Humai: Startup, ktorý chce poraziť smrť

  • Aj keď to znie ako sci-fi, podľa prieskumov spoločnosti Humai, zaoberajúcou sa vzťahom medzi ľudskou interakciou a umelou inteligenciou môže byť ľudský mozog zmrazený a uchovaný bez poškodenia tak, aby sa neskôr dal vložiť do robotickej kostry. Tento projekt vtipne nazvali Atóm a Eva a za cieľ má uchovať ľudské vedomie a eliminovať strach zo smrti.
lq1EuNN
  • Aj keď to znie ako sci-fi, podľa prieskumov spoločnosti Humai, zaoberajúcou sa vzťahom medzi ľudskou interakciou a umelou inteligenciou môže byť ľudský mozog zmrazený a uchovaný bez poškodenia tak, aby sa neskôr dal vložiť do robotickej kostry. Tento projekt vtipne nazvali Atóm a Eva a za cieľ má uchovať ľudské vedomie a eliminovať strach zo smrti.

Čo všetko je súčasťou vedomia? Napríklad spôsob, akým niekto vedie konverzáciu, myšlienkové pochody a informácie o tom, ako funguje tvoje telo na povel mozgu. Toto všetko sa bude dať zachovať na silikónovom čipe.

Nová technológia spracúva a využíva informácie z troch rôznych odvetví: bionika, nanotechnológia  a umelá inteligencia. Humai má v pláne preskúmať všetky detaily týchto oblastí a dospieť k tomu, ako úspešne previesť ľudské vedomie do základnej štruktúry. Ak sa bojíš, že umrieš skôr, ako sa táto technológia plne vyvinie, môžeš sa prihlásiť na kryoniku (zamrazenie živých ľudí – poznámka redakcie) s tým, že budeš prebudený k životu, keď bude nová technológia odskúšaná a funkčná. Prakticky sa tak môžeš prihlásiť do programu nesmrteľnosti, ale je na tebe nakoľko dôveruješ technológiám, že zvládnu všetko to, čo si v Humai zaumienili.

prometheus

foto: popsci.com

 

Zatiaľ nepoznáme informácie o tom, koľko bude stáť prebudenie späť k životu, čo však ostáva faktom je, že spoločnosť Humai si je vedomá, že to bude komplikovaný proces. Najväčším kameňom úrazu je nájdenie spôsobu, ako zmrazený mozog opäť uviesť do prevádzky bez poškodenia, pretože v minulosti sa ešte nikomu nič podobné nepodarilo. Dokonca za sebou ľudstvo nemá ešte ani úspešnú transplantáciu mozgu.

Existuje prípadová štúdia skúmajúca Michelle Funk, dievča, ktoré padlo v roku 1986 do zátoky. Bola vyhlásená za mŕtvu, ale po niekoľkých hodinách resuscitácie sa zázračne prebrala späť k životu. Hlavným problémom je, že v skutočnosti nebola nikdy mŕtva, iba v hlbokej kóme. Michelle sa 12 rokov po úraze podrobila neurobiologickým testom, ktoré ukázali, že má problémy s motorickými schopnosťami. Ak teda dievča, ktoré vlastne nikdy neumrelo a stratilo funkciu mozgu len na pár hodín nevedelo fungovať po oživení na sto percent, veľa ľudí spochybňuje, či je možné, aby bol mozog úspešne vložený do štruktúry robota.

Eset

foto: Eset

 

Stránka Humai je síce vizuálne absolútne uspokojivá, otázkou však ostáva, či sú uspokojivé aj ich schopnosti. Zakladateľ spoločnosti Josh Bocanegra predsa len nemá technologické zázemie a sám seba opisuje radšej ako podnikateľa. Naposledy priniesol svetu zoznamku LoveRoom, ktorá zisťovala, či sa k sebe ľudia hodia tak, že ich nechala týždeň bývať spolu. Humai tím sa skladá z 19 ľudí, od neurológov až po inžinierov a ich dosiahnuté vzdelanie a odbor nie sú presne špecifikované.

 

Zakonzervovanie si vedomia síce ešte nefunguje, ale to ľudí neodradí od toho, aby sa prestali snažiť a pokúšať. Budúcnosť Humai je nejasná, avšak výskumy, ktoré sa snažia poraziť smrť budú pokračovať aj keby práve tento projekt nedopadol úspešne.

Pripomína ti to scenár filmu Chappie? Podeľ sa s nami v komentároch o to, na aké filmy a knihy si si pri čítaní tohto článku spomenul ty.

humai

foto: es.finance.yahoo.com>

Zdroj: interestingengineering.com, zdroj titulnej fotografie: f169bbs.com

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá