Igor Matovič dostal pokutu, koronaopatrenia nedodržal hneď niekoľkokrát
- Presná výška pokuty nie je známa
- Regionálny úrad verejného zdravotníctva sa Matovičom zaoberal od februára
- Presná výška pokuty nie je známa
- Regionálny úrad verejného zdravotníctva sa Matovičom zaoberal od februára
Minister financií a bývalý premiér Igor Matovič dostal pokutu za nedodržiavanie protipandemických opatrení, informuje RTVS. Informáciu o pokute už potvrdila aj hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová.
Priblížila, že zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva bola Igorovi Matovičovi uložená pokuta za viacero porušení opatrení, ktoré boli nastavené v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu.
Výška pokuty nie je známa
Úrad nepriblížil konkrétnu sumu pokuty. Už v minulosti však hovorili, že sa bude pri určovaní jej výšky prihliadať na to, či ide o ojedinelý priestupok alebo k ním dochádzalo opakovane. Prvý podnet na lídra OĽaNO mali hygienici dostať už začiatkom februára.
Vo februári sme ťa informovali o tom, že Igor Matovič vystúpil na tlačovej konferencii bez respirátora, čím porušil platné opatrenie.
Podnet mal už v tom čase preverovať Úrad verejného zdravotníctva. Vtedy sa za porušenie opatrení odhadovala Matovičovi pokuta do výšky 7 000 eur.
Igor Matovič vystúpil 26. januára 2022 na tlačovej konferencii, ktorá sa konala na Úrade vlády SR, bez akéhokoľvek prekrytia horných dýchacích ciest. Porušil tým vyhlášku ÚVZ SR, podľa ktorej bolo nosenie respirátora povinné vo všetkých priestoroch interiérov budov.
„Podľa § 48 ods. 4 písm. r) zákona sa všetkým osobám nariaďuje riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora na verejnosti vo všetkých priestoroch interiérov budov, prostriedkoch verejnej dopravy, taxislužbách alebo inej preprave s osobami, ktoré nie sú členmi spoločnej domácnosti,“ stálo vo vyhláške.
Opatrenia boli na mieste, odobril Európsky súd
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol 20 sťažností podaných proti Slovenskej republike, pričom viaceré z nich sa týkali nariadení vlády a Úradu verejného zdravotníctva o protipandemických opatreniach. TASR o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia slovenského ministerstva spravodlivosti s odvolaním sa na rozhodnutia ESĽP zverejnené vo štvrtok.
Sťažovatelia tvrdili, že štát porušil ich práva povinnosťou nosiť rúška a preukazovať sa negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19, ktorý sa vyžadoval pre výnimky z rôznych obmedzení.
ESĽP sa vo svojom rozhodnutí oprel o svoju judikatúru, podľa ktorej Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd neposkytuje priestor pre podávanie tzv. actiopopularis (žaloba podaná kýmkoľvek vo verejnom záujme), a teda neumožňuje jednotlivcom sťažovať sa na ustanovenia vnútroštátneho práva, ktoré sú podľa nich v rozpore s Dohovorom, pokiaľ nimi neboli priamo dotknutí alebo nehrozí riziko, že sa na nich bude táto legislatíva uplatňovať.
Sťažovatelia si nesplnili svoju povinnosť predložiť ESĽP presvedčivé dôkazy o tom, že v ich prípade existuje pravdepodobnosť porušenia práv. Zároveň neuviedli, ako konkrétne sa ich napadnuté opatrenia týkajú alebo budú týkať.
Bez poskytnutia konkrétnych informácií od sťažovateľov nemohol ESĽP individuálne posúdiť ich situáciu ani otázku vyčerpania vnútroštátnych prostriedkov nápravy, dodalo v tlačovej správe ministerstvo spravodlivosti.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: RTVS, SIU, TASR