Huawei ukázal svetu svoj veľkolepý kampus, tvoria ho verné kópie Paríža či Českého Krumlova
- Huawei vybudoval v Číne campus, ktorý tvorí 12 rôznych miest
- Medzi nimi sú to verné kópie Paríža alebo Granady
- Plocha s rozlohou 9 štvorcových kilometrov má zamestnávať až 25 000 ľudí
- Huawei vybudoval v Číne campus, ktorý tvorí 12 rôznych miest
- Medzi nimi sú to verné kópie Paríža alebo Granady
- Plocha s rozlohou 9 štvorcových kilometrov má zamestnávať až 25 000 ľudí
Čínsky technologický gigant Huawei stavia svoj úplne nový kampus, ktorý je celý navrhnutý tak, aby vyzeral ako populárne mestá v Európe. Medzi prvými sa do jej útrob podarilo nazrieť pracovníkov americkej spravodajskej televízie CNBC, ktorí absolvovali prehliadku celého areálu kampusu, ktorý sa rozprestiera na obrovskej ploche s rozmermi okolo 9 km². Tieto interiérové a exteriérové priestory by si malo užívať až 25 000 zamestnancov.
Rozloha areálu je tak obrovská, že má vlastnú električkovú dopravu pre lepšie a rýchlejšie presuny zamestnancov medzu rôznymi „mestami“ kampusu. Okrem dopravného spojenia sa v areály nachádza aj most, ktorý spája dva oblasti, ktoré obklopuje jazero. Aj v prípade mostu sa nechali inšpirovať európskou architektúrou, pretože ide o vernú kópiu Mostu slobody v Budapešti.
Kampus je pre zamestnancov rozdelený na rôzne „mestá“, ktoré nesie názov a aj vizuálny charakter známych európskych miest, ako napríklad španielska Granada, francúzsky Paríž, Talianská Verona alebo belgické Bruggy. Momentálne je z celkového počtu dvanástich miest dokončených osem, no práce stále pokračujú a postupne sa dokončia aj ostatné „mestá“. Zaujímavosťou je „mesto“ s návzom Český, v prípade ktorého sa jedná o Český Krumlov, na čo môžu byť podľa mňa naši susedia právom pyšný.
Myšlienka kopírovania populárnej architektúry z celého sveta nie je v Číne vôbec novinkou. Roztrúsené po celej krajine sa nachádzajú repliky miest ako Paríž, Londýn alebo Wyoming,, ktorých pôvod sa datuje do obdobia deväťdesiatych rokov minulého storočia. Jediným rozdielom je to, že kampus a jeho repliky európskych miest sú vo vlastníctve veľkej medzinárodnej spoločnosti, nie krajiny.
Nové sídlo spoločnosti je situované v oblasti južnej Číny s názvom Dongguan, ktoré sa nachádza na sever od mesta Shenzhen, kde sa nachádza súčasne sídlo spoločnosti. V novom kampuse sa nachádza zatiaľ 17 000 zamestnancov, zatiaľ čo v centrále v meste Shenzhen je viac ako 50 000 zamestnancov. Ide o jednu z prvých príležitosti, kedy Huawei sprístupnil kampus aj pre zahraničných novinárov vďaka čomu sa môžeme pozrieť na to, čo skrýval tento technologický gigant pred svetom počas rokov jeho výstavby.
zdroj: bloomberg.com; cnbc.com; theverge.com;
Čítajte viac z kategórie: Architektúra