Hrozí ti strata stoviek eur: Na toto si dávaj pozor ak nechceš prísť o PN-ku, varuje Sociálna poisťovňa

  • Na PN-ku máš nárok, len ak splníš podmienky
  • Toto všetko musíš o nemocenských dávkach vedieť
Sociálna poisťovňa, teplomer
Archív Canva, TASR/Martin Baumann
  • Na PN-ku máš nárok, len ak splníš podmienky
  • Toto všetko musíš o nemocenských dávkach vedieť

Začiatok jesene je pre Slovákov obdobím rôznych chorôb. Ani sa nestihneš spamätať z leta a už ťa zdrapí prvá chrípka, viróza či smrteľný „soplík“. Na rozdiel od školopovinných detí sa dospelých, žiaľ, chrípkové prázdniny netýkajú. Čo teda robiť, ak si chceme zaistiť PN-ku?

Ako informuje portál Pravda, Sociálna poisťovňa sa v tomto období už chystá na nárast práceneschopnosti zamestnancov. Zároveň však varuje, že na PN-ku nemá nárok každý, a ak si nechceš poriadne zavariť, musíš si odsledovať svoje povinnosti. 

Kritériá na získanie nároku sa líšia v závislosti od typu poistenca. Zatiaľ čo u zamestnancov Sociálna poisťovňa nekontroluje platby zamestnávateľa, SZČO a dobrovoľne poistené osoby musia spĺňať prísnejšie podmienky.

Ak si na seba zarábaš sám, musíš si platenie odvodov starostlivo zapísať do kalendára. Tvoje povinnosti totiž zahŕňajú včasné a správne platenie poistného a absenciu dlhu voči poisťovni prevyšujúceho 5 eur. Dobrovoľne poistené osoby musia navyše preukázať, že boli poistené aspoň 270 dní v priebehu posledných dvoch rokov.

Kto má nárok na PN

Na nemocenské dávky má nárok široké spektrum pracovníkov. Týka sa zamestnancov, povinne poistených SZČO, dobrovoľne poistených jedincov a tých, ktorí sa nachádzajú v ochrannej lehote po ukončení poistenia. Táto ochranná lehota zvyčajne trvá sedem dní.

Aby si získal platenú práceneschopnosť, musíš nielen platiť načas, ale aj získať lekárske potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a platné nemocenské poistenie v čase, keď neschopnosť vznikla.

Systém, samozrejme, myslí aj na situácie, kedy sa musíš postarať o chorého rodinného príslušníka. Takzvaná „óčerka“ (ošetrenie člena rodiny) poskytuje ošetrovné, ktoré môže byť buď krátkodobé (do 14 dní), alebo dlhodobé (až do 90 dní). 

Systém ePN už funguje

Elektronické vystavenie PN, ktoré funguje už vyše roka, navyše zaručilo, že chorí nemusia stáť dlhé rady u doktorov, len aby získali potvrdenie. Elektronická PN slúži ako žiadosť o nemocenskú dávku, čím vlastne eliminuje nutnosť dodatočného podávania žiadosti.

Od roku 2024 sa slovenskí zamestnanci potešili novému systému. Popri všeobecných lekároch a gynekológoch môžu teraz ePN vystaviť aj odborní lekári a zubári poskytujúci špecializovanú ambulantnú starostlivosť.

To znamená, že pri zdravotných problémoch súvisiacich napríklad s kardiovaskulárnym či gastrointestinálnym systémom môžeš navštíviť priamo tvojho špecialistu, ktorý ti vystaví elektronickú práceneschopnosť. K všeobecnému lekárovi ísť nemusíš. 

Ako žiadať o ošetrovné

Počas školského roka majú rodičia v prípade ochorenia dieťaťa nárok na ošetrovné, ak sú nemocensky poistení. O dávku môžu požiadať aj z dôvodu uzavretia školy, predškolského zariadenia či zariadenia sociálnych služieb. Sociálna poisťovňa pre TASR pripomenula, že krátkodobé ošetrovné vypláca maximálne za obdobie 14 dní. Systém vysvetlil hovorca SP Martin Kontúr.

„Ošetrovné môže Sociálna poisťovňa poskytnúť poistencovi počas osobného a celodenného ošetrovania dieťaťa. Ak ochorie dieťa, ktoré nevyhnutne vyžaduje osobné a celodenné ošetrovanie, v tom prípade je potrebné u pediatra vystaviť tlačivo Žiadosť o ošetrovné, ktoré poistenec doplní o požadované údaje a podpíše,“ uviedol Kontúr.

Doplnil, že vyplnené tlačivo musia rodičia odovzdať na pobočke poisťovne. Tlačivo zároveň musí pred podaním žiadosti ešte potvrdiť zamestnávateľ. Nárok na dávku ošetrovné má podľa hovorcu SP aj rodič, ktorý sa potrebuje osobne a celodenne starať o dieťa do 11 rokov, a to z dôvodu uzavretia materskej, základnej či strednej školy alebo zariadenia sociálnych služieb ako sú detské jasle.

Rovnako to platí aj v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 18 rokov. SP upozornila, že žiadosť o ošetrovné z dôvodu uzavretia školy, predškolského zariadenia alebo zariadenia sociálnych služieb nevystavuje lekár, ale poisťovňa.

Žiadosť o ošetrovné môžu rodičia podať písomne poštou alebo osobne, prípadne elektronicky cez portál slovensko.sk, a to prostredníctvom všeobecného podania spolu s prílohou žiadosti.

Poisťovňa v období od januára do júla tohto roka vyplatila v priemere mesačne 18 757 dávok krátkodobého ošetrovného v priemernej výške 166,83 eura.

Zdroje: TASR, Sociálna poisťovňa, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá