Iba 3 profesie prežijú revolúciu AI, tvrdí Gates. Ľudská odbornosť je podľa neho nenahraditeľná pri krízovom manažmente
- V nasledujúcich rokoch nás čaká automatizácia mnohých povolaní
- Podľa Gatesa budúcnosť nie je o AI, ale o tom, ako sa s ňou ľudstvo vyrovná

- V nasledujúcich rokoch nás čaká automatizácia mnohých povolaní
- Podľa Gatesa budúcnosť nie je o AI, ale o tom, ako sa s ňou ľudstvo vyrovná
Bleskurýchly vývoj umelej inteligencie ovplyvňuje, respektíve ovplyvní tvoj každodenný život, v tak bežných oblastiach, ako je nakupovanie, upratovanie alebo práca.
Portál Economic Times uvádza, že vzostup umelej inteligencie už nie je futuristickou fantáziou, pretože k nemu dochádza práve teraz a pretvára priemysel bezprecedentným tempom. Zatiaľ čo niektorí považujú AI za revolučný nástroj, iní sa obávajú blížiacej sa záhuby hromadného presídľovania pracovných miest.
A podľa technologického miliardára, zakladateľa Microsoftu a v neposlednom rade tiež veľkého filantropa Billa Gatesa tieto obavy vôbec nemusia byť úplne neopodstatnené.
Revolúciu AI prežijú iba tri profesie
East Coast Radio zdôrazňuje, že tento, o pár mesiacov sedemdesiatnik, urobil odvážnu predpoveď: mnoho pracovných miest sa podľa jeho názoru stane zastaraných práve vďaka, respektíve kvôli neustálemu vývoju AI. Automatizácia neprichádza len pre pracovníkov v továrňach, ale týka sa každého. Alebo takmer každého. Gates verí, že existujú tri kariéry, ktoré AI nedokáže v úplnej miere nahradiť, prinajmenšom zatiaľ nie.
Hoci sa to môže zdať spočiatku ironické, ľudia, ktorí budujú systémy AI, si s najväčšou pravdepodobnosťou svoju prácu udržia aj v budúcností. Aj keď AI urobila významné pokroky pri generovaní kódu, stále jej chýba presnosť a zručnosti na riešenie problémov potrebných na vytváranie zložitého softvéru.
Gates verí, že ľudskí programátori zostanú nevyhnutní pre ladenie, dolaďovanie a napredovanie samotnej AI. Laicky povedané, AI potrebuje ľudí, ktorí ju budujú a spravujú, čím sa z programátorov stáva vzácny druh pracovníkov, ktorých zručnosti budú len a len cennejšie.
Times of India upozorňuje na druhú skupinu „šťastlivcov“, ktorými podľa Gatesa sú experti na energetiku. Energetický sektor je z pohľadu amerického miliardára totiž príliš rozsiahly a zložitý na to, aby ho AI zvládala sama bez ľudskej pomoci. Či už ide o ropu, jadrovú energiu alebo obnoviteľné zdroje, od priemyselných expertov sa vyžaduje, aby sa orientovali v regulačných oblastiach, strategicky udržateľných riešeniach a zvládali nepredvídateľný charakter globálnych energetických požiadaviek.
Gates tiež tvrdí, že zatiaľ čo AI môže pomôcť pri analýze a efektívnosti, ľudská odbornosť je nenahraditeľná pri rozhodovaní a krízovom manažmente. Energetickí odborníci sú preto zatiaľ nepostrádateľní.
Treťou vyvolenou skupinou sú biológovia. Tí sa, najmä v medicínskom výskume a vedeckých objavoch, spoliehajú na kreativitu, intuíciu a kritické myslenie, čo sú charakteristiky a kvality, ktoré by AI replikovala iba s veľkými problémami. Zatiaľ čo AI dokáže analyzovať rozsiahle súbory údajov a pomôcť pri diagnostike chorôb, chýba jej schopnosť formulovať prevratné hypotézy alebo robiť intuitívne skoky vo výskume.
Gates predpovedá, že biológovia budú aj naďalej zohrávať dôležitú úlohu pri napredovaní medicíny a porozumení zložitosti života, pričom AI bude slúžiť skôr ako silný nástroj než ako náhrada.
Musíme sa AI prispôsobiť
Gates však dodal, že jeho názory nie sú nemenné a vplyv AI na pracovný trh sa nepretržite vyvíja a mení, a žiadna profesia nie je voči umelej inteligencii úplne imúnna.
Podľa jeho názoru pracovné miesta zdôrazňujúce ľudské spojenie, ako je starostlivosť a vzdelávanie, pravdepodobne pretrvajú a budú sa vyvíjať zároveň s technológiou, čiže ňou nebudú nahradené. Budúcnosť nie je iba o AI, ide predovšetkým o to, ako sa jej ľudstvo prispôsobí.
Čítajte viac z kategórie: Technológie a internet
Zdroje: Times of India, The London Economic, The Economic Times, East Coast Radio