Ich produkt je unikát, o ľanové košele zo Slovenska je záujem aj vo svete

  • Malá rodinná firma z dedinky Medvecké vyrába unikátne oblečenie z čisto prírodných materiálov, predovšetkým z ľanu, vlny a kože
  • Svojou činnosťou podporujú tradičnú a udržateľnú módu, akú si pamätajú naši starí rodičia a zároveň tvoria prakticky bez odpadu
  • Výrobky posielajú už aj do krajín ako je Austrália, Spojené štáty či Kanada
cats
Pohan
  • Malá rodinná firma z dedinky Medvecké vyrába unikátne oblečenie z čisto prírodných materiálov, predovšetkým z ľanu, vlny a kože
  • Svojou činnosťou podporujú tradičnú a udržateľnú módu, akú si pamätajú naši starí rodičia a zároveň tvoria prakticky bez odpadu
  • Výrobky posielajú už aj do krajín ako je Austrália, Spojené štáty či Kanada

Ako sa začal príbeh značky Pohan? Kto prišiel s nápadom začať vyrábať odevy z ľanu?

Ivan: V našej kuchyni za stolom sme sa jeden chladný večer všetci traja rozprávali o potrebe niečo začať vyrábať. Tak sme sa dohodli, že budeme vyrábať niečo výnimočné, čo tu už síce bolo, ale padlo do zabudnutia. Keďže som už mal prvú konopnú košeľu, v ktorej som sa cítil ako neohrozený bohatier a moje okolie malo o ňu veľký záujem (aj keď bola divne ušitá), zhodli sme sa, že budeme vytvárať odevy z čistých prírodných materiálov. Snívali sme o tom, ako budeme chodiť na rôzne podujatia a akcie a budeme ponúkať tieto produkty ľuďom.

Janka: No bolo to trochu inak :-) Vzniklo to len tak prirodzene. Ivan si dal ušiť košeľu zo starej konopnej látky, chodil v nej úplne všade, ľudia sa ho začali vypytovať, kde takú košeľu zohnal alebo kúpil. Tak ktosi z nás povedal, keď ľudia také košele chcú, tak im ich dajme. Začali sme s jednou košeľou, potom som vyrobila tri, štyri a tak ďalej. Cez deň sme spolu vymýšľali modely a po práci som do večera šila košele a blúzky. Chodili sme po malých remeselných trhoch a propagovali oblečenie z ľanu. Kradli sme si soboty a nedele z nášho voľného času, boli všetci spolu aj s našimi deťmi a  stretávali sa s inými ľuďmi a bolo to krásne. To boli naše začiatky.

Kedy a prečo ste sa rozhodli urobiť z tejto činnosti rodinný biznis? Koľko členov rodiny sa podieľa na tvorbe vašej značky?

Miška: Dlhé roky sme robili túto činnosť ako koníček popri zamestnaní. Venovali sme sa vymýšľaniu a výrobe ľanových košieľ pre nás, pre kamarátov a známych, príležitostne sme ich popredali na jarmokoch. Bola to zábava pre celú rodinu. Na jarmoky s nami chodili všetky naše deti a zo začiatku sme tam minuli viac, ako sme utŕžili :-) Jedného dňa sme ale zistili, že tejto činnosti venujeme toľko času, že už to nemôže byť voľnočasová aktivita. Prichádzalo stále viac objednávok a odrazu sme stáli pred rozhodnutím – čo ďalej? Rozhodli sme sa, nechali sme našu dovtedajšiu prácu a začali robiť koníček na plný úväzok. Hoci v tom čase to vyzeralo ako veľký risk a nevedeli sme čo nás vlastne čaká.

Janka: V súčasnosti  na tvorbe značky aktívne v rámci svojho zamestnania pracujeme my, dve sestry. Naši manželia a deti nám pomáhajú s nápadmi, tvorbou nových modelov, propagáciu značky, technickou pomocou atď. Pracujeme ako dve rodiny.

Miška: No a samozrejme, aby sme nezabudli na našu maminu, ktorá realizuje ručné výšivky. Všetci obdivujeme jej trpezlivosť a precíznosť s akou vyšíva naše návrhy staroslovanských a folklórnych motívov.

Mali ste už predtým skúsenosti s výrobou šatstva?

Miška: K výrobe odevov sme “pričuchli” už v detstve doma. Naša mamina, na materskej dovolenke s mladším bratom, šila doma pre seba aj pre nás najnovšie módne vychytávky z vtedy ťažko dostupného nemeckého módneho časopisu. Naučili sme sa pracovať so strihmi a šiť. Hoci neskôr už nebolo také “in” šiť si oblečenie doma, keďže po 89-tom boli zrazu plné obchody módneho oblečenia, našli sme si príležitosť realizovať sa. Napríklad ja veľmi rada spomínam na obdobie, keď som svojim synom tvorila kostýmy na školské karnevaly :-)

Priblížte nám proces, akým tieto odevy vyrábate. Ako dlho trvá výroba jednej ľanovej košele?

Janka:  Výrobný proces  začíname spoločným  návrhom modelu. Potom sa vypracuje strih a ušije sa prvomodel, ktorý sa pripomienkuje, prípadne prerába, až vznikne nový výrobok. Prvotný strih sa potom vystupňuje do veľkostí a zaradí sa do výroby.  Pred šitím sa robia skúšky zrážanlivosti látok, aby sme vedeli aké úpravy sú nutné na základnom strihu, aby veľkosť bola podľa našich požiadaviek, keď sa výrobok vyperie.

Všetky naše výrobky si samy perieme, čím nastane vyzrážanie – zrazenie látky, aby sa výrobok dostal k zákazníkovi už tvarovo a veľkostne stály. Túto úpravu považujeme za veľmi dôležitú pri predaji odevov z prírodných materiálov. Naše výrobky vyrábame v malých sériách. Čas vyrobenia jednej košele závisí od náročnosti strihu a vypracovania. Keďže v procese výroby nevstupuje do času len šitie košiel, ale aj strihanie a prípravy na ďalšie série výrobkov, presný čas na výrobu jednej košele by bol len hrubý odhad.

Aké má ľan výhody a nevýhody oproti bežným materiálom, ktoré dnes nosíme? Nie sú produkty z neho náročné na údržbu?

Miška: V prvom rade je obrovskou výhodou prírodný pôvod materiálu. Prospieva pokožke a odporúča sa aj pre ľudí, ktorí sú citliví na slnečné žiarenie, nadmerne sa potia a podobne. Kedysi sa o ľane hovorilo – v lete chladí, v zime hreje. A tým je vyjadrené to, čomu dnes hovoríme termoregulácia. Ľanová tkanina má schopnosť nasať tekutinu až do trojnásobku svojej hmotnosti, to znamená, že veľmi rýchlo nás zbaví potu a následne ho rýchlo púšťa von. To zabezpečuje veľký komfort nosenia v horúcich letných mesiacoch. V chlade naopak udržiava pod oblečením teplo tela. Navyše tieto prírodné vlákna nevytvárajú vhodné podmienky na množenie baktérií a spotený odev nepáchne ako to býva pri iných typoch materiálov. No a bonusovou výhodou je pocit v ľanovom, či konopnom odeve, ktorý sa ťažko opisuje, preto vždy odporúčame to skúsiť na vlastnej koži :-)

Janka: Čo sa údržby týka, tak odevy z čistých prírodných materiálov sa v podstate udržujú ako ostatné odevy. Treba však dávať pozor, aby pracie prostriedky neobsahovali bielidlá alebo iné agresívne chemické látky, tie tkaniny systematicky oslabujú a tým znehodnocujú. Ideálne sú ekologické jemné pracie prostriedky. Pranie by malo byť šetrnejšie, aj čo sa týka otáčok pri odstreďovaní. Prírodné materiály sa nesušia v sušičke. Tieto informácie dávame aj zákazníkom. Aj krčivosť prírodných materiálov  sa dá považovať za nevýhodu,  je to však charakteristická vlastnosť týchto tkanín, ktorá podčiarkuje vzhľad odevov.

Čo všetko je možné vyrobiť z tohto materiálu?

Janka: Z prírodných materiálov ako ľan a konope sa okrem bežne nositeľných odevov ako košele, blúzky, nohavice, šaty, sukne, nočná a spodná bielizeň vyrábajú aj doplnky k odevom, napríklad šatky, tašky či  textilné opasky, bytový a úžitkový textil, vrecúška na bylinky, taktiež aj posteľná bielizeň.  Tieto všetky výrobky máme v ponuke aj my. Ďalej sa používajú aj na výrobu  ostatného bytového a úžitkového textilu, napríklad kuchynských utierok, prestierania, závesov atď.

Pýšite sa tým, že používate iba čisto prírodné materiály. Odkiaľ sú? Aké ďalšie okrem ľanu používate?

Miška: Už na začiatku sme sa pevne rozhodli, že budeme používať na výrobu našich odevov len čisté prírodné materiály. Používame ľan, konope a vlnu. Hoci nie je úplne jednoduché takéto materiály získať, postupne sme si našli stabilných dodávateľov, hlavne z blízkeho regiónu. Tkaniny zo 100 percentného ľanu si nechávame tkať v Čechách, renomovaným výrobcom s dlhoročnou tradíciou, ktorý väčšinu svojej produkcie vyváža do celého sveta.

Vlnu získavame od slovenského výrobcu a konopnú tkaninu dovážame z Rumunska.  Na výrobu doplnkov ako napríklad opasky, používame kožu. Dávame si záležať aj na takých detailoch ako sú gombíky, ktoré tiež musia byť z prírodných materiálov. Potom si u nás môžete zadovážiť aj taký výnimočný kúsok ako kabátec, ktorý má vrchnú vrstvu z vlny, podšívku z ľanu a kovové gombíky. Myslím, že takýto výnimočný produkt z čisto prírodných materiálov inde nenájdete.

Tvoríte oblečenie aj na objednávku? Stretli ste už aj s nesplniteľnou či zvláštnou požiadavkou?

Janka: Áno, pár krát do roka vieme zobrať objednávku na výrobu oblečenia na zákazku. Bohužiaľ z časových a kapacitných dôvodov nám to nevychádza častejšie. Niekoľkokrát sme už šili oblečenie na svadby, oblečenie pre hudobné alebo spevácke skupiny, alebo odevy s ľudovou tematikou. Na nejaký konkrétny prípad nesplniteľnej požiadavky si nespomínam, ale určite sme sa už s niečím takým stretli. Hlavne je to vždy o komunikácii a vysvetlení možností technologického spracovania strihu konkrétneho oblečenia tak, aby to zákazník pochopil a bol spokojný s riešením.

Vo vašom e-shope nájdeme aj iné produkty ako bytový textil, knihy či doplnky. Spolupracujete aj s inými výrobcami či firmami?

Miška : Za dobu nášho pôsobenia sme si samozrejme vytvorili vzťahy aj s inými drobnými slovenskými výrobcami, s ktorými sa navzájom podporujeme. Poznáme ich výrobky, sami ich väčšinou používame a preto vieme zákazníkom odporučiť napríklad aj výrobcov obuvi, tašiek, kozmetiky, doplnkov či šperkov, o ktorých vieme, že majú kvalitné, vlastnoručne vyrobené výrobky a zdieľame s nimi aj životnú filozofiu.

Janka: V poslednom období sme doplnili našu ponuku o zaujímavé výrobky a produkty od iných tvorcov a výrobcov a budeme ju rozširovať.

V súčasnosti je (nielen) na Slovensku veľmi obľúbený trend, ktorý hlási návrat ku koreňom, viac sa začalo diskutovať napríklad aj o udržateľnej móde. Ste aj vy zástancami tejto filozofie?

Miška: Myslím, že sa môžeme smelo zaradiť medzi značky tzv. udržateľnej módy. Prírodné materiály, férová cena práce, nadčasový dizajn, úplne minimálny odpad, žiadne obaly. To všetko sme si stanovili už na začiatku a dodržiavame tieto pravidlá dodnes, je to pre nás úplná samozrejmosť. Pracujeme výlučne s prírodnými materiálmi s pôvodom v európskom regióne. Značnú časť ceny našich odevov tvorí cena práce. Krajčírske dielne, v ktorých vyrábame naše odevy sú na Slovensku a krajčírky sú primerane finančne ohodnotené.

Čo sa dizajnu týka, veľa našich modelov je klasických strihov, ktoré nikdy nevyjdú z módy a dajú sa pri správnej starostlivosti nosiť dlhé roky. Ich jednoduchosť a čistota línií umožňuje využitie jedného kúska do rôznych outfitov a štýlov. Textilný odpad prakticky nemáme. Menšie kusy látok, ktoré zostanú po šití odevov využívame napríklad na výrobu vrecúšok na bylinky a úplne drobné odrezky darujeme ďalej iným výrobcom, ktorí ich využívajú na svoju tvorbu, dekoráciu výrobkov alebo ako výplň pri výrobe hračiek, dekorácii, napríklad aj oblečenie pre šúpolové bábiky. Naše výrobky nemajú obaly, žiadne sáčky ani krabičky.

Neuvažujete nad tým rozšíriť vašu značku aj do zahraničia? Ako ďalej ju plánujete rozvíjať?

Miška: Už teraz nám chodia často objednávky zo zahraničia. Máme veľa zákazníkov v Čechách, no posielame naše výrobky prakticky do celého sveta. Objednávky chodia z Veľkej Británie, z Nemecka, z Francúzska, z USA, posielali sme košele už aj do Austrálie a do Kanady.

Ivan: Nad väčším rozšírením do zahraničia uvažujeme stále viac a viac. No nechceme stratiť filozofiu malej a kvalitnej rodinnej firmy. Tá má pre nás zmysel hlavne preto, že táto práca nás veľmi napĺňa a pritom nám dáva pocit slobodného tvorenia. Ak sa začneme rozrastať do sveta, tak výroba môže prestať byť tvorivá a hravá a začne byť len akýmsi fádnym zamestnaním… A to len kvôli tomu, aby sme ukojili potreby trhu. Nie je však nemožné skĺbiť väčšiu produkciu a charakter rodinnej  firmy. Vyvíjame aktivity a čakáme čo nám život ponúkne. :-)

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Najnovšie videá

Trendové videá