Hygienici varujú: Po vypití populárnych druhov čierneho čaju hrozí vážne zdravotné riziko
- V obľúbených čiernych čajoch našli nadmerné množstvo nebezpečných látok
- Ak máš doma tieto konkrétne značky, radšej ich vyhoď
- V obľúbených čiernych čajoch našli nadmerné množstvo nebezpečných látok
- Ak máš doma tieto konkrétne značky, radšej ich vyhoď
V týchto studených dňoch občas nepadne nič lepšie, ako prísť domov do tepla a dať si teplý čaj. Ak patríš k milovníkom tohto nápoja, určite vieš, na čo sú jednotlivé čaje dobré a s čím ti pomôžu.
No môžu ti aj poriadne „zavariť“. Ako informuje portál tvnoviny.sk, v poľských čajoch našli nebezpečné látky, ktoré predstavujú zdravotné riziko pre požívateľov. Odvolávajú sa na web Polsat News. Inšpektorát odporúča tieto čaje definitívne nekonzumovať, keďže môžu spôsobiť zdravotné problémy.
Ide o čaje od výrobcu Health Farm, konkrétne 200-gramové balenia s názvom Yunnan, Madras, Ceylon a Assam z balení s dátumom minimálnej trvanlivosti do 12/2025 a 01/2026. Sú všeobecne známe ako čierne čaje, pričom každý názov odkazuje na geografickú oblasť, kde sa čaje pestujú.
Spôsobujú zdravotné problémy
Okrem toho, že po konzumácii týchto čajov by si strávil nejaký čas na WC, môže vyvolať aj alergickú reakciu. Spôsobujú tiež nevoľnosť a podráždenie gastrointestinálneho traktu. Čaje totiž obsahujú nadmerné množstvo pesticídov.
Pesticídy v čaji sú chemické látky používané pri pestovaní čajovníkov na ochranu proti škodcom, chorobám a burinám. Sú síce schválené a regulované, no problém vzniká, keď zvyšky presahujú limity povolené medzinárodnými normami.
Sú však dôležité pre zvýšenie výnosu čaju a zníženie škôd spôsobených hmyzom. Zvyšky pesticídov môžu zostať v surových čajových listoch a neskôr aj v hotovom produkte.
Výrobca už svoje chyby napravil a výrobky sťahuje z trhu. Ak máš tento čaj doma a chceš sa vyhnúť žalúdočným problémom, určite ho nepi.
Na čo sa používa čierny čaj?
Sú len 2 typy ľudí. Buď čierny čaj miluješ, alebo ho neznášaš. I keď patríš k tej druhej skupine, čierny čaj nemusíš len piť. Používa sa pri hocijakých problémoch. Napríklad, ak sa ti príliš potia nohy, môžeš si spraviť mini kúpeľ z čierneho čaju a mal by si badať menší progres. Alebo pomáha aj na podráždenú pleť. Studený obklad z čierneho čaju vie minimalizovať začervenanie.
Čierny čaj má množstvo zdravotných benefitov. Obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, najmä flavonoidov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred oxidačným stresom a tiež znižujú riziko niektorých chronických ochorení, napríklad srdcovocievnych problémov.
Niektoré štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia čierneho čaju môže znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody. A ak si nechceš dať kávu, aj čierny čaj obsahuje kofeín, ktorý povzbudí tvoju bdelosť a koncentráciu do dňa. A hoci čaje, ktoré sme ti spomenuli vyššie, ti pravdepodobne spôsobia žalúdočné problémy, vo všeobecnosti má čierny čaj pozitívny vplyv na trávenie.
S čiernym čajom to netreba preháňať, pretože ak si trochu citlivejší, nevyvolá u teba zrovna pozitívne účinky. Ak to preženieš, priprav sa na problémy so spánkom a na nervozitu. Odporúčané je piť ho s mierou, a teda maximálne 2 až šálky denne.
Zdroje: tvnoviny.sk, Polsat News