Hypotéka ako nočná mora Slovákov: Ľudia, ktorí ju majú, sa musia pripraviť na nepríjemný scenár
- Slovenské banky hlásia rekordný nárast úrokovej sadzby
- Žiadatelia o hypotéky sú podstatne menej úspešní
- Ľuďom hrozí veľký nárast sumy, ktorú splácajú
- Slovenské banky hlásia rekordný nárast úrokovej sadzby
- Žiadatelia o hypotéky sú podstatne menej úspešní
- Ľuďom hrozí veľký nárast sumy, ktorú splácajú
Februárová priemerná úroková sadzba v slovenských bankách dosiahla 3,86 percenta. Počas prvého mesiaca tohto roka pritom ich výška predstavovala 3,18 percenta. Medzi prvými dvoma mesiacmi sme teda zaznamenali nárast priemerného úroku o 0,68 percentného bodu.
Ide o najväčší skok v úrokových sadzbách od začiatku zdražovania hypoték na začiatku minulého roka, vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).
Portál Finsider zároveň upozorňuje, že doposiaľ najvyššie zdraženie nepredstavovalo ani polovicu z toho februárového. Konkrétne v júni 2022 sme zaznamenali starý rekord na úrovni 0,33 percentného bodu.
Aktuálne splácané úvery
V decembri 2021 priemerná úroková sadzba dosahovala 0,87 %, a teda v súčasnosti sme s 3,86 percentami svedkami viac ako 4-násobného rastu.
Problémy sa týkajú aj aktuálne splácaných hypotekárnych úverov, podotýka Finsider. Tie sa vo februári taktiež zvýšili, tentokrát o 0,33 percentného bodu a dosiahli 1,69 percenta.
V súčasnosti majú mnohí dlžníci zafixované nízke úrokové sadzby. Avšak keď fixačná doba uplynie, banky úroky zvýšia. Priemerná sadzba všetkých hypoték sa tak priblíži novému priemeru.
Ak si teda niekto požičal napríklad 100-tisíc v roku 2021, mesačne splácal po 315,70 eura.
Dnes by pri rovnakej hypotéke pri súčasných úrokoch platil 469,38 eura každý mesiac a počas celého obdobia splácania by banke zaplatil 68 977 eur. Ak by sa pritom dlžníkom z roku 2021 nezmenila úroková sadzba počas celej doby ich splácania, za hypotéku by zaplatili 13 653 eur.
Podľa portálu Pravda tento rok končí fixácia 85-tisíc úverom. Budúci rok to postihne 144-tisíc úverov a o dva roky ďalších 145-tisíc. Oddnes do roku 2025 na Slovensku čaká každého druhého človeka s hypotékou refixácia sadzby.
Inými slovami, viac ako 300-tisíc ľuďom hrozí, že sa ich splátky zvýšia o desiatky až stovky eur mesačne či o tisíce ročne.
Menej hypoték
NBS navyše predpovedá, že do konca roka 2025 by úrokové sadzby mohli dosahovať 4,5 percenta. Banky však už teraz nerozdávajú ani zďaleka také množstvo hypoték ako pred dvoma rokmi.
Keďže banka musí pri poskytovaní hypoték vypočítať, či žiadateľovi zostane po splatení dostatok peňazí, vyšší úrok znižuje počet potenciálnych žiadateľov. Z pravidiel NBS vyplýva, že splátky úverov smú predstavovať najviac 60 percent čistého príjmu žiadateľa zníženého o životného minimum.
V praxi to znamená, že banky vo februári rozdali hypotéky spolu za 660 miliónov eur a pred rokom za viac ako tri miliardy. Ide o 70-percentný rozdiel.
Úvery pre podniky v dynamickom raste
Ako informuje agentúra SITA, úvery podnikom pokračujú v dynamickom raste, medziročne sa k januáru tohto roka zvýšili o 10,4 %. Ako uvádza Národná banka Slovenska (NBS), zrýchlenie rastu úverov bolo podporené krátkodobým prevádzkovým financovaním.
Podniky sú podľa nej na pozadí inflačného prostredia v zvýšenej miere nútené financovať prevádzku z bankových zdrojov. Popri krátkodobých úveroch pritom dynamicky rastú aj strednodobé, kde výraznú časť tvoria úvery v sektore komerčných nehnuteľností.
„Predovšetkým však ide o čerpanie prostriedkov z už existujúcich úverov, čo aj v tomto prípade naznačuje zvýšenú potrebu podnikov financovať rastúce náklady či už na správu budov, alebo ich výstavbu,“ konštatuje NBS. Zrýchlenie strednodobých úverov podporil aj vývoj v investičných úveroch vo vybraných odvetviach.
Dynamika úverovej aktivity sa na druhej strane spomaľovala v prípade investičných úverov a úverov so splatnosťou nad päť rokov.
Zrýchlenie úverovej dynamiky výrazne potiahli vybrané skupiny podnikov. V krátkodobom financovaní to bolo takmer výlučne zo strany veľkých podnikov v odvetví dodávky energií. Bez nich by sa rast krátkodobých úverov spomaľoval.
Pomerne výrazné spomalenie rastu úverov zaznamenali stredne veľké podniky, kým v mikropodnikoch a malých podnikoch sa rast úverov mierne zrýchlil na pozadí vývoja v strednodobých úveroch.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: NBS, Finsider, SITA, Pravda