíreniu vtáčej chrípky venujú, pracujú na lekárskej univerzite v Šan-tungu a v Čínskom centre pre kontrolu a prevenciu chorôb. Ako jedni z prvých vedcov začali začiatkom roka 2020 dokumentovať nový koronavírus, ktorý dnes už netreba predstavovať nikomu.
Pandémia COVID-19 a opatrenia, ktoré ju sprevádzali, výrazne napomohli zníženiu šírenia sezónnych vírusov ľudskej chrípky. V rovnakom čase sa však rozšírilo mnoho vysoko patogénnych vírusov po Číne, Južnej Afrike, Európe a Ázii.
Výskum, ktorý vedci robili v súvislosti s vtáčou chrípkou preukázal, že spomínané vírusy 2.3.4. vykazujú zvláštnu väzbu na bunky a preukazujú väčšie rizika prenosu na ľudí. Vedci nevylučujú ani možnosť prenosu z jedného človeka na druhého, informuje Science Alert. Tvrdia preto, že musíme výrazne zintenzívniť sledovanie na hydinových farmách, skôr, ako sa situácia vyhne spod kontroly.
„Z dôvodu migrácie divých vtákov na veľké vzdialenosti je nevyhnutné situáciu bližšie sledovať. Hlavne kvôli zvýšenej schopnosti viazať dané typy vírusu na ľudské receptory a jeho neustálej mutácie.“
Výskyt vtáčej chrípky, konkrétne vírusu H5N8 sme už evidovali v minulosti, ale aj tento rok sme ho už zaznamenali aj na našom území. Ako informuje Štátna veterinárna a potravinová správa, aj tento rok bolo na Slovensku identifikované jedno ohnisko.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science, Science Alert