Hygienici varujú pred kozmetikou známych značiek. Môže byť nebezpečná

  • ÚVZ opäť upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky
  • Môžu sa totiž vyskytovať aj na našom trhu
nebezpečné výrobky hygiena
ÚVZ upozorňuje na nebezpečnú kozmetiku Unsplash/Sulis Maulida
  • ÚVZ opäť upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky
  • Môžu sa totiž vyskytovať aj na našom trhu

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydal upozornenie pred nebezpečenstvom určitých kozmetických výrobkov v Európskej únii. Tie nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX kontrolné orgány viacerých krajín. Ide o systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch. 

Varovný podnet podali hygienici v Maďarsku, v Estónsku, v Českej republike, v Taliansku a v Rakúsku. Nebezpečné výrobky sa však môžu vyskytovať aj na slovenskom trhu. 

Kompletný zoznam výrobkov, na ktoré by si spotrebitelia mali dávať pozor, možno nájsť na webe inštitúcie. Databáza výrobkov hlásených do systému Safety Gate/RAPEX je však dostupná aj na webovej stránke Európskej komisie.

Vo väčšine produktov na zozname sa nachádza látka Butylphenyl Methylpropional, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

​Tejto látke dala Európska únia stopku ešte v roku 2022. Figuruje na zozname 26 najznámejších alergénov a môže mať u citlivejších osôb alergénny potenciál.

Na „čiernu listinu“ sa však dostali aj obľúbené kozmetické produkty Slovákov. Niektoré z nich máš doma v kúpeľni možno aj ty. Ide napríklad o sprchovací krém Creme soft značky Nivea (250 ml), tekuté mydlo na ruky Naturals od Palmolive (300 ml) alebo sprchovací gél Fa MEN (Erfrischendes Duschgel, Beach Edition, 250 ml).

ÚVZ vydal výstrahy už niekoľkokrát

Hygienici ale varujú aj pred súpravou detskej kozmetiky s názvom Glamour and Shine. Ide o laky na nechty, v ktorých však objavili zmes konzervačných látok – Methylisothiazolinone (MI) a Methylchloroisothiazolinone (MCI), ktoré neboli uvedené v zozname zložiek.

Uvedená zmes konzervačných látok je povolená len do zmývateľných výrobkov. Ďalej v žltom laku na nechty bola zistená aj prítomnosť látky 1,2-Benzisothiazolin-3-one, ktorá nebola uvedená v zozname zložiek. Výrobky nie sú v súlade s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

Sprchovací krém Nivea
zdroj: ÚVZ SR

Ako sme už informovali, ÚVZ SR identifikoval zdraviu škodlivé výrobky aj v predošlých mesiacoch. V septembri kontrolou neprešlo napríklad 350 ml balenie šampónu značky Palmolive, mužský šampón značky Palmolive, ale aj penové tužidlo na vlasy Fix&Shine značky L’OREAL PARIS. Do zoznamu sa dostalo aj 200 ml balenie penového tužidla na vlasy Pantene Spuma a dezodorant značky Dove – konkrétne guľôčkový Invisible Dry.

Slovenská obchodná inšpekcia vtedy taktiež identifikovala aj dva výrobky na slovenskom trhu, ktoré predstavujú potenciálnu hrozbu pre zdravie detí a označila ich ako nebezpečné produkty. Išlo o „Dojčenskú kombinézu pre dievčatko Turtledove London“ a drevený vláčik s názvom „BINO so zvieratkami 8 ks“.

Pri prvom prípade hrozilo deťom riziko zadusenia sa. Počas skúšky ťahom sa z kombinézy oddelili kovové gombíky a trukly, ktoré predstavovali potenciálne nebezpečenstvo. Spomínaná drevená detská hračka zase nebola označená krajinou pôvodu ani úplnou adresou výrobcu. Taktiež hrozilo riziko zadusenia, pretože odnímateľné súčasti hračky a dva kolíky sa úplne zmestili do valca na malé časti.

Zdroje: ÚVZ SR, European Commission, TV Noviny, Archív Startitup, YouTube/What the What Show

Najnovšie videá

Trendové videá