Ich smrť je memento arogancie a moci. Od vraždy mladého novinára a jeho snúbenice ubehlo 5 rokov

  • Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk
  • K výročiu sa vyjadrili aj viacerí politici
ján kuciak
Ilustračný obrázok TASR/Pavol Zachar
  • Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk
  • K výročiu sa vyjadrili aj viacerí politici

Sloboda novinárov je dôležitá

Občianskou povinnosťou je budovať prostredie demokracie, ktoré však bez slobody slova ako aj slobody a ochrany profesie novinárov nemôže existovať. Povedal to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) v rámci spomienky na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Heger si uctil pamiatku položením kytice a zapálením sviečky pri ich pamätníku.

„Pred piatimi rokmi sme žili v krajine, kde sa ľudia spätí s vládou cítili natoľko bohorovne, že boli schopní siahnuť na život človeka, novinára, ktorý poukazoval na dôvody bohorovnosti a odhaľoval kauzy. Žili sme v krajine, kde orgány činné v trestnom konaní (OČTK) patrili do rúk nitrianskej mafie, kde minister vnútra o všetkých kauzách, o ktorých písal Ján, hovoril, že skutok sa nestal,“ zdôraznil Heger s tým, že aj špeciálny prokurátor všetky tieto kauzy zametal pod koberec.

Vyjadril sa, že toto prostredie a takýto systém vybudovali Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorí sa aj dnes snažia uchádzať o dôveru občanov a vrátiť sa k moci. Podľa Hegera to bolo prostredie, v ktorom odvážni ľudia a novinári boli ohrození len preto, že ľudom hovorili pravdu.

„Pred piatimi rokmi za to Ján a Martina zaplatili svojím životom. Zaplatili tu najvyššiu cenu a zaplatili cenu, ktorú nikdy zaplatiť nemali. Toto sa na Slovensku už nikdy nesmie opakovať. Hoci sme ako vláda po svojom nástupe oslobodili OČTK z rúk mafie a dali im slobodu a posilnili ochranu novinárov zákonmi, vidíme že toto nestačí,“ dodal Heger.

Pokračoval s tým, že v demokratickej spoločnosti je neakceptovateľné, aby politici verbálne atakovali novinárov, ktorí oprávnene poukazujú na ich pochybenia. Sloboda novinárov je podľa premiéra kľúčom k demokracii v každej krajine.

„Profesiu novinárov nielenže potrebujeme chrániť zákonmi, ale potrebujeme vytvárať prostredie, v ktorom bude rešpekt voči tejto profesii. Preto je nevyhnutné, aby komunikácia medzi novinármi a politikmi bola konštruktívna. Dnes čelíme aj ďalšej hrozbe. A to je hrozba dezinformácií,“ konštatoval Heger, podľa ktorého je nevyhnutné, aby sa v spoločnosti posilňovala dôvera v zodpovedné médiá.

Demokracia neprežije

Nesmie sa len mlčky prizerať, keď novinárky a novinári odhaľujúci korupciu a prešľapy mocných čelia nenávisti, hrozbám či spochybňovaniu ich integrity. Bez silných, slobodných a nezávislých médií, ktoré pátrajú po pravde, demokracia nemôže prežiť. Uviedol to poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer, ktorý si pripomenul pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Káčer uviedol, že Ján a Martina chceli žiť v slušnom a spravodlivom štáte, ktorý nezneužíva svoju moc a dbá na dodržiavanie pravidiel. „Zomreli však rukami tých, ktorí si takéto hodnoty nielen, že nectia, ale ešte ich aj vedome ničia a dokonca vraždia nositeľov takýchto cností. Odpoveďou boli plné námestia volajúce po zmene, návrate slušnosti a spravodlivosti,“ uviedol šéf diplomacie.

Pamiatku Jána a Martiny si uctil aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorému sa podarilo zaradiť portrét Jána Kuciaka od slovenskej výtvarníčky Veroniky Rónaiovej medzi oficiálne dary Európskeho parlamentu, ktoré v ňom budú následne vystavované.

„Obraz s podobizňou Jána Kuciaka bude pripomínať všetkým europoslancom a aj návštevníkom europarlamentu dve chladnokrvné vraždy mladých snúbencov, ktoré sa stali zrkadlom a symbolom doby, ktorá sa viac nesmie zopakovať v žiadnej krajine Európskej únie,“ povedal Štefanec s tým, že sa nesmie zabúdať na to, čo vražde novinára a jeho snúbenice predchádzalo.

„Predchádzali jej dlhoročné slovné útoky najvyššie postavených politikov na novinársku obec, ktorá si len poriadne robila svoju prácu. Vládni predstavitelia ich označovali za zahraničných zapredaných zradcov a vtedajší minister vnútra Kaliňák zľahčoval Kočnerove vyhrážky na Jána Kuciaka. Vtedajší úradujúci premiér Robert Fico nazval novinárov ,špinavými protislovenskými prostitútkami’,“ zdôraznil Štefanec a doplnil, že k vládnym činiteľom mali na strane druhej otvorené dvere ľudia prepojení na mafiu.

„Aj preto sa téma slobody médií a bezpečnosti novinárov stala jednou z priorít ľudskoprávnej agendy slovenskej diplomacie,“ uzavrel Štefanec.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá