Igor Hanečák pretvára svoje nápady do praxe, podporuje napríklad slovenskú popkultúru a ľudí v núdzi
- Igor je za mnohými zaujímavými projektami, o ktorých sa oplatí čítať... podporiť ich a zúčastniť sa na nich.
- Igor je za mnohými zaujímavými projektami, o ktorých sa oplatí čítať... podporiť ich a zúčastniť sa na nich.
Ahoj, Igor, ako by si opísal prácu, ktorej sa venuješ, v jednej vete?
Ahoj, ahoj! Nuž najskôr asi „Zopár nápadov pretvorených v prax“.
O čom je projekt knowthem?
Projekt Knowthem je jeden z ArtHa projektov, súvisiacich s ručným tlačením linorytových portrétov na tričká, ktorého formou by som rád pripomenul niektoré inšpiratívne osobnosti. Spolu so stránkou sa tak snažím šíriť príbehy osobností, o ktorých by bolo fajn niečo vedieť, a zároveň to má koncept dobročinnosti a šírenia fair trade myšlienok.
Igor Hanečák
Podľa čoho vyberáš osobnosti na tričká?
Nijak to neohraničujem, rád by som spravil portréty tisícok osobností, no zatiaľ sa sústreďujem na niektoré slovenské a občas zahraničné tváre, prepojené najmä s kultúrou, keďže tá naša popkultúra za veľa nestojí. Momentálne by som rád spravil viac ženských portrétov, to si však vyžaduje trochu väčšie skills v linoryte, ale to príde.
Igor Hanečák
Časť z predaja tvojich vecí ide na dobročinné akcie. Povedz mi, čo konkrétne si doteraz podporil?
Všetky ArtHa projekty sú prepájané či už podporou, alebo vytváraním akcií. Napríklad internátne zbierky pre bezdomovcov v Nitre. Tiež na eventy na propagáciu iných dobrých organizácií či vytvorených vecí. Funguje to vlastne tak, že každý človek si sám vyberie z troch organizácií a určí, ktorej pôjde časť sumy. Prípade si zvolí vlastnú. Všetkému ešte trochu dávam systém, no peniažky poputovali napríklad OZ Šťastíčko, a taktiež sme si už mohli kúpiť prvý strom od Lesoochranárkseho združenia VLK, no a ďalšie veci idú na rozvoj ďalších projektov a betónových skate spotov (zbehne sa partia a postaví si skatepark).
Kto pre teba vytvára tričká?
Grafiky ryjem sám, myšlienky na tričkách sú taktiež z mojej hlavy a portréty tiež vytváram i tlačím, kde sa dá. Nuž a verím, že aj samotné tričká budú vyrábané čoraz bližšie. Mám už však pripravené spolupráce s väčšími aj menšími slovenskými výrobcami a dosť sa na ne teším.
Igor Hanečák
Propaguješ aj myšlienku fairtrade wear, v čom je podľa teba dôležitá?
„Čo podporíš, to bude rásť“ a ja by som bol rád, ak by si to ľudia uvedomili, pretože práve na našom konzumenstve stojí systém, na ktorý tak často nadávame a zároveň ho podporujeme.
Podpora fairtrade organizácií pomôže svojím spôsobom šíreniu humanistických myšlienok a podpora slovenského trhu zase zlepší naše okolie.
Igor Hanečák
Okrem tvorby tričiek sa venuješ aj kultúre, s čím súvisí projekt Podchod. O čo ide?
Projekt podchod je zmena podchodu v Poprade, cez ktorý sa ľudia boja chodiť vzhľadom na jeho minulosť. Jedného dňa som tam nainštaloval portréty z projektu Know them a zrazu je na svete verejná galéria, kde sa môžu prezentovať miestni umelci. Prebehli štyri výstavy, a to všetko na báze dobrovoľnej práce a dobrovoľných príspevkov, ktoré putovali aj na stavbu minirampy hneď pri galérke. Miesto ožilo a pred Vianocami sme spravili pokusný freeshop, ktorý už funguje pol roka zrejme ako jediné miesto takéhoto typu, teda bez kontroly. Človek prinesie, čo mu netreba a zoberie čo treba. Príďte 3.7.2017 na narodeninovú brigádku alebo si nájdite #projektpodchod.
Druhý priestor je Arthouse Poprad, čo v ňom ľudia môžu nájsť?
Časom seba, dúfam. ArtHouse je vytvorený na to, aby sa podporila kreativita ľudí, ktorý sa chcú v tejto sfére rozvíjať. Je to prenajatý priestor v Kine Máj v Poprade, kde sa organizujú workshopy, malé koncerty a eventy, sústreďuje sa tam čoraz viac mladých aj starších kreatívnych duší a buduje sa tak veľmi pekná a aktívna komunita. Čo tam nájdeš materiálne je napríklad verejná knižnica (tiež iba to, čo iní priniesli a napriek tomu s to skvelé veci) a projekt ŠŤEŇA, čo je vlastne stena fungujúca ako odkaz na tvorbu mladých umelcov a mladé projekty, kto chce môže pozrieť ArtHouse Poprad na fb a uvidí viac.
Igor Hanečák
Ako svoje projekty oznamuješ verejnosti?
Nápadov by bolo dosť, ale keďže behám od veci k veci tak na nejaký marketingový plán nie je čas a peniaze. Zatiaľ radšej investujem inde. Skôr vytváram alebo sa teda zúčastňujem na eventoch buď ako predajca, alebo ako speaker, čo je vzhľadom na koncept vlastne jedno s druhým stále. Inak ma baví sa trochu hrať s vecami okolo všetkých tých zdieľacích hier, ktoré však riešim trochu inou formou ako napríklad dať do komentára meno človeka, ktorého by ste radi obdarovali, a ten môže potom vyhrať tričko. Je pekné vidieť, akú majú z toho ľudia radosť, prosto trochu odbočiť z večného náhľadu na seba a vzbudzovať v ľuďoch chuť obdarovať či inak pomôcť.
Onedlho bude prebiehať natáčanie filmu mapujúceho diy skateboarding na Slovensku, do ktorého si tiež zainteresovaný. S kým na ňom pracuješ a aký máte s týmto filmom cieľ?
Mám rád našu skate scénu a film chcem vytvoriť za účelom toho, aby sa táto forma subkultúry, alebo ako to nazvať, trocha rozvinula (aj do zahraničia). Zatiaľ je to vo fáze riešenia a zháňania financií, no nápadu sa už potešilo viac ľudí a hlavný koncept je ten, že natáčanie je verejné, čo vyplýva z názvu „You´re welcome“. Cieľ je užiť si dvojtýždňovú tour po Slovensku, spraviť počas toho film a šíriť šikovnosť a prístup slovenských skejťákov budujúcich tieto vecičky. Prachy zbierame podobne ako pri DIY spotoch. Ide teda o to nehodiť na začiatok filmu logo korporátneho sponzora, ktorý to celé zaplatí, ale o to, ako si to vybudujeme, zo značiek nám zatiaľ pomáhajú slovenské skejtové značky Bonbon skateboards, Hoity toity, The Chill store a Tlakers, ktorí sa hecli na nápad spolupráce, kde budú mať všetci štyria rovnaký produkt, teda dosky, čo je vlastne ďaľší projekt na búranie pojmu „konkurencie“ a jej zmenu na spoluprácu. Natáčanie sa bude konať od 11. augusta do 24. augusta a naše umiestnenie nájdete pod #hybajtocit.
Igor Hanečák
Zaujímavo znie aj projekt Dobro je pestré. Odprezentuješ aj ten našim čitateľom?
„Dobro je pestré“ je, v skratke, projektík na šírenie rozdielností. Ide mi poukázanie na to, že „Dobrý človek“ nemá nejaké ohraničenie týkajúce sa osobného života, na ktorom stavajú rozrastajúce sa mladé politické strany. Ukázať, že dobro tvorí ktokoľvek z nášho okolia od punkáčov s farebnými vlasmi a otrhanými nohavicami, po farárov z malých dediniek, a skúšať takto rozbíjať prihlúple stereotypy.
Veľká časť tvojho života sa točí okolo kultúry, aká je práca v tomto sektore?
Na parádu!
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory