Iba 17-ročná amatérska MMA šampiónka pobláznila Slovensko. Škodlivé nie je zápasenie, ale cigarety, vraví Slávka Holubjaková (ROHOVOR)

  • Mladučká zápasníčka Slávka Holubjaková nedávno pobláznila celé Slovensko
  • Stala sa totiž najmladšou amatérskou šampiónkou MMA a zapísala sa do histórie, keď získala titul IMMAF
  • Sedemnásťročná Slávka už vo svojom mladom veku na svet pozerá s nadhľadom a zápasenie je celý jej život
Slávka Holubjaková sa zapísala do histórie
Slávka Holubjaková sa zapísala do histórie Miroslav Ševčík
  • Mladučká zápasníčka Slávka Holubjaková nedávno pobláznila celé Slovensko
  • Stala sa totiž najmladšou amatérskou šampiónkou MMA a zapísala sa do histórie, keď získala titul IMMAF
  • Sedemnásťročná Slávka už vo svojom mladom veku na svet pozerá s nadhľadom a zápasenie je celý jej život

Slávka Holubjaková má len sedemnásť rokov, no vo svojej športovej kariére už stihla vyhrať veľa. Už od dvanástich rokov zápasí s dospelými ženami, keďže vo svojej kategórii nemá konkurenciu. Napriek tomu jej štatistiky hýria prvými miestami, občas sa mihne druhé či tretie.

Odchovankyňa SAI CLUB-u Martin sa tiež venuje thajskému boxu. K MMA sa dostala len minulý rok, no už sa stihla zapísať do histórie. 

Slávka tento rok stihla vyhrať dve ocenenia. Zápasila v amatérskej lige MAMMAL v kategórii žien do 65,8 kilogramov, kde sa stala šampiónkou. To predznamenalo jej obrovský potenciál. 

Zatiaľ najväčší úspech si mladá Martinčanka dokázala vybojovať v klietke organizácie IMMAF v kategórii dievčat do 65,8 kíl. Stala sa jej amatérskou majsterkou sveta do 18 rokov. Ako začiatočníčka v amatérskom MMA má bilanciu 7 výhier, 0 remíz a 0 prehier. 

Zápasové skúsenosti

Slávkin tréner pre Startitup uviedol to, že mladá športovkyňa odzápasila už približne 250 súbojov v brazílskom jiu-jitsu a grapplingu. Skoro všetky súboje vyhrala. Ak sa jej pritrafila prehra, bolo to so súperkou mimo jej kategóriu, s chlapcami alebo s klubovou kolegyňou, keď sa dohodli vo finále. 

„Odzápasené mám veľa najmä v jiu-jitsu, lebo sa mu venujem najdlhšie. Z takých známejších turnajov sa mi podarilo päťkrát vyhrať NAGA championship v Nemecku a Holandsku. Dva roky dozadu sa mi v Česku podarilo vybojovať zlato na ADCC Chech open v elite, aj v opene žien. Som niekoľkonásobná majsterka SR v jiu-jitsu newaza.

Je toho veľa. Ďalej mám za rok za sebou už 5 zápasov v thajskom boxe a 7 zápasov v amatérskom MMA. Ale asi za najväčší úspech považujem nedávne víťazstvo na majstrovstvách sveta amatérskeho MMA pod organizáciou IMMAF,“ pochválila sa mladá zápasníčka so svojimi úspechmi. 

zdroj: Miroslav Ševčík

Slávka je veľmi ambiciózna, čo potvrdil aj jej tréner Miroslav Ševčík. „Slávka s MMA začala pred rokom v nie príliš ideálnych podmienkach kvôli COVID opatreniam. Aj napriek tomu sa je podarilo vyhrať všetky svoje zápasy v lige MAMMAL kde sa stala aj šampiónkou za sezónu 2020/2021 v kategórii žien, junioriek a ašpirantiek – kategórie sa museli spojiť, lebo nie je dostatok MMA zápasníčok. Okrem MMA a BJJ súťaží doplnkovo aj v thajskom boxe, kde síce nemá extra ambície, ale využíva každú príležitosť na získavanie zápasových skúseností v postoji.“

Ako to všetko začalo

Slávka je pôvodom z Martina, kde aj trénuje a zdokonaľuje svoje zručnosti v bojových umeniach. Ako malú ju to veľmi oslovilo a odvtedy sa snaží získavať samé skúsenosti. 

zdroj: Miroslav Ševčík

„S bojovým umením, konkrétne pohybovou prípravou pre brazílske jiu-jitsu, som začala, keď som mala 9 rokov. Do gymu som sa dostala najmä vďaka bratovmu kamarátovi, ktorý už na tréningy chodil, tak sme začali aj my. BJJ ma veľmi oslovilo a chcela som ho robiť stále. Na tréningoch ma veľmi hnevalo to, že sme namiesto zápasenia robili veľa prípravných cvičení, gymnastiky a pohybových hier. S odstupom času si uvedomujem, že bez tej všeobecnej pohybovej prípravy, by som sa ďaleko neposunula, keďže som nebola extra pohybový talent a moje pohybové schopnosti boli slabé,“ hovorí. 

zdroj: Miroslav Ševčík

Do ringu v thajskom boxe a do klietky v MMA som sa dostala až neskôr. Zápasy s údermi znamenali ďalšiu výzvu, niečo nové. Navyše, je to často tvrdšie a ja som mala chuť zistiť, aké to je zápasiť inak ako na zemi. Tréner nebol proti. Musela som presvedčiť iba rodičov, keďže v tomto športe dostávate údery aj do hlavy. Zo začiatku neboli nadšení, ale nakoniec som mohla začať trénovať aj postoj a pripravovať sa na svoje zápasy,“ priznala skromná zápasníčka. 

zdroj: Miroslav Ševčík

Aj Slávkin tréner potvrdil, že nepatrí medzi športovkyne, ktoré vyčnievajú z davu talentom. Úspechy si musí vydrieť, no napriek tomu do nej vkladá obrovskú dôveru a nádeje ako budúcnosti slovenských bojových umení. 

„U nej sa spája neskutočná drina s veľmi vysokou inteligenciou pre bojové športy. K tomu treba spomenúť obrovskú chuť zápasiť – nielen vyhrávať, ale v prvom rade zápasiť – hocikde, s hocikým, pod hocijakými pravidlami. A vďaka týmto skutočnostiam som presvedčený, že Slávka to na poli bojových športov dotiahne ďaleko a budeme o nej ešte počuť,“ pochválil svoju zverenkyňu Miroslav Ševčík. 

zdroj: Miroslav Ševčík

Škodlivé nie sú bojové športy, ale cigarety

Slávka má už na konte vyše 250 súbojov vo všetkých možných bojových umeniach. Napriek tomu si však pamätá aj svoju prvú výhru a prehru. 

„Moja prvá prehra bola vlastne v mojom prvom zápase BJJ. Bola som z toho dosť smutná, aj som si poplakala, lebo som chcela vyhrať. Trénovala som však asi iba pol roka, takže som svoje staršie a skúsenejšie súperky nemohla poraziť. Prvá výhra bola v turnaji hneď potom. Bola som šťastná, pamätám si, že som bola v kategórií s chlapcami a keď sa mi podarilo vyhrať, vedela som, že sa mi to veľmi zapáči.“

Napriek tomu, že je veľmi mladá, na život a zranenia v bojových športoch má naozaj zaujímavý názor: „Škodlivé sú cigarety, určite nie bojové športy, ak sa robia s rozumom a ohľadom na vek a pohlavie zápasníka. Odporúčam vám ísť sa pozrieť na tréning v bojových športoch, kde sa pracuje s deťmi. Ak je rozumný tréner, tak pracuje s ohľadom na bezpečnosť a riziko zranení je minimálne. Samozrejme, drobným zraneniam sa nevyhnete, ale takisto môžete spadnúť z bicykla cestou do školy. A povie niekto, že bicyklovanie škodí zdraviu?“ dodáva.

Riziká si sama vyhodnotila už vopred: „Riziko zranení v bojových športoch je podľa mňa oveľa nižšie v porovnaní s hokejom, futbalom alebo hádzanou. Sú upravené pravidlá pre deti a začiatočníkov, pre amatérov a pre profi zápasníkov. Zranení sa nebojím. Samozrejme, je tu to riziko. ale sama viem, pokiaľ môžem v zápase držať a zápasiť ďalej a kedy je už čas vzdať sa. Vo vývoji by mi mohlo uškodiť iba nejaké brutálne zhadzovanie váhy a to zatiaľ nerobíme práve preto, že som na to ešte príliš mladá.“

zdroj: Miroslav Ševčík

Rodičia si zvykli

Zápasníčka priznala, že napriek tomu, že ju rodičia podporujú, stále sa im na jej zápasenie pozerá ťažko. 

„Zo začiatku moji rodičia neboli úplne nadšení z MMA. BJJ im nevadilo, ale kopy a údery sú už predsa len o niečom inom. Teraz ma, samozrejme, podporujú, ale mamine sa na moje zápasy ťažko pozerá, lebo ma tam bijú.“

 

zdroj: Miroslav Ševčík

Rodičia mladej zápasníčky majú okrem nej ešte aj dvoch synov, na ktorých si Slávka rada skúša aj techniky, ktoré sa učí. „Mám aj dvoch bratov a keby majú nejaký problém, tak im určite pomôžem, ale skôr si na nich občas skúšam nejaké nové techniky,“ hovorí so smiechom.

Zápasenie je celý jej život

Keďže má Slávka ešte len 17 rokov, stále navštevuje strednú školu. Chodí na gymnázium a má teda veľmi nabitý program. 

„Svoj čas v podstate trávim buď v škole, telocvični alebo doma, kde ale prevažne iba spím. Nevravím, že to niekedy nie je náročné a často je toho spolu s turnajmi, tréningami a seminármi viac ako dosť, ale v telocvični máme také podmienky, ktoré nám to umožňujú zvládať ako-tak v pohode. Máme vlastnú klubovňu a študovňu, takže sa tu môžem pripraviť do školy, oddýchnuť si a trénovať. Pre mňa je čas strávený v telocvični už napoly zamestnaním a viete, keď je práca radosť, život je šťastím!“

zdroj: Miroslav Ševčík

V gyme si to užíva viac ako niekde vonku s kamarátmi, čo je v jej veku obdivuhodné. Priznala, že jej to však niekedy je ľúto, ale ak chce byť profi zápasníčka, musí na sebe pracovať naplno. 

„Asi je pochopiteľné, že radšej športujem, ako by som mala byť niekde v meste s kamošmi. U nás v gyme to proste funguje tak, že tu máte naozaj všetko. Je tu sranda, tábory, campy, rafty, ale zároveň aj drieme a poctivo chodíme na tréningy. Niekedy mi to je ľúto, ale viem, že keď si chceme s niekým mimo tréningov nájsť na seba čas, tak sa to dá, len treba chcieť.

Ak chcem byť profi zápasníčka, tak pre to musím urobiť maximum. Znamená to obetovať množstvo času, nervov a často nie len mojich. Musím si odriekať jedlo, strašne veľa trénovať a jednoducho robiť viac, ako tí druhí. Nie je to ľahké, ale verím v to, že keď pre to toľko obetujete, raz sa vám to vráti.“

zdroj: Miroslav Ševčík

Diskrimináciu si zatiaľ nevšimla

Každý z nás vie, že vo športovom svete je prítomná diskriminácia žien kvôli pohlaviu. Podľa viacerých chlapov nežnejšie pohlavie nepatrí na športovú scénu. Mnohokrát sú však šikovnejšie ako chlapi, čo potvrdila aj mladá zápasníčka. 

„Osobne som si nejakú diskrimináciu zatiaľ nevšimla. Ide skôr o to, že žien je v tomto športe menej. Na jednej strane je to výhoda, lebo je ľahšie sa presadiť. Na druhej strane máte málo zápasov. Čo sa týka názorov iných na to, že žena robí bojové umenie, je mi to celkom jedno. Ja viem, že to milujem a budem to robiť, aj keď sa to niekomu nepáči. Navyše ženy majú častokrát veľmi brutálne a krásne zápasy, ktoré by bola škoda ignorovať len preto, že sú ženy.“

zdroj: Miroslav Ševčík

Budúcnosť je ďaleká

Slávka sa v budúcnosti vidí v profi ringoch. Myslí si však, že to je ešte ďaleká budúcnosť.

„Ak by som sa raz mohla živiť profesionálne športom, bol by to môj splnený sen. Plány do budúcna zatial nemám nejaké konkrétne. Chystám sa teraz na trialsy ADCC do Poľska ochutnať svetovú úroveň grapplingu. Chcem mať v budúcnosti hlavne veľa zápasov a raz možnosť zazápasiť si aj profi,“ povedala skromne na záver. 

zdroj: Miroslav Ševčík

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Najnovšie videá

Trendové videá