Iba 18-ročný študent vymyslel spôsob na zachytávanie CO2, ktorý mu závidia aj najväčšie spoločnosti sveta
- Mladý študent využil znalosti chémie v boji proti skleníkovým plynom.
- Jeho zariadenie je o 85% lacnejšie, než klasické zariadenia na zachytávanie CO2.
- Svojím nápadom zaujal aj svetových odborníkov v oblasti skleníkových plynov.
- Mladý študent využil znalosti chémie v boji proti skleníkovým plynom.
- Jeho zariadenie je o 85% lacnejšie, než klasické zariadenia na zachytávanie CO2.
- Svojím nápadom zaujal aj svetových odborníkov v oblasti skleníkových plynov.
Keď sa povie slovné spojenie „čistá energia“, väčšina ľudí si predstaví zelené kopce plné veterných turbín, strechy rodinných domov pokryté solárnymi panelmi a čistý vzduch bez škodlivých látok. Avšak súčasnosť je oproti tomu iba zlý sen.
Výroba elektrickej energie stále závisí až z troch štvrtín na fosílnych palivách. S fosílnymi palivami sú úzko spojené aj vysoké hodnoty emisií v ovzduší a klimatické zmeny. Existuje veľa projektov, ktoré sa snažia o zachytávanie a boj so škodlivými emisiami ešte pred tým, ako sa dostanú do ovzdušia, no tieto technológie sú stále pomerne veľmi finančne nákladné.
Občas sa však nájde niekto, kto dokáže vymyslieť nápad za zlomok jej pôvodnej ceny. Takýmto prípadom je iba 18-ročný Ethan Novek, ktorý vymyslel technológiu, s ktorou by bolo možné zachytávať škodlivé CO2 za približne 10 dolárov na jednu tonu, čo je suma o 85 % lacnejšia než ponúkajú ostatné priemyselné spoločnosti.
Tento objav vznikol v hlave Noveka počas hodín chémie na strednej škole. Na zachytávanie oxidu uhličitého sa bežne používajú amíny, teda organické zlúčeniny obsahujúce dusík. Tepelnou reakciou sa pomocou amínov oddelia škodlivé skleníkové plyny, ktoré sa potom ďalej spracovávajú. Nevýhodou tohto spôsobu je však vysoká cena amínov a vysoká teplota, pri ktorej sa postupne oddelia spomínané skleníkové plyny. Novek sa preto zameral na lacnejšiu alternatívu. Využil techniku, ktorou vytvoril hnojivo na báze dusíka, ktorým sa potom pokúsil o rovnaké oddelenie skleníkových plynov ako v prípade amínov.
Jeho nápad by bolo možné využiť priamo v samotných elektrárňach. Stačií ak by sa plyny nasmerovali do zmesi amoniaku a vody. Inertné plyny, akým je napríklad vzduch, by sa dokázali po spojení s oxidom uhličitým premenili na soľ. Po rozpustení soli by sa oddelil amoniak od oxidu uhličitého a následnou destiláciou by sa oddelené časti mohli ďalej recyklovať. Takýto oxid uhličitý sa môže neskôr použiť na výrobu kyseliny octovej alebo syntetických plynov. Proces zachytávania oxidu uhličitého by okrem iného spotreboval o 75% menej energie než je súčasný štandard.
Mladého študenta si všimol aj profesor Menachem Elimelech z americkej univerzity Yale. Spolu s ďalšími výskumníkmi vytvorili štúdiu, po ktorej si Novek založil vlastnú spoločnosť Innovator Energy. Jeho ďalším cieľom je vytvoriť unikátnu elektráreň, ktorá by využívala odpadový plyn získavaný z chemických továrni a elektrárni a zachycovala tak až tonu emisií za deň.
zdroj: inhabitat.com / innovatorenergy.com / qz.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko