Hroziaca recesia núti ľudí robiť hlúpe rozhodnutia. Svoje peniaze si ochrániš jednoduchým krokom
- Obavy z ekonomickej recesie sú dnes na mieste
- Počas zimy hrozí celej eurozóne
- Ľudí to ale núti robiť neuvážené rozhodnutia
- Obavy z ekonomickej recesie sú dnes na mieste
- Počas zimy hrozí celej eurozóne
- Ľudí to ale núti robiť neuvážené rozhodnutia
Podnikateľská aktivita v eurozóne v októbri klesla najprudšie od konca roka 2020. Vysoká inflácia a obavy zo zhoršenia energetickej krízy totiž dusia dopyt, ukázal prieskum spoločnosti S&P Global, ktorý signalizuje, že eurozónu čaká počas zimy recesia. TASR o tom informovala na základe správy agentúry Reuters.
Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v októbri zrýchlilo na rekordných 10,7 % a je viac než päťnásobné v porovnaní s dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
„Výsledky aktuálneho prieskumu pre začiatok štvrtého kvartála po slabých údajoch o PMI a oficiálnych údajoch o HDP v treťom kvartáli signalizujú, že eurozónu čaká počas zimy recesia,“ uviedol ekonóm S&P Global Market Intelligence Joe Hayes.
Vysoká inflácia tlmí dopyt a znižuje podnikateľskú dôveru. Obavy z toho, že energetická kríza sa môže počas zimy zhoršiť, takisto prispievajú k neistote.
Do recesie smeruje aj Nemecko
Objednávky v nemeckom priemysle v septembri klesli o štyri percentá v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Vyplýva to z oficiálnych čísel, ktoré podčiarkujú očakávania, že najväčšia európska ekonomika smeruje do recesie.
Pokles bol spôsobený zníženým množstvom zahraničných objednávok, ktoré klesli o 7 %. Pokiaľ sa „potopí” Nemecko, bude to jasný signál, že nasledovať budú aj ostatné, menšie ekonomiky eurozóny.
Núti nás robiť hlúpe rozhodnutia
Keď nad ľuďmi visí Damoklov meč v podobe recesie, sme náchylnejší na robenie paniky a unáhlené rozhodnutia v oblasti financií.
Potvrdzuje to aj profesor z Duke University a autor mnohých knižných bestsellerov, behaviorálny ekonóm Dan Ariely. Ten hovorí, že ľudia majú v takomto období tzv. „stádovitú mentalitu”, kedy sa celá spoločnosť zameria na nedostatok a každý si tak myslí, že veci sú oveľa horšie než v skutočnosti.
„Recesia je o neistote a strachu. Keď sú veci neisté, ľudia majú problém premýšľať správne,” hovorí.
Nechávame sa ovplyvniť spoločnosťou
S Danom Arielym súhlasí aj Ramit Sethi, ktorého kvôli jeho finančným radám sleduje na Instagrame už viac ako 320-tisíc folllowerov. Hovorí, že tak, ako je to v živote vždy, aj v tejto situácii platí, že nič sa neje také horúce, ako sa to navarí.
Upozorňuje na to, že aj jeho klienti sa nechávajú viac rozhodiť správami o hospodárstve než tým, čo sa s ich financiami deje reálne. „Ľudia sa pozerajú na titulky v správach a počúvajú, o čom hovoria ich priatelia. Z toho si následne vytvárajú pohľad na svet,” hovorí.
Ľuďom preto odporúča viac sa sústrediť na svoj dlhodobý finančný plán než na desivé ekonomické predpovede v médiách.
Ľudia robia unáhlené rozhodnutia
Dokonale to môžeme demonštrovať na príklade kryptomien či akcií. Index S&P 500 už napríklad v priebehu tohto roku stratil pätinu svojej hodnoty a obrovský prepad zaznamenali aj všetky kryptomeny, čo viedlo množstvo ľudí k tomu, aby ich predali za výrazne nižšiu cenu, než za akú ich kúpili. Toto je typický príklad unáhleného rozhodnutia, ktoré sa môže z dlhodobého hľadiska ukázať ako veľmi zlé.
Zjednodušene povedané, svet akcií i kryptomien sa aktuálne nachádza v štádiu „bear market”, čo je termín používaný na opis situácie, kedy hodnoty akcií či kryptomien klesnú o 20 % alebo viac z ich historického maxima.
Informuje o tom aj portál CNBC, ktorý dokonca hovorí o „krypto zime” v zmysle, že predikcie globálne uznávaných ekonómov hovoria o tom, že kryptomeny by mali opäť vystreliť nahor. Z dlhodobého hľadiska je tento trend očakávaný aj na trhu akcií, ľudia teda robia presný opak toho, čo je aktuálne najvýhodnejšie. Súčasná doba totiž aktuálne praje skôr kúpe za minimálnu cenu než predaju.
Správaj sa ako pred hurikánom
Finančný kouč Jeremy Schneider hovorí, že príprava na recesiu by mala vyzerať ako príprava na hurikán. „Počas ťažkých finančných časov robte presne to, čo počas tých dobrých – vytvorte si finančnú rezervu na 3 až 6 mesiacov. Taktiež investujte – skoro a často. Investujte pred recesiou, počas nej aj po nej – trh je veľmi nestabilný.”
Odborníci sa ale zhodujú na tom, že základom je zachovať si chladnú hlavu. Rob si úspory, „škrtni” výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné, investuj a premýšľaj dlhodobo. Unáhlené rozhodnutia by ťa mohli o peniaze pripraviť. Vďaka tým premysleným ich môžeš, naopak, získať.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TASR, SITA, Dan Ariely, CNBC, Jeremy Schneider