Ich smrť je memento arogancie a moci. Od vraždy mladého novinára a jeho snúbenice ubehlo 5 rokov

  • Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk
  • K výročiu sa vyjadrili aj viacerí politici
ján kuciak
Ilustračný obrázok TASR/Pavol Zachar
  • Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk
  • K výročiu sa vyjadrili aj viacerí politici

Dnes si na Slovensku pripomíname smutné výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera. K výročiu sa vyjadrili aj viacerí politici. 

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola pre Slovensko bodom zlomu, ktorý sa nikdy nemal stať. Povedal to predseda strany Sloboda a Solidarita pri príležitosti 5. výročia úmrtia novinára a jeho snúbenice.

„Nemalo to zájsť tak ďaleko, že až smrťou dvoch mladých ľudí sa Slovensko dostalo zo zovretia smeráckych vlád. Považujem za svoju povinnosť zabrániť tomu, aby sme ešte niekedy dovolili korupcii spáchať taký ohavný skutok. Vražda novinára sa na Slovensku už nikdy nesmie zopakovať,“ uviedol Sulík.

Podľa strany SaS sa smrť Jána a Martiny stala symbolom arogancie moci, ktorá sa nezastavila pred ničím. Vražda s cieľom zastaviť pravdu bola čiernym dňom slovenskej histórie. Ako povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling, ani päť rokov po tomto odpornom čine sa Slovensko nedokázalo spamätať, aj keď to postupne viedlo k odkrývaniu prepojení medzi vládou, oligarchami, podnikateľmi, vyšetrovateľmi či súdnou mocou.

„Pre systém ,našich ľudí’ a korupcie vyhasli dva mladé životy. Je zahanbujúce, že ich rodiny sa dodnes nedočkali spravodlivosti, keďže objednávatelia stále neboli potrestaní,“ podčiarkol Gröhling.

Poslanec Národnej rady SR za SaS Juraj Krúpa zároveň poukazuje na to, že aj dnes sme svedkami opakovaných útokov zo strany niektorých politikov a politických strán na novinárov. Spochybňujú ich prácu, urážajú ich a zastrašujú, čo je neprijateľné a neakceptovateľné, zdôraznil.

Dodal, že SaS považuje novinársku prácu za kľúčovú súčasť demokracie. „Novinárov musíme chrániť, aby sa pri šírení pravdy cítili bezpečne a slobodne. Zásah do novinárskej práce je koncom slobody a začiatkom cenzúry,“ uzavrel Krúpa.

Ľudia, ktorí hľadali pravdu

Pripomíname si vraždu dvoch mladých ľudí, Jána a Martiny, dvoch ľudí, ktorí hľadali pravdu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to dnes povedala pri pokladaní kytice kvetov k pamätníku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Martinka v histórii, Ján v súčasnosti. A práve pre Janovu prácu boli zavraždení,“ uviedla v príhovore prezidentka.

Dnešok má byť podľa hlavy štátu aj pripomienkou toho, aký veľký význam má práca novinárov pre demokraciu. Zároveň je namieste klásť si otázku, či sme dosiahli to, po čom sme pred piatimi rokmi na námestiach volali. Či sme dosiahli slušné Slovensko a tie zmeny, o ktoré išlo.

Pokiaľ ide o vyšetrovanie závažnej kriminality, korupcie a zneužívania moci, Čaputová uviedla, že je to na dobrej ceste, pretože množstvo káuz sa vyšetruje a niektoré sú už aj uzatvorené.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Je to tak vďaka statočnosti mnohých vyšetrovateľov prokurátorov a sudcov. Pokiaľ ide o slušné Slovensko, tak myslím si, že slušnosť je asi to posledné, čo nám pri charakteristike slovenskej politiky napadne. Klamstvo sa chce legitimizovať ako alternatívny názor a u politikov často slová predbiehajú myšlienky, ale napriek tomu nesmieme na slušnosť nikdy rezignovať. A hlavne nesmieme zabudnúť na to, o čo sme na námestiach pred piatimi rokmi volali, keď sa budeme opätovne rozhodovať, napríklad vo voľbách,“ dodala na záver Čaputová.

Sloboda novinárov je dôležitá

Občianskou povinnosťou je budovať prostredie demokracie, ktoré však bez slobody slova ako aj slobody a ochrany profesie novinárov nemôže existovať. Povedal to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) v rámci spomienky na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Heger si uctil pamiatku položením kytice a zapálením sviečky pri ich pamätníku.

„Pred piatimi rokmi sme žili v krajine, kde sa ľudia spätí s vládou cítili natoľko bohorovne, že boli schopní siahnuť na život človeka, novinára, ktorý poukazoval na dôvody bohorovnosti a odhaľoval kauzy. Žili sme v krajine, kde orgány činné v trestnom konaní (OČTK) patrili do rúk nitrianskej mafie, kde minister vnútra o všetkých kauzách, o ktorých písal Ján, hovoril, že skutok sa nestal,“ zdôraznil Heger s tým, že aj špeciálny prokurátor všetky tieto kauzy zametal pod koberec.

Vyjadril sa, že toto prostredie a takýto systém vybudovali Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorí sa aj dnes snažia uchádzať o dôveru občanov a vrátiť sa k moci. Podľa Hegera to bolo prostredie, v ktorom odvážni ľudia a novinári boli ohrození len preto, že ľudom hovorili pravdu.

„Pred piatimi rokmi za to Ján a Martina zaplatili svojím životom. Zaplatili tu najvyššiu cenu a zaplatili cenu, ktorú nikdy zaplatiť nemali. Toto sa na Slovensku už nikdy nesmie opakovať. Hoci sme ako vláda po svojom nástupe oslobodili OČTK z rúk mafie a dali im slobodu a posilnili ochranu novinárov zákonmi, vidíme že toto nestačí,“ dodal Heger.

Pokračoval s tým, že v demokratickej spoločnosti je neakceptovateľné, aby politici verbálne atakovali novinárov, ktorí oprávnene poukazujú na ich pochybenia. Sloboda novinárov je podľa premiéra kľúčom k demokracii v každej krajine.

„Profesiu novinárov nielenže potrebujeme chrániť zákonmi, ale potrebujeme vytvárať prostredie, v ktorom bude rešpekt voči tejto profesii. Preto je nevyhnutné, aby komunikácia medzi novinármi a politikmi bola konštruktívna. Dnes čelíme aj ďalšej hrozbe. A to je hrozba dezinformácií,“ konštatoval Heger, podľa ktorého je nevyhnutné, aby sa v spoločnosti posilňovala dôvera v zodpovedné médiá.

Demokracia neprežije

Nesmie sa len mlčky prizerať, keď novinárky a novinári odhaľujúci korupciu a prešľapy mocných čelia nenávisti, hrozbám či spochybňovaniu ich integrity. Bez silných, slobodných a nezávislých médií, ktoré pátrajú po pravde, demokracia nemôže prežiť. Uviedol to poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer, ktorý si pripomenul pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Káčer uviedol, že Ján a Martina chceli žiť v slušnom a spravodlivom štáte, ktorý nezneužíva svoju moc a dbá na dodržiavanie pravidiel. „Zomreli však rukami tých, ktorí si takéto hodnoty nielen, že nectia, ale ešte ich aj vedome ničia a dokonca vraždia nositeľov takýchto cností. Odpoveďou boli plné námestia volajúce po zmene, návrate slušnosti a spravodlivosti,“ uviedol šéf diplomacie.

Pamiatku Jána a Martiny si uctil aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorému sa podarilo zaradiť portrét Jána Kuciaka od slovenskej výtvarníčky Veroniky Rónaiovej medzi oficiálne dary Európskeho parlamentu, ktoré v ňom budú následne vystavované.

„Obraz s podobizňou Jána Kuciaka bude pripomínať všetkým europoslancom a aj návštevníkom europarlamentu dve chladnokrvné vraždy mladých snúbencov, ktoré sa stali zrkadlom a symbolom doby, ktorá sa viac nesmie zopakovať v žiadnej krajine Európskej únie,“ povedal Štefanec s tým, že sa nesmie zabúdať na to, čo vražde novinára a jeho snúbenice predchádzalo.

„Predchádzali jej dlhoročné slovné útoky najvyššie postavených politikov na novinársku obec, ktorá si len poriadne robila svoju prácu. Vládni predstavitelia ich označovali za zahraničných zapredaných zradcov a vtedajší minister vnútra Kaliňák zľahčoval Kočnerove vyhrážky na Jána Kuciaka. Vtedajší úradujúci premiér Robert Fico nazval novinárov ,špinavými protislovenskými prostitútkami’,“ zdôraznil Štefanec a doplnil, že k vládnym činiteľom mali na strane druhej otvorené dvere ľudia prepojení na mafiu.

„Aj preto sa téma slobody médií a bezpečnosti novinárov stala jednou z priorít ľudskoprávnej agendy slovenskej diplomacie,“ uzavrel Štefanec.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá