Ide to aj bez darčekov. Vzťah detí k sviatkom nie je úplne zdravý, máme na čom pracovať
- Materializmus už roky ničí pravú podstatu Vianoc
- Trendom sú Vianoce bez darčekov
- Prinášame ti zopár tipov, ako nestratiť hlavu a zachovať atmosféru

- Materializmus už roky ničí pravú podstatu Vianoc
- Trendom sú Vianoce bez darčekov
- Prinášame ti zopár tipov, ako nestratiť hlavu a zachovať atmosféru
Pre deti sú Vianoce bez darčekov nepredstaviteľné. Každý ich zbožňuje, no je to naozaj pre pravú podstatu tohto dňa? Všetci to vieme, no málokto si to uvedomuje – materializmus nie je vôbec vianočný.
Doba „rýchlej módy“, fast foodov a konzumu. Nejako sa nám to vymklo spod kontroly. Všetko v plnom prúde, prípravy, varenie, pečenie, upratovanie. Akosi zabúdame spomaliť.
Hlavne, že sme spolu… No naozaj sme? V zhone povinností zabúdame na relax a skutočné čaro Vianoc.
Komerčný chaos všade okolo nás
Podľa Webmagazínu takmer polovica ľudí (49 %) neznáša komercializáciu a materializmus, s ktorými sú Vianoce spojené. Žiadnou výhrou nie sú ani preplnené obchody medzi sviatkami.
Viac ako jedna tretina ľudí nemá rada Vianoce pre finančnú tiaž, s ktorou sú spojené. A rovnako sa vyše jednej pätiny nepáči vianočný stres a zbytočne skorá výzdoba. Prieskum dokázal aj to, že spomenuté faktory viac prekážajú ženám než mužom.
Prievan v peňaženke nie je žiadnou novinkou, zažívajú ho tisícky Slovákov pod domnienkou, že ide o tradíciu. Vianoce prinášajú so sebou aj silenú sviatočnú náladu, nadbytočne silený či afektovaný pozitivizmus a vycibrené úsmevy na fotkách. V úzadí je však často plač detí, hádky rodičov a stresy najbližších.
Instagram plný prešťastných vianočných fotiek
Nie je všetko zlato, čo sa blyští, a to isté platí aj pri sociálnych sieťach. Skutočnú realitu ti tieto platformy však neposkytnú. To, čo je za dokonalou fotografiou, nevidíš. Ani to, na koľký pokus vznikla. Skutočné šťastie často zostáva v súkromí bez potreby zverejňovania.
Je, samozrejme, pekné zdieľať zážitky s ostatnými, ale nezabúdaj na to, že je to predsa len fotka.
Instagram je plný rodín, ktoré svoje deti zasypávajú darmi v prehnanej hodnote. Hodnota Vianoc je pre nich priamoúmerná s najlepšími, najdrahšími a najluxusnejšími darmi. Ako by také deti zvládali Vianoce bez darčekov? Spýtali sme sa psychologičky Romany Oravcovej.
„Deti, ktoré sú vedené zo strany rodičov k materiálnym hodnotám, môžu prežívať takúto situáciu veľmi negatívne. Frustrácia môže byť skutočne veľká. Tu je dôležité, z akého dôvodu prišlo k takejto situácii. Priliehavo k tomu je potrebné o téme dostatočne vopred komunikovať.“
„Vysvetliť, čo k tomu viedlo, prijať vyjadrený hnev, nevôľu, snažiť sa porozumieť prežívaným emóciám, ponúknuť náhradné riešenie: ‚Si smutný, že si nedostal darček. Je mi to ľúto, ale nevyšli nám tento rok peniažky. Namiesto toho si môžeme urobiť výlet.‘“
„Alebo sa môžeme opýtať: ‚Čo iné by ti urobilo radosť?‘ Vo všeobecnosti sa mi zdá potrebné do budúcna prehodnotiť, aké posolstvo odovzdávame svojim deťom, ak ich učíme neustále očakávať množstvo materiálnych vecí,“ povedala nám psychologička Romana Oravcová, K sebe.
Podľa štatistík sú vianočné sviatky jedným z období s najčastejšími pokusmi o samovraždu. Veľakrát za to môže neschopnosť stráviť tieto dni s rodinou, rozvody, rozchody či iné nešťastia, ktoré sa vedia podpísať na ľudskej psychike.
Zdravoteka informuje o tom, že v tomto čase narastá napätie, podráždenosť až zlosť, prehlbujú sa úzkostné a iné negatívne psychické stavy, ktoré môžu mať vážne následky. Preto si treba uvedomiť, že najdôležitejšia zo všetkého je práve ľudská psychika.
„Tak, že budeme dostatočne vnímavý jeden voči druhému, budeme sa zaujímať o najbližších, ako sa majú, ako sa im darí, čo by potrebovali. Nikoho nenecháme na Vianoce samého, poskytneme možnosť stráviť Vianoce spoločne, ak je to aspoň trochu možné.“
„Môžeme povedať niečo na spôsob: ‚Zdá sa, že je ti ťažko. Som tu pre teba a spolu to zvládneme. Čo by ti ešte pomohlo?‘ Zásadné je, aby človek začal vnímať nejaké možnosti riešenia svojej situácie. Ak zlyhajú laické formy podpory, nie je hanba obrátiť sa na odborníkov, v hraničných situáciách je možné využiť napr. rôzne krízové linky pomoci,“ vyjadrila sa pani Romana Oravcová.
Príchod Vianoc si ľudia uvedomujú každý rok o čosi skôr, čo znamená, že aj stres sa dostaví predčasne. Dôvodom sú reklamy, ktoré môžu byť naozaj všade a nepriamo nám vnucujú svoj produkt či službu. Strategicky upozorňujú na všetko, čo ľuďom chýba, čo nemajú, no mohli by mať.
Človek, ktorý musí tráviť Vianoce osamote, je často demotivovaný oveľa viac. Preto si treba povedať, že byť v tento sviatok sám je úplne v poriadku. Je to predsa len deň ako každý iný a o rok príde znova.
Ako predísť nátlaku a užiť si sviatky naplno
Vianoce, ako aj všetko ostatné v našom živote, sú o „mindsete“ – sile myslenia každého jedného z nás. Ako si teda udržať zdravý rozum v strede tohto celosvetového šialenstva? Všetci sme už počuli „menej je viac,“ a platí to aj tentokrát, keď ekologické riešenia vôbec nie sú na škodu.
Strávený čas s najbližšími je hlavné gro sviatkov pokoja a radosti. Namiesto chaosu okolo zjednoduš svoju vianočnú rutinu a stráv svoje chvíle s najbližšími plnohodnotne.
A čo sa týka ekológie, klasický baliaci papier môžeš nahradiť recyklovateľným. Materiálne darčeky skús vymeniť za lístky na podujatia, letenky či poukážky na nákup v drogérii. Vôbec to nemusí byť drahé. Veď koľkokrát pri nakupovaní hygieny minieme aj 30 eur za pár nevyhnutných vecí.
Pokiaľ by si chcel vedieť viac tipov na ekologickejšie Vianoce, stačí pozrieť náš predošlý článok s touto tematikou.
Veľmi často otázkou je – vie si dnes naozaj niekto predstaviť Vianoce bez darčekov?
„Záleží to na tom, ako sú zvyknutí sa obdarovávať so svojimi najbližšími. V sociálne slabších rodinách sa s takouto situáciou akosi ráta, ľudia sú vďační aj za maličkosti.“
„Ak sa však doposiaľ fungovalo ‚klasickým‘ spôsobom, že kupovaniu darčekov venujeme patričnú pozornosť a sú očakávané vo väčšom množstve, v zásade sa neobdarovaný človek môžu cítiť nevšímaný, nedôležitý pre druhých. Môže prežívať sklamanie, rozčarovanie.“
„Ak má dlhodobo pochybnosti, či ho majú druhí dosť radi, či trpí pocitom menejcennosti, tak si len potvrdí negatívne vnímanie vlastnej osoby,“ dodala Romana Oravcová.
A ako spraviť Vianoce bez darčekov znovu peknými? Dá sa to?
„Podľa mňa je potrebné už odmalička deti viesť k tomu, že Vianoce nie sú len o darčekoch, ale o príjemnej rodinnej atmosfére, hodnotách, spolupatričnosti. Vianoce budú také, aké si ich spravíme.“
„Ak ich trávime v spoločnosti milovaných najbližších, môžeme sa ľahšie sústrediť na to, čo je v živote skutočne dôležité. Keď zdieľame Vianoce s ‚našimi‘ ľuďmi, je omnoho jednoduchšie zabudnúť na finančnú tieseň. Môžeme ísť na prechádzku do prírody, pozrieť si staré fotky, navštíviť rodinu. Čokoľvek, čo nám prinesie príjemné pocity,“ vyjadrila sa pani Oravcová aj k tejto otázke.
Vianoce však dokážu fungovať aj úplne bez darčekov, rodinné chvíle sú oveľa dôležitejšie. A pokiaľ už naozaj chceš aspoň niečo kúpiť, postačí naplánovať poriadny výlet a tvoja rodina to dozaista ocení.
Celý tento ošiaľ by sme dokázali spríjemniť normalizovaním skutočných Vianoc, ktoré sú naozaj len o oddychu, pohode a príjemných chvíľach s ľuďmi, ktorých máme najradšej.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Webmagazin.teraz.sk, Startitup.sk, Zdravoteka.sk