Hrozí ti pokuta až 300 eur a zákaz šoférovať. Tento zákon Slováci vo veľkom porušujú

  • K najčastejším príčinám dopravných nehôd patrí „hrajkanie sa“ s mobilom za volantom
  • Za tento priestupok môžeš prísť aj o vodičák
Terminál polície a mobil v ruke
Ilustračný obrázok TASR/Michal Svítok, Unsplash/@melissa mjoen
  • K najčastejším príčinám dopravných nehôd patrí „hrajkanie sa“ s mobilom za volantom
  • Za tento priestupok môžeš prísť aj o vodičák

Mobilné telefóny sa stali pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Vďaka nim sme v neustálom spojení so svetom a môžeme sa pripojiť k internetu kedykoľvek a kdekoľvek. Avšak nie všetky situácie sú rovnako vhodné na používanie mobilného telefónu.

Počas vedenia vozidla výrazne zvyšuje riziko dopravných nehôd a môže mať za následok zranenia alebo dokonca smrť. Z tohto dôvodu sa používanie mobilného telefónu počas vedenia vozidla považuje za priestupok a je trestaný zákonom.

Okrem ohrozenia života a zdravia vodiča a ostatných účastníkov cestnej premávky používanie mobilného telefónu za volantom môže mať aj ďalšie negatívne dôsledky, ako sú pokuty, strata bodov v evidencii vodičov alebo dokonca strata vodičského preukazu.

Najčastejšie príčiny dopravných nehôd

K najčastejším príčinám dopravných nehôd sa radí aj nevenovanie sa vedeniu vozidla v dôsledku „hrajkania sa“ s mobilom. Svedčí o tom aj definitívna štatistika Prezídia policajného zboru o vyhodnotení dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2022.

Na základe údajov zo štatistiky zverejnenej na webovej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) je najčastejšou príčinou vzniku dopravných nehôd, pri ktorých bola usmrtená osoba, porušenie povinnosti vodiča (30 %).

Prezídium policajného zboru k týmto porušeným povinnostiam zaradilo nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke (66 usmr.), nedanie prednosti chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez prechod pre chodcov (6 usmr.), a vedenie vozidla, ak je schopnosť vodiča viesť vozidlo znížená najmä úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou (1 usmr). 

Podľa údajov zo štatistiky je druhou najčastejšou príčinou vzniku dopravných nehôd, pri ktorých bola usmrtená osoba, nesprávny spôsob jazdy (22 %). Na treťom mieste je nedovolená rýchlosť jazdy (19 %).

Zvýšené pokuty 

Je jasné, že „hrajkanie sa“ s mobilom za volantom je neduhom viacerých slovenských vodičov.

Za tento extrémne nebezpečný priestupok sa preto rozhodla polícia už v minulom roku zvýšiť pokuty, a to nie je všetko, na scéne sú aj špeciálne radary. >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: MV SR, Aktuality.sk, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá