Hygienici varujú: Tieto slovenské kúpaliská a vodné plochy sú zdraviu nebezpečné (NOVÝ ZOZNAM)
- Horúce dni množstvo Slovákov trávi pri vode
- Oplatí sa však zostať obozretný
- Horúce dni množstvo Slovákov trávi pri vode
- Oplatí sa však zostať obozretný
Aj keď to tak aktuálne vôbec nevyzerá, leto sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Ak sa rozhodneš počas možno posledných naozaj horúcich dní vybrať schladiť niekam k vode, oplatí sa vopred vedieť, či umelé alebo prírodné kúpaliská spĺňajú hygienické normy. Inak sa obyčajné kúpanie môže zmeniť na poriadne nepríjemný zážitok.
V týchto vodných plochách sa radšej nekúp
Podľa výsledkov laboratórnych testov Úradu verejného zdravotníctva SR je väčšina umelých aj prírodných kúpalísk na Slovensku v súčasnosti v prevádzke, informuje SITA. Avšak vo vodných plochách ako Ružín – prítoky, vodná nádrž Duchonka a Laborec Humenné bola zistená nevyhovujúca kvalita vody na kúpanie, pretože sa prekročili limity zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov.
To znamená, že hygienici neodporúčajú kúpanie v týchto oblastiach. Okrem toho, v nádrži Ružín a jej prítokoch bol zaznamenaný aj nadlimitný ukazovateľ chlorofylu, čo môže predstavovať ďalšie zdravotné riziko pre kúpajúcich sa.
Vzhľadom na výrazné prekročenie zdravotne významných biologických ukazovateľov je voda na kúpanie nevyhovujúca aj na týchto miestach: Štrkovisko Čaňa, plážové kúpalisko Jazero v Košiciach, Štrkovisko Gbely Adamov a RO Gazárka Šaštín-Stráže. Odbor hygieny neodporúča kúpanie ani deťom, alergikom či osobám s oslabeným imunitným systémom na vodnej nádrži Duchonka a na Vinianskom jazere kvôli zvýšeným hodnotám cyanobaktérií a chlorofylu. Podobné upozornenie platí aj pre Veľké Kolpašské jazero.
Znížená priehľadnosť vody a nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie
„U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú,“ vysvetľujú hygienici. Odborníci zaznamenali zníženú priehľadnosť vody na týchto lokalitách: vodná nádrž Lipovina – Bátovce, Geča, Izra, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota, Zelená voda – Kurinec, Veľké Uherce, Šútovské jazero – Kraľovany Rieka a vodná nádrž Orava – ATC Jami.
„V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a na týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou.“
Odbor hygieny preukázal nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie na nasledujúcich miestach: Hotel Vrchy v Bystrej, neplavecko-plavecký bazén na Termálnom kúpalisku v Tvrdošovciach, malý neplavecký a plavecký bazén v Národnom centre vodného póla Nováky, neplavecký bazén so šmýkačkou a plavecký bazén na letnom kúpalisku Mošovce, doskočisko pri päťdráhovej šmykľavke na Termálnom kúpalisku Veronika v Rajci, a plavecký bazén na biokúpalisku Jazero L. A. v Lackovciach. V nadzemnom vonkajšom bazéne pri penzióne Bystrina v Bystrej boli okrem mikrobiologických nedostatkov zaznamenané aj problémy s biologickou kvalitou vody.
„Prevádzka bazénov bude obnovená po predložení vyhovujúcich výsledkov,“ uzatvorili hygienici.
Na Slovensku máme unikátne prírodné kúpaliská
Ak sa počas horúcich dní plánuješ schladiť vo vode a tento rok neplánuješ cestovať k moru, alebo ak nemáš rád chlórovanú vodu na kúpaliskách, máme pre teba tipy na najlepšie slovenské prírodné kúpaliská. Na týchto miestach môžeš stráviť príjemný deň za nízke náklady alebo dokonca zadarmo a pocítiť atmosféru dovolenky.
Jedným z takýchto miest je Šútovské jazero, ktoré sa nachádza v obci Kraľovany, v miestnej časti Rieka. Toto jazero, známe aj ako Kraľovianske jazero, si získalo väčšiu popularitu pod názvom Šútovské jazero.
Okolo Šútovského jazera sa nachádza viacero pláží, vrátane dvoch väčších s ľahkým prístupom k vode a niekoľkých menších, ku ktorým je prístup náročnejší. Zaujímavé je aj jazero Beňatina, ktoré vzniklo zatopením bývalého kameňolomu v katastri obce Beňatina (maď. Vadászfalva, nem. Benethnie), ktorá patrí do okresu Sobrance. Jazero je známe svojou nesmiernou čistotou vďaka travertínu a nádhernou tyrkysovou farbou vody.
Ďalším zaujímavým miestom je Smolnícky tajch, známy aj ako Úhornianske jazero. Toto jazero je obľúbené pre relaxáciu, kúpanie, člnkovanie a rybolov. Nachádza sa 4 kilometre juhozápadne od obce Smolník a 2 kilometre severovýchodne od obce Úhorná. Hĺbka vody v jazere sa pohybuje od 8 do 13 metrov. Viac informácií nájdeš v tomto článku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, Archív Startitup