Hypersonické preteky: Amerika ukazuje svoju silu novou zbraňou. Číne a Rusku posiela jasný odkaz

  • Hypersonické zbrane menia vojenskú rovnováhu a USA nechcú zaostávať
  • Amerika posilňuje svoju strategickú výzbroj v súboji s Čínou a Ruskom
  • Hypersonické zbrane menia vojenskú rovnováhu a USA nechcú zaostávať
  • Amerika posilňuje svoju strategickú výzbroj v súboji s Čínou a Ruskom

Americká armáda podľa serveru DefenseNews konečne uvedie svoju dlhodobo očakávanú hypersonickú zbraň do prevádzky. Po rokoch odkladov a testovacích neúspechov dodá armáda prvé funkčné systémy jednotkám do konca fiškálneho roka 2025.

Ide o zbraň, ktorá svojimi vlastnosťami mení pravidlá hry. Pôjde o hypersonické strely s rýchlosťou vyššou ako Mach 5 (vyše 6 000 km/h) a s možnosťou manévrovania na rôznych výškach, čo ich robí takmer neodhaliteľnými pre protivzdušnú obranu.

Úspešný prelom v testoch

Hoci armáda pôvodne plánovala nasadiť tieto zbrane už v roku 2023, séria neúspešných testov a technických komplikácií spôsobila opakované zadržania. Hlavný problém nebol samotný projektil, ale skôr proces jeho odpálenia.

Situácia sa však zmenila v máji 2024, keď v tichomorskej oblasti armáda uskutočnila prvý plne úspešný test celej zbraňovej sústavy. V decembri nasledoval ďalší test v Cape Canaveral, ktorý potvrdil, že systém je pripravený na ostré nasadenie.

Američania týmto krokom odpovedajú na hypersonický závod s Ruskom a Čínou, ktoré sa v tejto oblasti rýchlo rozvíjajú. Spojené štáty spoliehajú na spoločnú technológiu armády a námorníctva nazvanú Common Hypersonic Glide Body (C-HGB). Zatiaľ čo námorníctvo svoju verziu (Conventional Prompt Strike) odpáli z lodí, armáda nasadí svoju verziu – Long-Range Hypersonic Weapon (LRHW) – z mobilných pozemných platforiem.

Prvými, ktorí budú s touto futuristickou zbraňou operovať, sú vojaci 5. práporu, 3. poľného delostreleckého pluku, 17. delostreleckej brigády na spoločnej základni Lewis-McChord v Štáte Washington. Hoci na svoj plný arzenál hypersonických striel ešte čakajú, systém majú už dlhšie k dispozícii a intenzívne naň trénujú. Ak všetko pôjde podľa plánu, do konca roka 2025 môžu uviesť hypersonické zbrane do skutočnej prevádzky.

S „hypersonickými testami“ sa roztrhlo vrece

Najnovším americkým prírastkom do hypersonického arzenálu je program Dark Eagle. Koncom roka 2024 armáda úspešne otestovala túto konvenčnú hypersonickú raketu na Floride, čím ukázala, že po rokoch neúspechov je systém konečne pripravený.

Dark Eagle je kľúčovou odpoveďou na ruské systémy Avangard, Zirkon a Knižal, ako aj na nový Orešnik. Čína taktiež patrí medzi globálnych lídrov v tejto oblasti s raketami ako DF-17 a DF-ZF, ktoré kombinujú rýchlosť a manévrovateľnosť, čím dokážu obísť existujúce systémy protivzdušnej obrany.

Dôležitým vývojom v oblasti hypersonických zbraní bol aj nedávny test americkej hypersonickej riadenej strely ARRW (AGM-183A), ktorý sa prvýkrát uskutočnil v Pacifiku. Bol vykonaný z bombardéra B-52 pri ostrove Guam a mal demonštrovať schopnosti USA v tomto segmente zbraní.

ARRW využíva kombináciu raketového motora a hypersonického klzáku, čím môže zasiahnuť vysoko hodnotné ciele s minimálnym časom reakcie pre nepriateľa.

Hypersonické zbrane nenechávajú chladným ani Donalda Trumpa

Medzitým sa do hypersonického súboja opäť vložil aj staronový americký prezident. V nedávnom rozhovore pre Fox News obvinil Rusko, že počas vlády Baracka Obamu ukradlo americké návrhy na vývoj hypersonických rakiet. Podľa Trumpa plány Moskve poskytla neznáma osoba a nevylúčil, že k úniku mohlo dôjsť aj za prezidenta Joea Bidena.

Sľúbil, že USA čoskoro predbehnú Rusko vo vývoji hypersonických zbraní, a vyhlásil, že jeho administratíva už schválila výstavbu nového výrobného závodu na tieto technológie.

Analytici upozorňujú, že tento krok je jasným signálom pre Čínu, ktorá je vnímaná ako líder v hypersonických technológiách. USA sa týmto testom snažia dokázať, že napriek predchádzajúcim neúspechom zostávajú kľúčovým hráčom v oblasti vývoja týchto zbraní.

Pentagón síce doteraz neplánoval masovú výrobu ARRW, no zvyšujúca sa hrozba zo strany Číny a Ruska môže spôsobiť prehodnotenie tejto stratégie.

Hypersonické zbrane menia dynamiku moderného boja – ich extrémna rýchlosť skracuje reakčný čas protivníka a ich manévrovateľnosť ich robí ťažko zachytiteľnými.

Vzhľadom na obrovské investície veľmocí do tejto technológie je jasné, že preteky v hypersonickom zbrojení sú v plnom prúde. Amerika tak už čoskoro priblíži sci-fi technológiu do reality a otvára novú kapitolu vo vojenskom zbrojení 21. storočia.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Defensenews, CNN, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá