Hudba spájajúca minulosť so súčasnosťou, nečakané spolupráce, excelentná virtuozita i umelecká bezhraničnosť. Festival Viva Musica! predstavil ďalšie mená aktuálneho ročníka

Jiří Bárta by archiv Viva Musica 2
Viva Musica!

Otvárací koncert 19. ročníka festivalu Viva Musica! bude sviatkom i oslavou. Prostredníctvom neho si pripomenieme rozdelenie Československa i 30. výročie vzniku nášho štátu. Vystúpia na ňom vynikajúci slovenskí a českí umelci – mezzosopranistka Jana Kurucová, klavirista Marian Lapšanský, huslista Pavel Šporcl a violončelista Jiří Bárta. Duch vzájomného rešpektu a spolupráce bude prítomný aj na koncerte Spectrum Quartett & Nogaband a v spoločnom projekte súborov Solamente naturali a Barokksolistine One Music.

Tohtoročný otvárací koncert festivalu Viva Musica! bude mať výnimočný charakter. V roku 2023 si pripomíname 30. výročie vzniku Slovenskej republiky a zároveň rovnaký čas, ktorý uplynul od rozdelenia Československa. Prostredníctvom hudby slovenských a českých autorov a v podaní renomovaných slovenských a českých umelcov, ktorých medzinárodná kariéra tento moment viac či menej presahuje, budeme však reflektovať najmä na vzájomnú kultúrnu a umeleckú prepojenosť našich dvoch krajín. V programe koncertu o. i. zaznie Suchoňova Sonatína pre husle a klavír, op. 11, Janáčkova Sonáta pre klavír 1. X. 1905, Dvořákove Klavírne trio e mol č. 4, op. 90 „Dumky“ či slovenskou ľudovou hudbou inšpirované Variácie na slovenskú ľudovú pieseň pre violončelo a klavír Bohuslava Martinů

Na koncerte, ktorý sa uskutoční 29. júna 2023 o 20:00 vo Veľkom evanjelickom kostole, sa predstaví vynikajúci český violončelista Jiří Bárta a husľový virtuóz Pavel Šporcl. „Na Slovensku a v Bratislave hrám vždy veľmi rád. Festival Viva Musica! poznám a veľmi sa teším na svoje prvé účinkovanie v rámci neho. Som veľmi rád, že sa na koncerte stretnem so skvelými kolegami zo Slovenska a Čiech,“ neskrýva nadšenie Šporcl, ktorý je zároveň známym propagátorom klasickej hudby najmä u mladej generácie. Slovenských umelcov bude zastupovať výnimočná mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Staatsoper v Hamburgu a v súčasnosti jedna z najobsadzovanejších slovenských operných speváčok na európskych pódiách, a klavirista Marian Lapšanský, ktorý už celé desaťročia reprezentuje to najlepšie zo slovenského klavírneho umenia.

Jiří Bárta by archiv Viva Musica 1
zdroj: Viva Musica!

Hudba je len jedna

Návštevníci festivalu Viva Musica! sa už týždeň po otváracom koncerte môžu tešiť na projekt One Music, ktorý je výsledkom spolupráce dvoch renomovaných súborov z oblasti starej hudby, Solamente naturali zo Slovenska a Barokksolistene z Nórska. Oba súbory okrem zamerania na historicky poučenú interpretáciu spája aj dlhoročná spolupráca ich umeleckých lídrov, huslistov Miloša Valenta a Bjarteho Eikeho. V spoločnom programe predstavia skladby, ktoré sú i napriek nesmiernej bohatosti prejavov či koreňov, z ktorých vychádzajú, súčasťou „jednej hudby“. „Tento vrkoč upletený zo severských a našich starých melódií sme s Bjartem pripravovali podvedome 25 rokov. Tak dlho spolu hráme v rôznych programoch. Jeho Alehouse Sessions a naša Musica Globus sa stretávajú teraz v tomto unikátnom prepojení s názvom Hudba je len jedna, priblížil koncert Miloš Valent. „Miloša poznám, hrám s ním a obdivujem ho viac ako 20 rokov. Jeho nekonečná zvedavosť a otvorenosť voči hudbe, histórii a najmä iným ľuďom je jedinečná. To, čo so Solamente naturali vytvoril, pokiaľ ide o objavovanie neznámej alebo zabudnutej starej hudby pre dnešné publikum, je pozoruhodné. Odkedy som v roku 2005 založil svoj súbor Barokksolistene, naša práca sa uberá podobnými cestami. Spoločný projekt One Music je tak prirodzeným výsledkom našej dlhoročnej vzájomnej úcty, obdivu a priateľstva – a zároveň jedinečnou príležitosťou na ešte hlbšie preskúmanie väzieb medzi minulosťou a súčasnosťou, východom a západom či ľudovou a barokovou hudbou,“ doplnil Bjarte Eike.

Bjarte Eike (c) Theresa Pewal 02
zdroj: Viva Musica!

Farebnú mozaiku starého a nového sveta doplní rozmanitá hudba národností, ktoré sú súčasťou slovenskej a nórskej kultúry. Na jednom pódiu tak zaznie hudba rómska, židovská, ale aj sámska a vikingská. Koncert Solamente naturali & Barokksolistene sa uskutoční 6. júla 2023 o 20:00 na Nádvorí Starej radnice.

Nevšedné spojenie zdanlivo nesúvisiacich hudobných svetov

Súčasťou festivalu Viva Musica! sú aj koncerty, na ktoré je voľný vstup. Takým koncertom 19. ročníka je spoločný projekt sláčikového kvarteta Spectrum Quartett pod vedením huslistu Jána Kružliaka ml. a ľudovej kapely Nogaband primáša Michala Nogu. Nevšedné spojenie klasickej a ľudovej hudby postavené na hľadaní vzájomných inšpirácií a prepojení medzi týmito dvomi zdanlivo nesúvisiacimi hudobnými svetmi predstavia na spoločnom koncerte 20. júla 2023 o 20:00 na Námestí pri Eurovea. Kvarteto je základným kameňom orchestra a rovnako tvorí aj jadro tradičnej kapely. Poslucháčom chceme priblížiť spoločné a odlišné znaky klasickej a ľudovej interpretácie, ale aj nástrojové zloženie telies a ich funkciu,“ priblížil vystúpenie Ján Kružliak ml.

Obe hudobné zoskupenia reprezentujú to najlepšie, čo v súčasnosti mladá generácia slovenských hudobníkov v žánri klasickej a ľudovej hudby ponúka. Spectrum Quartett je zoskupením, ktorého originálny zvuk v sebe navzájom spája skúsenosti jednotlivých hráčov nielen z prostredia klasickej hudby, ale tiež z oblasti jazzu, world music či improvizácie. Ľudová hudba Nogaband je zase známa vďaka prvotriednej interpretácii tradičnej hudby. Na koncerte predstavia hudbu skladateľov, ktorí sa vo svojej tvorbe nechali inšpirovať slovenskou ľudovou piesňou. Budeme tak počuť autentickú podobu ľudových motívov, ale aj ich stvárnenie v komplexnejších hudobných formách z tvorby autorov ako Eugen Suchoň či Béla Bartók. „Eugen Suchoň je jedným zo slovenských hudobných skladateľov, ktorý sa inšpiroval aj slovenskou ľudovou hudbou. V jeho tvorbe sú spracované viaceré ľudové piesne, ktoré je možné spoznať vo väčšej či menšej miere. Naším zámerom je odhaliť spoločné kontexty a presahy medzi týmito dvoma hudobnými svetmi,“ doplnil Michal Noga, ktorý sa spolu s Jánom Kružliakom ml. pri tvorbe koncertného programu snažili o rekonštrukciu pôvodu piesní. Ich zdrojom boli viaceré muzikologické výskumy priamo v teréne.

19. ročník festivalu Viva Musica! sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach v Bratislave. 

Vstupenky sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal. Ďalšie koncerty plánuje festival zverejňovať postupne.

Koncerty 19. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 


Prehľad zverejnených koncertov:

  1. 6., 20:00, Veľký evanjelický kostol – Kurucová, Šporcl, Bárta, Lapšanský (otvárací koncert)
  2. 7., 20:00, Nádvorie Starej radnice – Solamente naturali & Barokksolistene: One Music
  3. 7., 20:00, Slovenský rozhlas – Gidon Kremer & Kremerata Baltica
  4. 7., 20:00, Námestie pri Eurovea – Spectrum Quartett & Nogaband (vstup voľný)
  5. 8., 20:00, Slovenská národná galéria – Emily D’Angelo
  6. 8., 20:00, Ponton – Simona Šaturová & Marek Kozák: Nocturno

Hudobné ukážky:

Jana Kurucová – G. Bizet: Seguidilla (Carmen) / Stars von Morgen – Rolando Villazón

Jana Kurucová & Tahmina Feinstein – A. Dvořák: Dobrú noc, má milá

Pavel Šporcl – N. Milstein: Paganiniana

Pavel Šporcl & Prague Philharmonia – A. Vivaldi: Štyri ročné obdobia – Zima

Jiří Bárta & Marian Lapšanský – L. Janáček: Pohádka pre violončelo a klavír

Jiří Bárta & Marian Lapšanský – S. Rachmaninov: Sonáta pre violončelo a klavír g mol, op. 19

Marian Lapšanský – L. Janáček: Sonáta pre klavír 1. X. 1905

Bjarte Eike & Barokksolistene: The Playhouse Sessions

Bjarte Eike, Barokksolistene & Miloš Valent – Musica Pura

Solamente naturali – Zbierka z Lubeníka

Spectrum Quartett – E. Suchoň: Keď sa vlci zišli

Nogaband – Koncert a krst albumu Stopy (september 2021) 

Najnovšie videá

Trendové videá