Hrozí ti pokuta až 300 eur a zákaz šoférovať. Tento zákon Slováci vo veľkom porušujú
- K najčastejším príčinám dopravných nehôd patrí „hrajkanie sa“ s mobilom za volantom
- Za tento priestupok môžeš prísť aj o vodičák

- K najčastejším príčinám dopravných nehôd patrí „hrajkanie sa“ s mobilom za volantom
- Za tento priestupok môžeš prísť aj o vodičák
Mobilné telefóny sa stali pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Vďaka nim sme v neustálom spojení so svetom a môžeme sa pripojiť k internetu kedykoľvek a kdekoľvek. Avšak nie všetky situácie sú rovnako vhodné na používanie mobilného telefónu.
Počas vedenia vozidla výrazne zvyšuje riziko dopravných nehôd a môže mať za následok zranenia alebo dokonca smrť. Z tohto dôvodu sa používanie mobilného telefónu počas vedenia vozidla považuje za priestupok a je trestaný zákonom.
Okrem ohrozenia života a zdravia vodiča a ostatných účastníkov cestnej premávky používanie mobilného telefónu za volantom môže mať aj ďalšie negatívne dôsledky, ako sú pokuty, strata bodov v evidencii vodičov alebo dokonca strata vodičského preukazu.
Najčastejšie príčiny dopravných nehôd
K najčastejším príčinám dopravných nehôd sa radí aj nevenovanie sa vedeniu vozidla v dôsledku „hrajkania sa“ s mobilom. Svedčí o tom aj definitívna štatistika Prezídia policajného zboru o vyhodnotení dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2022.
Na základe údajov zo štatistiky zverejnenej na webovej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) je najčastejšou príčinou vzniku dopravných nehôd, pri ktorých bola usmrtená osoba, porušenie povinnosti vodiča (30 %).
Prezídium policajného zboru k týmto porušeným povinnostiam zaradilo nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke (66 usmr.), nedanie prednosti chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez prechod pre chodcov (6 usmr.), a vedenie vozidla, ak je schopnosť vodiča viesť vozidlo znížená najmä úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou (1 usmr).
Podľa údajov zo štatistiky je druhou najčastejšou príčinou vzniku dopravných nehôd, pri ktorých bola usmrtená osoba, nesprávny spôsob jazdy (22 %). Na treťom mieste je nedovolená rýchlosť jazdy (19 %).
Zvýšené pokuty
Je jasné, že „hrajkanie sa“ s mobilom za volantom je neduhom viacerých slovenských vodičov.
Za tento extrémne nebezpečný priestupok sa preto rozhodla polícia už v minulom roku zvýšiť pokuty, a to nie je všetko, na scéne sú aj špeciálne radary. >>>
Ako uvádza portál Aktuality.sk, za držanie a obsluhovanie telefónu počas jazdy bez systému „voľné ruky“/hands free môžeš prísť aj o vodičské oprávnenie.
Od minulého roka sa zvýšili v tomto prípade horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i v riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Za tento závažný priestupok ti tiež môžu zakázať činnosť a porušenie sa ti bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.
„Mať telefón v ruke počas šoférovania je neprípustné a trestné. Telefonovanie cez hands free, čo je systém voľných rúk, je v aute v poriadku a povolené,“ uviedla hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová pre Aktuality.sk.
„Týmito krokmi sledujeme väčšiu bezpečnosť na cestách. Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste, ako aj seba. Cieľom je ochrana zdravia a životov,“ zdôraznil minister vnútra SR Roman Mikulec.
Moderné zariadenia
Na tých, čo radi držia mobil v rukách počas šoférovania, polícia neustále zvyšuje tlak. Ako uviedol portál tvnoviny.sk, už v minulom roku polícia informovala o tom, že ich bude odhaľovať pomocou špeciálnych radarov.
Ide o tzv. fotoďalekohľady, ktorými je možné zachytiť oveľa väčšie množstvo páchaných priestupkov. Moderné policajné radary totiž už nie sú dnes iba o tom, že dokážu zdokumentovať rýchlosť. Vidia už aj to, čo robí vodič vo vnútri svojho auta.
Kamera dokáže strážiť celkom až tri jazdné pruhy a okrem rýchlosti vidí šoféra za sklom vo dne aj v noci. A to aj v takom prípade, ak mu na predné sklo dopadajú ostré slnečné lúče.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: MV SR, Aktuality.sk, tvnoviny.sk