Hurikán Ida je čoraz silnejší. Presne 16 rokov po ničivom hurikáne Katrina musia štáty opäť evakuovať

  • V USA si dnes pripomínajú 16 rokov od hurikánu Katrina, ktorý napáchal vážne škody
  • Presne po 16-tich rokoch musí krajina bojovať s ďalším hurikánom, ktorý patrí medzi tie silnejšie
pjimage – 2021-08-29T155208.975
Unsplash/NASA Unsplash/Jakayla Toney
  • V USA si dnes pripomínajú 16 rokov od hurikánu Katrina, ktorý napáchal vážne škody
  • Presne po 16-tich rokoch musí krajina bojovať s ďalším hurikánom, ktorý patrí medzi tie silnejšie

Počas nedeľňajšieho rána sa z hurikánu Ida stala búrka kategórie 4. Rozhodlo o tom Národné centrum pre hurikány. Hurikán každou chvíľou naberá na obrátkach, v súčasnosti musia Američania bojovať s vetrom o rýchlosti približne 240 kilometrov za hodinu. Táto rýchlosť je zároveň tesnou hranicou od presunutia hurikánu do kategórie číslo 5.

Od piatku je intenzita hurikánu čoraz silnejšia a hrozí, že Ida sa zapíše do americkej histórie ako ďalší mimoriadne ničivý hurikán. Zaujímavosťou je, že 29. augusta si Američania pripomínajú 16 rokov od hurikánu Katrina, ktorý v krajine spôsobil enormné škody a usmrtil tisícky ľudí.

Epicentrum búrky sa nachádza v Mexickom zálive 120 kilometrov južne od ústia rieky Mississippi, pričom sa pohybuje na severozápad s rýchlosťou 24 kilometrov za hodinu. Predpokladá sa, že 30. augusta v skorých ranných hodinách zasiahne Ida  južné pobrežie USA v oblasti štátov Louisiana, Mississippi a Alabama. 

zdroj: CNN

Prudká zmena intenzity búrky

Hoci sa tropická búrka týka najmä New Orleans, hrozbu predstavuje aj pre iné časti Spojených štátov. Varovanie pred hurikánom vyhlásili pre takmer 320 kilometrov louisianského pobrežia a varovanie pred tropickou búrkou predĺžili až po pohraničie Alabamy a Floridy. Prezident Joe Biden pred príchodom hurikánu schválil vyhlásenie mimoriadneho stavu pre štáty Louisiana aj Mississippi.

Guvernér Edwards uviedol, že na záchranné a pátracie úsilie je pripravených 5 000 príslušníkov Národnej gardy v 14 okrskoch Louisiany. Na problémy s elektrinou je v pohotovosti 10-tisíc opravárov. Hurikán Ida zosilnel tak rýchlo, že neworleanske úrady nemali čas zorganizovať povinnú evakuáciu jeho 390-tisíc obyvateľov.

Starostka mesta LaToya Cantrell vyzvala obyvateľov, aby odišli dobrovoľne. Tých, ktorí zostali, úrady vyzvali, aby sa pripravili na dlhé výpadky elektriny. Tiež varovali pred možnými záplavami, keďže by podľa predpovedí mohlo v niektorých oblastiach napadať do 50 centimetrov zrážok. „Čas nie je na našej strane,“ povedala.

Ida je hrozbou aj pre štát Louisiana. Ak sa naplnia predpoklady a búrka sa dostane aj na pevninu, bude to štvrtý hurikán na tomto území v priebehu jedného roka.

zdroj: Unsplash/Russ Ward

Školy a lety dostali stopku

Úradníci z Louisiany vyzvali obyvateľov, aby sa zásobili jedlom a vodou aspoň na tri dni. Predpokladá sa, že hrozivá búrka s nesmierne silným vetrom môže zanechať vážne škody. Obyvatelia sa obávajú najmä hrozby, že niektoré časti miest ostanú neobývateľnými na niekoľko týždňov až mesiacov. Podľa portálu CNN s týmito obavami súhlasí aj Národná meteorologická služba. 

Obyvatelia postihnutých oblastí by sa mali pripraviť na štrukturálne poškodenie budov, ktorých oprava nebude možná. Silný vietor môže spôsobiť dlhodobé výpadky elektriny a prívalové dažde so sebou pravdepodobne prinesú poškodenie ciest a mostov. Dažde zároveň zničia množstvo budov, ktoré budú podľa predpokladov úplne zaplavené.

zdroj: Unsplash/Khamkeo Vilaysing

Situácia výrazne ovplyvnila aj leteckú dopravu. Lety, ktoré mali počas nedele pristáť na medzinárodnom letisku v New Orleans. Zrušené boli aj odchádzajúce lety. Pred búrkou sa chráni aj štát Mississippi, kde bude počas pondelka zatvorených množstvo škôl a univerzít. O obnovení vyučovania by mali školy informovať v priebehu utorku, no všetko záleží na počasí. 

Smutné výročie

Je paradoxom, že v čase, kedy niektoré štáty bojujú so silnou búrkou, si zároveň pripomínajú 16 rokov od hurikánu Katrina. Ten na juhovýchode USA spôsobil enormné škody nie len na majetku, ale aj na životoch. Celkové škody na majetku boli vyčíslené na 108 miliárd dolárov, o život prišlo takmer 2 000 ľudí a ďalší milión ľudí skončil bez strechy nad hlavou.

zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Hurikán v niektorých chvíľach dosahoval 5. stupeň intenzity a je považovaný za  jednu z najničivejších katastrof v dejinách USA. Táto katastrofa sa začala na Bahamách a spočiatku sa zdalo, že zasiahne severozápad, kam sa aj pohybovala. Nikto neočakával, že zmení smer a vydá sa na juhozápad. Hurikán bol taký silný, že nárazy v jeho vnútri dosahovali rýchlosť vyše 400 km/h. 

Po skončení hurikánu sa záchranné zložky veľmi rýchlo pustili do záchrany preživších, no tú im komplikovala viacero faktorov. Problémom bol napríklad dlhodobý výpadok prúdu a nedostatok pitnej vody, rabovanie a časté útoky na záchranné tímy. Dosť veľkou komplikáciou však bola a skutočnosť, že federálna vláda z pôvodne požadovanej sumy na záchranné práce schválila len asi šestinu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: SITA, CNN, Wikipedia

Najnovšie videá

Trendové videá