Ich význam presahuje hranice Slovenska. Na východe našli mimoriadne vzácny objav

  • Archeológovia ukončili po 12 rokoch archeologický výskum na nálezisku v Hrabušiciach
  • Našli aj vzácne predmety z obdobia medzi bronzovou dobou a stredovekom
Na východe našli mimoriadne vzácne predmety
TASR/Adriána Hudecová, Wikimedia/Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Archeológovia ukončili po 12 rokoch archeologický výskum na nálezisku v Hrabušiciach
  • Našli aj vzácne predmety z obdobia medzi bronzovou dobou a stredovekom

Počas výskumu v katastri obce Hrabušice na Spiši sa podarilo objaviť „depot“ kopijí zo staršej doby železnej, sú staré 2 500 rokov. Archeológ Matúš Hudák pri tejto príležitosti uviedol, že ide o unikátny nález najmä z pohľadu zachovania vzácnych artefaktov. Informuje TASR.

„Okrem toho sa kopije našli spolu, v tejto súvislosti ide o prvý takýto nález na Slovensku,“ uviedol na tlačovej konferencii pri príležitosti prezentácie objavu.

Podobné hroty kopijí s chráničmi boli nájdené až v Maďarsku a na centrálnom Balkáne, pričom boli uložené bojovníkom do hrobov. V Hrabušiciach ide pravdepodobne o obetu bohom, archeológovia predpokladajú, že ide o lokalitu, ktorú zrejme ľudia v minulosti užívali na pietne akty.

Nález datujú do obdobia piateho storočia pred naším letopočtom. Okrem spomínaného depotu boli počas výskumu nájdené aj ďalšie predmety z obdobia doby bronzovej až stredoveku. Všetky artefakty sa našli vo výbornom stave zachovania s minimálnou koróziou povrchu.

„Kolegovia na začiatku nevedeli, či ide o železo alebo farebný kov, pretože boli úplne čierne a neobsahovali žiadnu koróziu. Vďaka tomu, že v lokalite bolo špecifické zloženie pôdy, bol tam železitý íl, došlo k tomu, že sa unikátne zachoval pôvodný povrch. Veľmi rýchlo sme prišli so špeciálnym prístrojom,“ vedecký pracovník v oblasti archeometrie z ČVUT (České vysoké učení technické) v Prahe Martin Hložek.

Múzeum Spiša nález kopije Hrabušice výskum
zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Dodal, že práve ílový sediment neprepúšťa k nálezom vodu a vzduch a takýmto spôsobom došlo k ich „nechcenej“ unikátnej konzervácii.

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi výskum realizovalo v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Košice od roku 2021. Archeologička múzea Mária Hudáková priblížila, že nález pozostával z jedného páru identických hrotov kopijí s chráničmi hrotov kónického tvaru a z dvoch v strede mierne zúžených trubičiek.

„Očakávali sme, že tu nejaké nálezy budú, išli sme tam cielene a podarilo sa nám zozbierať niekoľko desiatok nálezov. Už v roku 2021 sme tam poklad objavili, chceli sme však lokalitu chrániť pred nelegálnymi hľadačmi, nechceli sme ho prezentovať skôr, ako výskum ukončíme,“ priblížila Hudáková.

Archeologické výskumy, ktoré realizuje Múzeum Spiša intenzívne od roku 2016, priniesli podľa riaditeľky Zuzany Krempaskej viaceré jedinečné výsledky.

„Ich význam presahuje hranice regiónu i Slovenska. Vedecká a dokumentačná hodnota archeologických nálezov je vzácnym doplnením zbierkového fondu múzea. Jedinečné nálezy, ktoré tento cielený výskum priniesol, majú možnosť vidieť návštevníci Múzea Spiša v novej a unikátnej expozícii História Spiša,“ uviedla Krempaská.

Archeologické nálezy výrazne doplnili expozície múzea. Aj hroty kopijí staré 2 500 rokov skončia v múzeu. Konkrétne v nedávno vytvorenej expozícii História Spiša, uvádza RTVS.

Črepy váz, krčahov a nástroje

Pri rekonštrukcii Draškovičovho kaštieľa, jednej z najvýznamnejších historických pamätihodností v obci Čachtice v okrese Nové Mesto nad Váhom, objavili archeológovia črepy váz, krčahov či kovových nástrojov. Informoval o tom archeológ Juraj Malec.

Objavené fragmenty podľa neho dokazujú, že na mieste Draškovičovho kaštieľa stála v minulosti ešte iná stavba, pravdepodobne nejaký majer.

„Úlomky môžeme podľa ich vzorovania datovať do 13. a 15. storočia. Pred kaštieľom tu teda mohol stáť napríklad nejaký majer,“ uviedol Malec s tým, že archeologický objav neobmedzí rekonštrukciu kaštieľa, ktorú realizuje Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Tá má za úlohu kompletne zveľadiť túto národnú kultúrnu pamiatku pochádzajúcu zo 17. storočia.

Projekt Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021, štátneho rozpočtu SR a rozpočtu TSK.

Zdroje: RTVS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá