Hypotéka alebo prenájom? Odborník prezradil, ktorá možnosť je pre mladých ľudí výhodnejšia
- Mladí ľudia majú často dilemu, kedy je už správny čas na vlastné bývanie
- Odborník prezradil, pre ktorú vekovú skupinu je hypotéka ideálnym riešením
- Mladí ľudia majú často dilemu, kedy je už správny čas na vlastné bývanie
- Odborník prezradil, pre ktorú vekovú skupinu je hypotéka ideálnym riešením
Mladí ľudia, ktorí bývajú v podnájme, často riešia, či sa už oplatí zobrať si hypotéku, alebo naďalej platiť za komerčné podnájmy. Zároveň je vek pri hypotéke rozhodujúci faktor, a tak sa niektorí uponáhľajú a rozhodnú sa požičať si peniaze na nehnuteľnosť z banky.
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik pre Startitup prezradil, kedy je ideálny čas na hypotéku, aké sú výhody a nevýhody hypotéky v mladom veku a ako môže vek ovplyvniť schválenie hypotéky a podmienky úveru.
Radí tiež, aké stratégie by mali mladí ľudia dodržiavať, aby sa pripravili na hypotéku v budúcnosti.
Slováci sa bez hypotéky nezaobídu
Ako sme ťa už informovali, Slovensko je raritou pri vlastnení nehnuteľností. Až 93 % ľudí nehnuteľnosť vlastní, čo našu krajinu posunulo v počte vlastníkov nehnuteľností v EÚ na druhé miesto a sme tak hneď za Rumunskom. Na jednej strane ide aj o kultúrnu záležitosť, keďže zásadnú rolu zohralo takzvané rozpustenie bytového fondu bývalých družstiev. Väčšina obyvateľov využila možnosť lacného odpredaja, pretože za nízku zostatkovú sumu Slováci mohli získať bývanie do osobného vlastníctva. Vytvoril sa tak obrovský trh súkromných nehnuteľností v kombinácii s rodinnými domami, ktoré mali občania vo vlastníctve už od nepamäti.
Zároveň považujú Slováci nehnuteľnosti za tú najlepšiu investíciu. Odborník vysvetľuje, že problémom je aj to, že vládne plány na výstavbu nájomných bytov sa zatiaľ nenaplnili. Slováci si však z vlastných úspor nedokážu kúpiť dom alebo byt, a tak sa nevyhnú hypotéke alebo úveru na bývanie.
„Správny čas na hypotéku je v princípe vždy vtedy, keď človek potrebuje bývať, to znamená typicky pri osamostatnení sa od rodičov alebo pri kúpe väčšieho bývania, keďže to súčasné už veľkostne alebo polohou nevyhovuje. Ak potrebujú nové bývanie, hovoríme svojim klientom, že niet na čo čakať, pretože výdavky na prenájom by vedeli efektívnejšie využiť pri splácaní úveru za vlastné bývanie,“ vysvetľuje Búlik.
Zároveň ale spomína aj výhody komerčného prenájmu, ako napríklad flexibilita alebo skúšanie bývania v rôznych lokalitách a hľadanie toho, čo ľuďom skutočne vyhovuje. Bývať celý život v podnájme však tiež nie je ekonomicky najvýhodnejšou voľbou, a tak by si sa mal pre kúpu nehnuteľnosti rozhodnúť vtedy, keď pre teba skutočne nastal čas usadiť sa.
Príliš skorá kúpa nehnuteľnosti sa môže ukázať ako chyba
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Môže byť hypotéka v mladom veku zlým rozhodnutím?
- Ktorá veková skupina má na hypotéku najlepšie podmienky
- Akú investičnú stratégiu odporúča odborník mladým ľuďom ešte pred hypotékou
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity