HROZIVÁ ŠTÚDIA: Pitie alkoholu útočí na srdce a spôsobuje závažné ochorenie, maj sa na pozore
- Vedci zistili, že už len jeden pohár alkoholu k večeri môže spôsobiť zvýšenie rizika závažnej srdcovej choroby
- Ďalšie výskumy poukazujú aj na to, že športovanie predchádza vzniku choroby.
- Paradoxne je však u športovcov oveľa vyššie riziko ochorenia
- Vedci zistili, že už len jeden pohár alkoholu k večeri môže spôsobiť zvýšenie rizika závažnej srdcovej choroby
- Ďalšie výskumy poukazujú aj na to, že športovanie predchádza vzniku choroby.
- Paradoxne je však u športovcov oveľa vyššie riziko ochorenia
Výskumníci už dlhšiu dobu skúmali, či je alkohol pre naše zdravie škodlivý.
Predpokladá sa, že mierne množstvo alkoholu má ochranný účinok na zdravie nášho srdca. Nový výskum z Kalifornskej univerzity však tieto tvrdenia vyvracia. Aj jediný pohár vína k večeri môže zvýšiť riziko vzniku nepravidelného srdcového tepu.
V najhorších prípadoch môže spôsobiť aj extrémne bolesti, smrteľné mozgové príhody či zlyhanie srdca. Článok o atriálnej fibrilácii (A-fib) bol zverejnený v časopise Annals of Internal medicine. Informoval o tom portál Futurism.
Ide o to, ako to vezme naše telo
Vedci už dávnejšie vedeli, že pitie alkoholu môže viesť ku závažným zdravotným problémom. V najnovšej štúdii bolo však otestovaných 100 pacientov. New York Times uviedlo, že u nich štyri týždne intenzívne sledovali príjem alkoholu a zároveň aj srdcový tep.
V priebehu niekoľkých hodín sa u nich zdvojnásobilo riziko ochorenia atriálnej fibrilácie. Ak ku jednému drinku pridali ešte aj druhý, riziko sa strojnásobilo. Zúčastnení pacienti však už anamnézu mali, čo naznačuje, že ľahké pitie nemusí nutne spôsobovať srdcové problémy.
Konzumácia alkoholu má okamžitý vplyv na fungovanie srdca
Lekári už dlhšie pozorujú spojitosť medzi alkoholom a fibriláciou srdca. Doteraz však nemali definitívne dôkazy o tom, že by to mohol spôsobiť alkohol.
„Štúdia dokazuje, že kedykoľvek, keď konzumujeme alkohol, pravdepodobne to má takmer okamžitý vplyv na fungovanie našich sŕdc.“ Pre New York Times to povedal doktor Gregory Marcus, autor štúdie a profesor medicíny v odbore kardiológie na univerzite v San Franciscu.
A-fib postihuje väčšinu ľudí v USA
Fibrilácia predsiení je najčastejšie sa vyskytujúcou poruchou srdcového rytmu a postihuje približne tri milióny dospelých v Amerike. Prejavuje sa tak, že horné srdcové komory začnú nepravidelne biť, čo môže narušiť prietok krvi do dolných komôr.
A-fib môže byť nepretržitý, ale môže sa vyskytnúť aj ojedinele. Jeho príznakmi sú búšenie srdca, dýchavičnosť a únava, ktoré trvajú niekoľko minút, alebo hodín.
Odborníkov prekvapili výsledky štúdie
Podľa Healthline boli odborníci prekvapení z novej štúdie. Viacero ľudí sa totiž takisto sťažuje, že z času na čas zažívajú A-fib už po prvom vypitom pohári vína či piva. Zdravotnícki pracovníci tak môžu tieto informácie použiť na usmernenie pacientov, ktorí by sa mali vzdať požívania akéhokoľvek množstva alkoholu.
„Rád by som si myslel, že týmito informáciami môžeme zachrániť životy. Minimálne sa tým môžeme vyhnúť nebezpečným situáciám,“ uviedol Dr. Gregory Marcus.
Cvičenie pomáha
Na základe ochrany pred ochorením A-fib bola vykonaná ďalšia štúdia. Vedci do nej na šesť mesiacov zaradili 120 ľudí s anamnézou. Opakovaný výskyt fibrilácie predsiení bol u cvičiacich pacientov iba 60-percentný. Riziko sa zvýšilo o 80 % u pacientov, ktorí necvičili.
„Niekedy sa pacienti s anamnézou fibrilácie predsiení boja cvičiť, ale táto štúdia poskytuje uistenie, že môžu a v skutočnosti by aj mali,“ uviedol PhD. Adrian Elliott z univerzity v Austrálii.
zdroj: Unsplash/bruce mars's
U športovcov je riziko vzniku choroby dvakrát vyššie
Napriek tomu, že na odbúranie fibrilácie predsiení pomáha cvičenie, rizikoví sú najmä športovci. Výskumníci porovnávali viaceré štúdie z minulosti. Ich zistenia naznačujú, že riziko ochorenia bolo 2,46 vyššie medzi športovcami, ktorí sa zúčastňujú zmiešaných športov.
U vytrvalostných športovcov to neplatí.
Keď vedci preskúmali dáta o športovcoch a nešportovcoch bez rizikových faktorov kardiovaskulárnych chorôb, športovci mali až 3,7-krát vyššie riziko vzniku A-fib ako nešportovci. Na základe rôznych štúdií teda výskumníci prišli k záveru, že športovci majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť vzniku fibrilácie predsiení.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Futurism, New York Times, healthline