Hrozí ti pokuta až 300 eur a zákaz šoférovať. Tento zákon Slováci vo veľkom porušujú
- K najčastejším príčinám dopravných nehôd patrí „hrajkanie sa“ s mobilom za volantom
- Za tento priestupok môžeš prísť aj o vodičák
- K najčastejším príčinám dopravných nehôd patrí „hrajkanie sa“ s mobilom za volantom
- Za tento priestupok môžeš prísť aj o vodičák
Ako uvádza portál Aktuality.sk, za držanie a obsluhovanie telefónu počas jazdy bez systému „voľné ruky“/hands free môžeš prísť aj o vodičské oprávnenie.
Od minulého roka sa zvýšili v tomto prípade horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i v riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Za tento závažný priestupok ti tiež môžu zakázať činnosť a porušenie sa ti bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.
„Mať telefón v ruke počas šoférovania je neprípustné a trestné. Telefonovanie cez hands free, čo je systém voľných rúk, je v aute v poriadku a povolené,“ uviedla hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová pre Aktuality.sk.
„Týmito krokmi sledujeme väčšiu bezpečnosť na cestách. Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste, ako aj seba. Cieľom je ochrana zdravia a životov,“ zdôraznil minister vnútra SR Roman Mikulec.
Moderné zariadenia
Na tých, čo radi držia mobil v rukách počas šoférovania, polícia neustále zvyšuje tlak. Ako uviedol portál tvnoviny.sk, už v minulom roku polícia informovala o tom, že ich bude odhaľovať pomocou špeciálnych radarov.
Ide o tzv. fotoďalekohľady, ktorými je možné zachytiť oveľa väčšie množstvo páchaných priestupkov. Moderné policajné radary totiž už nie sú dnes iba o tom, že dokážu zdokumentovať rýchlosť. Vidia už aj to, čo robí vodič vo vnútri svojho auta.
Kamera dokáže strážiť celkom až tri jazdné pruhy a okrem rýchlosti vidí šoféra za sklom vo dne aj v noci. A to aj v takom prípade, ak mu na predné sklo dopadajú ostré slnečné lúče.