Iba očkovanie pandémiu neukončí, situácia sa zmenila. Pribudlo 519 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 402 798
  • Za predchádzajúci deň pribudlo 2 419 očkovaných
korona
Unsplash/Mat Napo, Kristine Wook
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 402 798
  • Za predchádzajúci deň pribudlo 2 419 očkovaných

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 519 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, informuje NCZI. Včera bolo ukončených 8 073 RT-PCR vyšetrení a 14 405 antigénnych testov.  Prostredníctvom antigénnych testov bolo zachytených 135 pozitívnych.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 519 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 135 pozitívne testovaných antigénnymi testami, informuje korona.gov.sk. Včera bolo ukončených 8 073 RT-PCR vyšetrení a 14 405 antigénnych testov. 

V nemocniciach je hospitalizovaných 135 pacientov, z toho na JIS je 23 pacientov a na pľúcnej ventilácii 14.

Úmrtie na koronavírus za včerajší deň nepribudlo. Celkový počet úmrtí „na COVID-19“ je 12 558.

zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

Celkový počet neaktívnych prípadov je 720 267. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Za včerajší deň pribudlo 2 419 ľudí, ktorí sa dali zaočkovať prvou dávkou. Prvú dávku vakcíny tak má 2 402 798 ľudí, plné zaočkovanie 2 270 360 osôb.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/919071938961583

Očkovanie nemusí stačiť

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vyjadril v piatok svoje pochybnosti o tom, či bude možné ukončiť pandémiu koronavírusu iba za pomoci očkovania, keďže nové varianty vírusu oslabujú nádej na vybudovanie kolektívnej imunity. Informovala o tom agentúra AFP.

Vzhľadom na možnosť, že koronavírus sa bude šíriť ešte niekoľko rokov, je podľa Klugeho teraz potrebné „postupne prispôsobiť našu očkovaciu stratégiu“, a to najmä v súvislosti s podávaním tretích dávok protikoronavírusových vakcín.

V máji riaditeľ WHO uviedol, že na ukončenie pandémie bude potrebné zaočkovať minimálne 70 percent populácie. Toto už však podľa Klugeho viac neplatí, keďže situácia sa pre nové a nákazlivejšie varianty medzičasom zmenila.

„Myslím, že toto nás privádza do bodu, v ktorom je cieľom očkovania v prvom rade zamedziť vzniku vážneho priebehu ochorenia a úmrtnosti… Ak zvážime, že covid bude naďalej mutovať a ostane tu s nami rovnako ako chrípka, tak potom by sme mali dopredu myslieť na to, ako postupne budeme prispôsobovať našu očkovaciu stratégiu,“ uviedol Kluge.

Vysoká miera zaočkovanosti je však podľa neho dôležitá, pretože dokáže „odľahčiť zdravotnícky systém“, ktorý sa musí prirodzene zaoberať aj inými ochoreniami, v súčasnosti zatláčanými do úzadia pandémiou covidu.

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Epidemiológovia v súčasnosti naznačujú, že je nereálne dosiahnuť kolektívnu imunitu len prostredníctvom očkovania, a to aj napriek tomu, že očkovanie má podľa nich kľúčový význam pri zvládnutí pandémie.

Variant delta, ktorý v súčasnosti v mnohých krajinách dominuje, je totiž zrejme až o 60 % nákazlivejší ako variant alfa, ktorý dominoval predtým. Čím viac nákazlivejší daný variant je, tým je totiž potrebnejšia väčšia miera protilátok v populácii na vytvorenie kolektívnej imunity.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, NCZI, MZSR

Najnovšie videá

Trendové videá