Ich vynález určí tvoju diagnózu aj bez toho, aby ťa videl lekár. Slovenský startup dostal investíciu pol milióna eur
- Scase prináša revolúciu v zdravotníctve
- Jej zakladateľ Martin Pekarčík nedávno získal investíciu 500-tisíc eur
- Tá pochádza od českého fondu BTCZ Ventures
- Scase prináša revolúciu v zdravotníctve
- Jej zakladateľ Martin Pekarčík nedávno získal investíciu 500-tisíc eur
- Tá pochádza od českého fondu BTCZ Ventures
O šikovných Slovákov, ktorí dokonale reprezentujú meno našej krajiny skutočne nie je núdza. Za zmienku nepochybne stojí aj tím spoločnosti S-Case, ktorý vyvíja prenosné, point-of-care, medicínske zariadenie.
Po diskusiách s lekármi
Vyššie spomenuté pomenovanie ti asi príliš veľa neprezradilo, no možno o ňom povedať, že má potenciál absolútne zmeniť oblasť zdravotníctva. Hovoríme totiž o prenosnom medicínskom zariadení s názvom Scase, ktoré v sebe kombinuje smart senzory s digitálnou pacientskou databázou a inteligentným dotazníkom.
Prístroj tiež umožňuje odosielanie a zobrazovanie pacientskych dát v mobilnej alebo počítačovej telemedicínskej Scase platforme. Ku nej môže mať prístup nielen samotný pacient, ale aj zdravotnícky personál, či príbuzní pacienta. Spoločnosť uvádza, že samotný impulz na výrobu diagnostického riešenia prišiel po mnohých diskusiách s lekármi a zdravotníckym personálom.
Okrem toho, sa podnet k výrobe skladal z troch dôležitých nedostatkov, ktoré možno nájsť v zdravotníctve ekonomicky menej vyspelých krajín. „Konkrétne, citeľný nedostatok trénovaného zdravotníckeho personálu, kvalitných medicínskych prístrojov a v neposlednom rade, neprakticky vedený systém pacientskej databázy,“ uvádza S-Case.
Nový startup z oblasti telemedicíny má teda umožniť zdravotníckemu personálu priame sledovanie vývoja zdravotného stavu ich pacientov.
Perspektívne a priekopnícke
Spoločnosti S-Case sa nedávno podarilo uzavrieť investičnú spoluprácu s českým family office bpd partners. Investícia do startup spoločnosti S-Case s.r.o sa uskutoční prostredníctvom dcérskej spoločnosti BTCZ Ventures, ktorá pre bpd partners spravuje startupové akvizície.
Investícia má spoločnosti S-Case s.r.o. pomôcť predovšetkým pri získavaní ďalších partnerov. Spoločným cieľom je uvedenie zaujímavého, inovatívneho produktu na medzinárodný trh a získanie nových partnerov v rámci ďalšieho kola financovania, ktoré má prebehnúť koncom septembra tohto roku.
„S podporou zaujímavých a perspektívnych projektov máme v rámci bpd partners veľkú skúsenosť a technologické riešenia, ktoré ponúka spoločnosť S-Case s.r.o. sú nielen perspektívne, ale v mnohých aspektoch priekopnícke,“ uvádza Pavel Brůžek, konateľ BTCZ Ventures a predseda predstavenstva bpd partners.
Dodávajú tiež, že cítia šancu stáť pri skutočnom začiatku praktickej telemedicíny aj pri ďalšom kroku v poskytovaní kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti.
Kontrola zdravotného stavu na diaľku
Nie len pre investorov, je obrovskou zaujímavosťou fakt, že zariadenie prepojí pacienta s lekárom bez nutnosti priameho kontaktu. Riešenie Scase je jedným z mála na trhu, ktoré v sebe kombinuje meranie vitálnych funkcií pacienta prostredníctvom niekoľkých senzorov (IR teplomer, pulzný oxymeter, glukomer, tlakomer) a komunikáciu medzi lekárom a pacientom na diaľku.
K tomu využíva získané informácie a údaje z pacientskych dotazníkov, ktoré spracováva vo vlastnej zdravotníckej Scase platforme. Predstavuje tak komplexné riešenie, ktoré poskytuje pacientovi komfort v rámci vzdialeného monitorovania jeho zdravotného stavu.
Pokročilá telemedicína umožňuje lekárovi na diaľku kontrolovať zdravotný stav pacienta. Vďaka spomínanej technológii sa znižujú náklady na zdravotnú starostlivosť a zvyšuje sa ochrana zdravia pri extrémne nákazlivých chorobách, akou je napríklad aj vírus SARS-CoV-2.
Spolupráce v hodnote viac ako 300 000€
Martin Pekarčík, konateľ a CEO spoločnosti, ktorá stojí za spomínaným zariadením uvádza, že kooperácia s takým úspešným partnerom akým je spoločnosť bpd partners a.s. ich nesmierne teší a povzbudzuje v ďalších krokoch.
V rámci niekoľkých spoluprác sa spoločnosti podarilo zariadenie odovzdať do rúk súkromným klinikám aj neziskovým organizáciám, ktoré prostredníctvom Scase dokázali zrýchliť a zefektívniť diagnostiku pacientov, detegovať syndróm bieleho plášťa, akútnu hypertenziu a mnoho ďalších. Okrem zahraničných spoluprác sa Scase uchytil aj na domácom trhu. Prístroj je využívaný napríklad v nemocnici na Kysuciach, konkrétne pri monitorovaní pacientov hospitalizovaných na COVID-19 a tiež na internom oddelení.
Riešenie Scase sa momentálne nachádza vo fáze pilotných testov a je po ňom veľký dopyt. Spoločnosti sa za uplynulý rok podarilo uzavrieť spolupráce v hodnote viac ako 300 000€.
S výrokom, že spomínaný prístroj je skutočne unikátny sa stotožňuje aj profesor Vladimír Krčméry. „Scase je schopné poskytnúť informácie o stave pacienta v extrémne krátkom čase. Jeho využitie je možné v ambulantnej praxi ale aj zariadeniach, kde nie je žiadna zdravotnícka infraštruktúra. Dokáže tiež ušetriť transport pacientov, najmä seniorov, na pomerne jednoduché, bazálne vyšetrenia k lekárovi,“ hovorí Krčméry.
Diagnostika aj napriek väčšej vzdialenosti
Uplatnenie Scase je skutočne široké a možno ho vidieť v niekoľkých rovinách. Najbežnejším prípadom je vzdialený monitoring pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, diabetes mellitus I. a II., COVID-19 či postcovidovým syndrómom alebo pacientov po jednodňových operáciách.
Scase sa osvedčil ako praktický pomocník, digitálna a prenosná databáza a diagnostika v krajinách ako Albánsko či Severné Macedónsko.
Práve vďaka riešeniu mobilné ambulantné jednotky nemusia prenášať samostatné referenčné prístroje, zaznamenávať zdravotnícke údaje na papier a dokážu poskytnúť efektívnu diagnostiku väčšiemu počtu obyvateľov, ku ktorým by sa inak nedostali práve kvôli vzdialenosti od ošetrujúceho lekára.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Scase