Hrozí rozpad polárneho víru. Do Európy by tak mohla prísť krutá arktická zima (PREDPOVEĎ)
- Zmeny, ktoré sú súčasťou polárneho víru, k nášmu územiu dorazia s niekoľkotýždenným oneskorením
- Situácia sa však môže zmeniť
- Zmeny, ktoré sú súčasťou polárneho víru, k nášmu územiu dorazia s niekoľkotýždenným oneskorením
- Situácia sa však môže zmeniť
Český hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti informuje o tom, že situácia v stratosfére v severných polárnych oblastiach je v tejto chvíli živá. Ako každý rok, tak aj teraz sa tu totiž nachádza polárny vír.
V ňom však prebieha náhle stratosférické oteplenie, v dôsledku čoho bude prúdenie vzduchu pomalšie. Zároveň však dôjde k oslabeniu celého víru, no v hre je aj jeho čiastočný rozpad.
Portál tn.cz píše, že tento proces sa odohráva vysoko nad našimi hlavami, no výrazne môže ovplyvniť vývoj počasia. Podľa meteorológov slabý polárny vortex zvyšuje šancu, že sa do oblasti Európy dostane arktický vzduch zo severnej oblasti. Odborníci ďalej uvádzajú, že v tejto chvíli sa nachádzame na prahu kolapsu.
Podľa ich slov sa polárny vír na začiatku januára oslabí, čo bude zas viesť k vyššej šanci, že k nám v januári vpadne arktický vzduch.
Zmeny, ktoré sú súčasťou polárneho víru, k nášmu územiu dorazia s niekoľkotýždenným oneskorením. Okrem toho je však potrebné dodať, že vpád arktickej zimy nie je samozrejmosťou, jav náhleho stratosférického oteplenia však jeho pravdepodobnosť výrazne zvyšuje.
El Niño naberá na sile
El Niño sa naberá na svojej sile a podľa predpovedí meteorológov by rok 2024 mohol byť najvýraznejší v histórii. Jeho vplyvy by sa mohli prejaviť až do jarných mesiacov budúceho roka a existuje dokonca možnosť, že povedie k novým rekordom teplôt.
Rok 2023 by mohol byť označený za najteplejší v histórii zaznamenávania teplôt. Meteorológ Carlo Buontempo však upozorňuje, že rok 2024 prinesie ešte vyššie teploty. Súčasný stav El Niño a klimatické zmeny podľa neho prispievajú k zvyšovaniu teplôt. Podľa portálu AA to bude mať za následok ďalší nárast ortuti v teplomere.
„Ocitáme sa v úplne neprebádanej situácii. Voda v oceánoch má rekordnú teplotu,“ povedal Buontempo.
„So všetkou pravdepodobnosťou sme nič také nevideli ani za posledných tisíc rokov. Toto je nový svet,“ upozornil Buontempo v súvislosti s tým, ako El Niño naberá na sile.
Buontempo konštatuje, že kombinácia klimatických zmien a vplyvov El Niña stála za rekordnými hodnotami tohtoročných teplôt.
„Keď hovoríme o zmene klímy, máme tendenciu vnímať to ako niečo, čo sa len má stať, no tento rok jasne ukazuje, že už sa to deje,“ zdôraznil.
El Niño obvykle dosahuje svoj vrchol v zimnom období, a pritom vedie k globálnemu zvýšeniu teplôt, v priemere o 0,1 stupňa Celzia, upozornila Sarah Kapnicková, vedecká pracovníčka amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru.
Podľa portálu Climate.gov je pravdepodobné, že El Niño s narastajúcou intenzitou bude pretrvávať až do jari. S narastajúcou silou tohto meteorologického javu sa zvyšujú jeho dôsledky, a preto meteorológovia očakávajú ďalšie výrazné oteplenie.
Ako tento jav funguje?
El Niño predstavuje teplú fázu ENSO, ktorá je skratkou pre El Niño – južná oscilácia. V oblasti rovníkového Tichého oceánu sa vyskytujú striedajúce sa teplé a studené fázy, pričom zmena fázy sa obvykle vyskytuje približne každé tri roky, ale môže to byť aj kratšie.
Ako sme informovali v predchádzajúcom článku, planéta momentálne prechádza teplou fázou známou ako El Niño. Opačná, studená fáza ENSO, sa označuje ako La Niña a tá bola aktívna počas posledných troch zím. Každá z týchto fáz sa obvykle vyvíja od konca leta do začiatku jesene a trvá potom zvyčajne až do jari.
Zdroje: tn.cz, Facebook/Český hydrometeorologický ústav, AA, Climate.gov