Hrozí tu hladomor, ľudia tu predávajú svoje deti aj orgány. Afganistan sa zmieta v neúnosnej situácii
- Ľudskoprávne organizácie upozorňujú na krízu v Afganistane
- Krajina je len jeden krok pred hladomorom, mnohí obyvatelia predávajú svoje deti
- Najchudobnejší obyvatelia pristúpili aj k predaju vlastných orgánov
- Ľudskoprávne organizácie upozorňujú na krízu v Afganistane
- Krajina je len jeden krok pred hladomorom, mnohí obyvatelia predávajú svoje deti
- Najchudobnejší obyvatelia pristúpili aj k predaju vlastných orgánov
S teplotami klesajúcimi k nule upozorňujú ľudskoprávne organizácie na situáciu, ktorá sa odohráva v Afganistane. Už v minulosti sme ťa informovali o tom, že ľudia zo zúfalstva predávajú svoje deti.
Podľa správy OSN krajina smeruje k univerzálnej chudobe. Do roka sa bude miera chudoby v krajine pohybovať na hodnote neuveriteľných 97 % až 98 %, píše Business Insider. Obchod s bielym mäsom je preto pre mnoho rodičov nevyhnutný krok, ako sa udržať pri živote.
Teraz sa však život obyvateľov zhoršil ešte viac a niektorí sú ochotní predať aj svoje orgány, aby nakŕmili rodinu. The Guardian prináša príbeh Delaram Rahmati, ktorá sa spoločne s rodinou musela presťahovať z rodinného domu do hlinenej chatrče v slume, v meste Herát.
Príčinou ich sťahovania bolo sucho, ktoré spôsobilo, že ich pôda bola neúrodná. Z rovnakých dôvodov museli svoje príbytky opustiť takmer 4 milióny Afgancov.
Jeden krok pred hladomorom
Podľa Človeka v tiesni je časť krajiny na stupnici potravinovej bezpečnosti v druhej najhoršej kategórii. Posledná úroveň je už len hladomor.
„Bola som nútená predať svoje dcéry, osemročnú a šesťročnú,“ povedala Rahmati. Neznáme rodiny jej za dcéry dali 100 000 afgánov, čo je približne 838 eur.
V rodinách jej dcéry ostanú do dospelosti, potom budú predané ďalej. Rahmati má doma ešte dvoch synov, jeden z nich je ochrnutý a druhý duševne chorý. Jej manžel má zdravotné problémy a lieky v krajine stoja celý majetok.
Jej dcéry neboli jediná obeť, ktorú zúfalá matka podstúpila. „Kvôli dlhu a hladu som bola nútená predať svoju obličku,“ uviedla Rahmati. Obchod s orgánmi začína v krajine naberať na popularite. Potom, čo Taliban obsadil krajinu, však klesla ponúkaná cena, z 3 100 eur na 1 330 eur. Samozrejme záleží od stavu jedinca, ktorý orgán predáva, cena môže klesnúť ešte viac. Počet dobrovoľníkov však stále stúpa.
Zdravotné problémy po operáciách
Operácie, pri ktorej ľuďom odoberajú obličky sú vykonávané neprofesionálne a o sterilnom prostredí môžu pacienti len snívať. Samotná Rahmati má po operácií zdravotné problémy, lenže rodine chýbajú peniaze, aby mohla navštíviť lekára.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) upozorňuje, že predaj obličiek je pre mnohých obyvateľov krajiny jedinou možnosťou, ako zohnať peniaze na jedlo.
Hladomorom je ohrozených asi 9 miliónov Afgancov, najnovšia správa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo hovorí však až o 22,8 miliónoch ľudí ohrozených nedostatkom potravín. V nemocniciach sa tiež zvyšuje počet podvyživených detí.
Súkromné nemocnice dostávajú každý deň ponuky na kúpu obličiek, niektorí ľudia sú ochotní svoj orgán predať aj za nižšiu cenu, ak dostanú peniaze ihneď. Oficiálne informácie hovoria, že v meste Herát vykonali v nemocniciach 250 transplantácií obličiek, skutočný počet môže byť však vyšší.
Zdroje: Startitup , Business Insider, Človek v tiesni, The Guardian, Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo