Hygienici odhalili vážne nedostatky. Obchody predávali výrobky aj po exspiračnej dobe
- Nedostatky sa v novembri 2023 zistili pri 159 zo 4 097 kontrol potravín
- Úradná kontrola bola vykonaná u 1 227 právnych subjektov a 1 952 prevádzok
- Nedostatky sa v novembri 2023 zistili pri 159 zo 4 097 kontrol potravín
- Úradná kontrola bola vykonaná u 1 227 právnych subjektov a 1 952 prevádzok
Úradná kontrola bola vykonaná u 1 227 právnych subjektov a 1 952 prevádzok. Nedostatky sa zistili pri 159 kontrolách, z uvedeného počtu bolo zistených 587 nedostatkov.
„Mimo pracovnej doby bolo vykonaných 75 úradných kontrol, počas ktorých inšpektori skontrolovali 44 právnych subjektov a 65 prevádzok, nedostatky boli zistené u 22 maloobchodných prevádzok,“ uviedla ďalej v aktuálnej správe Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.
Najviac nedostatkov pri úradných kontrolách potravín sa kontrolami ŠVPS identifikovalo v hygiene, v predaji po dátume spotreby a v označovaní.
„Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 35 blokových pokút v celkovej výške 1 575 eur. Závažnejšie zistené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona o potravinách.“
„V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 80 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 104 500 eur. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 19 000 eur,“ dodala veterinárna správa.
Tri drahé potraviny
Ako sme ťa informovali v našom článku, ceny potravín na Slovensku sa ustálili. Stále sú tu ale potraviny ako maslo, vajcia a syr eidam, ktoré sú nezvyčajne drahé. Prišla na to analýza ministerstva financií, ktorú prerokovala vláda.
Vláda sa týchto predajcov potravín rozhodla skontrolovať. Ak ceny nebudú klesať správnym smerom, vláda zvažuje možnosť zavedenia cenovej regulácie.
Podľa analýzy, ktorú schválila vláda, tempo rastu cien potravín na Slovensku sa v tomto roku ustálilo. Hlavne pre pokles cien energií a poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch.
Od apríla sú tak priemerné spotrebiteľské ceny potravín na Slovensku stabilné.
„Medzinárodné porovnanie cien vo vertikále však naznačuje na Slovensku nezvyčajne vysokú cenu masla, vajec a syru eidam,“ upozorňuje rezort financií.
Kabinet schválil analýzu cenového vývoja s pripomienkou, ktorej obsah zatiaľ nie je známy. Svetový šok v cenách agrokomodít a energií zvýšil nielen náklady, ale aj ziskovosť firiem, a to najmä v poľnohospodárstve.
Ziskovosť vo výrobe potravín a v maloobchode je takisto vyššia ako v rokoch 2018 a 2019. Vzhľadom na tieto zistenia ministerstvo financií odporučilo vykonať cenové kontroly u predávajúcich a výrobcov vybraných druhov potravín.
Kontrola cien potravín
Na základe vládneho rozhodnutia bude Slovenská obchodná inšpekcia povinná do konca budúceho roka zabezpečiť kontrolu cien u maloobchodníkov, ktorí predávajú vybrané druhy potravín.
„Cenová kontrola u predávajúcich v maloobchode bude zameraná na vybrané druhy potravín, najmä na maslo, vajcia a syr eidam, u ktorých boli v analýze preukázané najvyššie ceny,“ upresňuje ministerstvo financií.
Ak ceny aj naďalej budú rásť nežiaducim spôsobom, vláda zváži ďalšie opatrenia vrátane možnej cenovej regulácie. Ministerstvo financií predpokladá, že väčšia pozornosť venovaná predajcom obmedzí ich schopnosť ovplyvňovať rast cien.
Aké sú ceny potravín u našich susedov?
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.