Hrozí stúpanie cien vodného a stočného. Vodári sú zúfalí, varujú pred krachom
- Hrozí, že za vodné a stočné si priplatíš
- Vodárenské spoločnosti sa rútia do bankrotu
- Hrozí, že za vodné a stočné si priplatíš
- Vodárenské spoločnosti sa rútia do bankrotu
V marci zasiahla Slovensko prvá správa, ktorá ťa asi veľmi nepotešila. Vláda totiž s pripomienkami schválila zmenu zákona, ktorou zavádza daň z pridanej hodnoty (DPH) za odbery podzemných vôd a za vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd, doteraz nebola uplatňovaná. Znamená to, že sa zvýšia poplatky za užívanie vôd. Ide o zdraženie najmä pre právnické osoby a podnikateľské subjekty. Ceny stúpnu o výšku DPH.
Zvýšenie sa týka vodárenských spoločností, resp. prostredníctvom platieb za odber pitnej vody aj občanov, no zasiahne aj poľnohospodárov, pestovateľov a chovateľov, výrobcov tepla, prevádzkovateľov kúpalísk, liečebných a rehabilitačných zariadení a podnikateľov v priemysle a v službách.
Teraz však ale prichádza čosi iné. Vyzerá to tak, že viac zaplatíš aj za vodné a stočné.
Hroziaci bankrot
Na problematiku upozornili tvnoviny.sk. Píšu, že nehrozí len zvýšenie vodného a stočného, ale hlavu v smútku majú aj vodárenské spoločnosti. Vodári tvrdia, že ak sa rýchlo nezmení regulácia, mohli by byť vážne ohrození. Skloňujú pojmy ako krach či bankrot.
Podľa portálu chcú upraviť reguláciu na takú, aká platí pre elektrárne či plynárne. V akom štádiu rokovaní so štátom sú, nie je jasné. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) reaguje, že so spoločnosťami komunikuje, ale domácnosti musí chrániť pred vysokými cenami. Problém s vodou ale nie je žiadnou novinkou. Do vodárenských sietí sa neinvestovalo roky a dlhy sú toho len výsledkom. Konkrétne je pri sieťach dlh tri až štyri miliardy eur a vodná sústava je v nie úplne optimálnom stave. Vodári hlásajú, že je nevyhnutné vodu zdražiť.
Odborníci upozorňujú, že aktuálna situácia nie je len problémom ľudí, ktorí sa tomu venujú. Ohrození sú aj bežní spotrebitelia, teda obyčajní Slováci. Môže sa stať, že aj tebe alebo niekomu z tvojho okolia budú hroziť existenčné problémy. Že by si zostal bez vody, zatiaľ nehrozí, ale môže sa stať, že už nebude takou samozrejmosťou.
Problémové regulácie
Markíza informuje, že síce rastú náklady na prevádzku vodární, ale domácnosti to nijak nepocítia. Hovoria, že regulačný úrad tlačí ceny nadol a ich hladiny sú nereálne. Chceli by mať vlastný regulačný orgán. ÚRSO sa ale bráni, tvrdí, že spolu komunikujú a vodárňam oprávnené náklady uznáva. Argumentujú tým, že chcú domácnosti chrániť pred skokovým nárastom vodného a stočného.
Vodári dodávajú, že aj keby sa zvýšilo vodné stočné aspoň o 10 %, napriek tomu, že to nestačí, znamenalo by to nejaký posun. Vďaka tomu by mohli investovať do lepšej infraštruktúry či opráv. Ľudia by si tak nemuseli zabezpečovať vodovod sami, ako to napríklad urobili obyvatelia v obci Roztoky. Vodári aj spresnili, koľko by znamenalo zvýšenie o 10 % v praxi. Pre jednu štvorčlennú rodinu by to znamenalo zaplatiť ročne približne o 20 eur viac.
Približne 18 % obcí na Slovensku, ktoré nemajú vybudovaný vodovod. Kanalizáciu zas nemá 39 %. Platí tak, žiaľ, pravidlo, že voda nie je pre každého. Týka sa to napríklad obcí Čakajovce, Roztoky či Nové Sady.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: tvnoviny