Hrozná bieda. Experti zmapovali, koľko reálne zarábajú učitelia na Slovensku
- Školy hľadajú predovšetkým učiteľov druhého stupňa
- No o tieto pracovné miesta je mizivý záujem
- Školy hľadajú predovšetkým učiteľov druhého stupňa
- No o tieto pracovné miesta je mizivý záujem
Na stránke Edujobs.sk je aktuálne zverejnených viac než 1 600 pracovných ponúk pre tých, ktorí sa zaujímajú o prácu v školstve. Niet však ľudí, ktorých by naozaj lákala.
Už v stredu by sa pritom malo konať protestné zhromaždenie zamestnancov školstva s cieľom zlepšiť ich pracovné podmienky. Títo pracovníci roky hovoria, že nie sú adekvátne zaplatení.
Sektor sa riadi tabuľkovými platmi a výška základného platu závisí viac od odpracovaných rokov ako od kvality vykonanej práce.
Tú môžu riaditelia škôl ohodnotiť prostredníctvom osobných príplatkov, no vzhľadom na nedostatok financií sa táto možnosť príliš nevyužíva.
Zárobky sú vo všeobecnosti nízke, a tak čerstvo vyštudovaní pedagógovia si radšej zvolia zamestnanie v inom odvetví.
Mzdový portál Platy.sk, zverejnil prehľad, ako sú na Slovensku v skutočnosti platení jednotliví pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci.
Kto zarába najviac a kto najmenej?
V prípade pedagogických zamestnancov najmenej zarábajú asistentky učiteľa, vychovávateľky a učiteľky materskej školy.
Priemerná hrubá mesačná mzda asistenta učiteľa je len 927 eur. Priemerný plat vychovávateliek či učiteliek v škôlkach sa pohybuje na úrovni približne 960 eur.
Učiteľka základnej školy v priemere zarobí 1 122 eur, učiteľ strednej školy 1 188 eur. Najlepšie si v školstve zarobia pedagógovia na vysokej škole. Priemerný plat vysokoškolského pedagóga je 1 288 eur, výskumného a vedeckého pracovníka 1 317 eur.
Ešte menej zarábajú v školstve nepedagogickí zamestnanci. Priemerný plat školníka je 750 eur v hrubom, vedúcej školskej jedálne 904 eur.
„Priemernú hodnotu platu, ktorý uvádzame, môžu ovplyvniť spomínané osobné príplatky. Preto portál Platy.sk pripravil aj údaje o mediánovej mzde, teda strednej hodnote platu.“
Mediánová mzda je takmer pri všetkých analyzovaných profesiách nižšia. V prípade školníka je mediánová mzda 729 eur, u výskumného a vedeckého pracovník je to 1 228 eur.
O koho je záujem?
Ako je to s voľnými pracovnými príležitosťami v školstve? Na portáli Edujobs.sk bolo za posledný rok zverejnených 3 233 príležitostí pre učiteľov.
Najviac z nich v období od 1. júna 2021 do 31. mája 2022 tvorili pracovné ponuky pre učiteľov druhého stupňa, publikovaných bolo viac než 1 500 inzerátov.
Aj stredné školy na Slovensku hľadali výrazný počet učiteľov. Voľné miesto ponúkali v tomto období takmer 950 učiteľom.
Pracovné miesta mohlo získať aj takmer 750 pedagógov, ktorí majú kvalifikáciu vyučovať na prvom stupni základných škôl.
Na druhom stupni základných škôl hľadali najmä učiteľov/učiteľky anglického jazyka, matematiky, slovenského jazyka, pedagógov s kombináciou matematika a fyzika, prípadne telocvikárov.
Na stredných školách bolo počas minulého roka najviac ponúkaných pozícií učiteľom anglického jazyka, slovenského jazyka, matematiky, informatiky a nemeckého jazyka.
Najviac pracovných ponúk v oblasti školstva záujemcovia nájdu v Bratislavskom kraji. Momentálne je v ňom voľných 855 pracovných miest.
Podľa členky predsedníctva a expertky PS na vzdelávanie Ingrid Kosovej nie sú platy nastupujúcich učiteľov ani na úrovni priemernej mzdy na Slovensku.
„Súčasná situácia je dramatickejšia o to viac, že aktuálne školstvo čelí akútnemu nedostatku učiteľov a učiteliek na primárnom stupni.“
Podľa analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky bude v roku 2022 chýbať na slovenských školách 1 300 učiteliek a učiteľov.
Mnoho kvalifikovaných učiteľov je podľa nej v dôchodkovom veku a mladí vyučujúci radšej odchádzajú, ako by si mali hľadať ďalší vedľajší príjem, pokiaľ chcú vykonávať učiteľské povolanie.
Radovan Sloboda z SaS tvrdí, že ak sa platy nezvýšia, od septembra hrozí, že v školách nebude mať kto učiť. „Ak nenájdeme cestu, ako tieto platy zvýšiť, tak hrozí, že učitelia nám budú reálne kvôli inflácii chudobnieť,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Edujobs.sk, Inštitútu vzdelávacej politiky, Profesia.sk