Hroziť môže otras mozgu či poškodenie zraku. SOI varuje pred 3 bežnými výrobkami, rozhodne ich nekupuj
- SOI upozorňuje na dve detské stoličky a laserové ukazovadlo
- Ak ich vlastníš, máš právo na vrátenie výrobkov
- SOI upozorňuje na dve detské stoličky a laserové ukazovadlo
- Ak ich vlastníš, máš právo na vrátenie výrobkov
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) pravidelne upozorňuje na nebezpečné produkty na našom trhu. V piatok (23. 8.) na svojom webe informovala o dvoch detských stoličkách a laserovom ukazovadle v tvare granátu. Všetky tri výrobky predstavujú riziko ohrozenia zdravia.
Nebezpečné detské stoličky a laserové ukazovadlo
Pri detskej vysokej stoličke, zn. Mama Kiddies, ProComfort Newline, ITEM No: BXS-216, so sivo-bielou konštrukciou, bielou sedacou časťou a gumeným poťahom hnedej farby, na ktorej je zobrazená koala, hrozí potenciálne riziko poranení.
„V dôsledku nedostatočného konštrukčného vyhotovenia detskej vysokej stoličky (zádržný popruh v rozkroku umožňuje dieťaťu vložiť obe dolné končatiny do jedného otvoru) môže dôjsť k pádu alebo zaseknutiu dolných končatín dieťaťa a následným fraktúram či vykĺbeniu končatín, tržným poraneniam a pomliaždeninám,“ píše SOI.
Druhým výrobkom je detská stolička rastúca, zn. ZOPA, model: GROW-UP, ZOP055715. Ide o detskú drevenú vysokú stoličku v sivo-hnedom prevedení s odnímateľnou plastovou táckou. Výrobok umožňuje nastavenie výšky a hĺbky sedacej časti, a aj opierky nôh.
„V dôsledku nedostatočného konštrukčného vyhotovenia detskej vysokej stoličky, môže dôjsť, pri dlhodobejšom používaní stoličky, k zlyhaniu blokovacieho systému a možnému pádu dieťaťa zo stoličky. Následkom pádu môže dieťa utrpieť otrasu mozgu, tržné poranenia, či pomliaždeniny alebo fraktúry kostí,“ varuje SOI.
Tretím výrobkom je laserové ukazovadlo v tvare granátu, model/typ: U13. Laserové ukazovadlo v tvare granátu, ktorého súčasťou je zmena režimov svietenia, je napájaný tromi gombíkovými, lítiovými batériami. Samotný výrobok nemá žiadne označenie, ani návod na použitie, pričom sa na trhu sprístupňuje v kartónovej škatuli v maximálnom počte 12 kusov výrobku.
Pri tomto výrobku hrozí potenciálne nebezpečenstvo poškodenia zraku. „Namerané hodnoty laserového žiarenia uvedeného výrobku výrazne prekračujú limitné hodnoty expozície oka laserovým žiarením, z čoho vyplýva, že pri náhodnom alebo úmyselnom zasiahnutí oka laserovým lúčom môže dôjsť k trvalému poškodeniu zraku,“ upozorňuje SOI.
Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si vymenované výrobky zakúpili, aby ich vo vlastnom záujme prestali používať. Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny, opravu výrobku v primeranom čase, ak možno zaistiť bezpečnosť opraveného výrobku alebo na výmenu výrobku za bezpečný výrobok rovnakého typu a aspoň rovnakej hodnoty a kvality na základe výslovného súhlasu spotrebiteľa.
Nebezpečné kozmetické výrobky
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR len nedávno upozornil na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov.
Kontrolné orgány v Česku, Taliansku a Francúzsku nahlásili nebezpečné nepotravinové výrobky do systému Rapex Safety Gate, ktorý je európskym systémom na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných výrobkoch, píše TASR.
Informoval o tom odbor komunikácie ÚVZ SR. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozornil, že tieto výrobky sa môžu objaviť aj na Slovensku. Databáza výrobkov nahlásených do systému Safety Gate/RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.
Zdroje: Slovenská obchodná inšpekcia, TASR, Úrad verejného zdravotníctva