Igor založil projekt Local Nomad Košice: „Cudzincom ukazujeme crème de la crème z východu“

  • Prečo je Igor lokálpatriotom
  • Aké multi-kulti zážitky zažil s turistami
  • O čom je projekt Local Nomad Košice
Local Nomad Košice
  • Prečo je Igor lokálpatriotom
  • Aké multi-kulti zážitky zažil s turistami
  • O čom je projekt Local Nomad Košice

„Študoval som na Karlovej Univerzite. Po ôsmich rokoch v Prahe som sa vrátil späť do Košíc. Začala mi byť zbytočne veľká a moje rodné mesto mi na život vyhovuje,“ povedal pre Startitup grafik, kreatívec a mestský sprievodca Košíc Igor Kupec.  

Po tom, čo sa Igor vrátil do rodného mesta, sa rozhodol z času na čas po meste zdarma a vo voľnom čase sprevádzať zahraničných umelcov, ktorí boli v meste na rezidencii. Spokojne im ukazoval fenomény mesta, ktoré ich mohli, ako sám povedal, inšpirovať k ďalšej tvorbe. 

Igor nám porozprával o tom, ako vznikol projekt Local Nomad Košice, o jeho lokálpatriotizme, kedy sa cíti naplnený z odpracovaného dňa, ale aj veľa iných zaujímavostí. 

Ako to celé vzniklo

Po príchode do Košíc a prvých pokusoch prezentovania mesta cudzincom si Igor uvedomil, ako ho veľmi baví ľudí nadchýnať pre rodné mesto a ukazovať košické fenomény, ktoré by ľudí mohli inšpirovať.

Začal si v hlave skladať, ako by mohla vyzerať jeho budúcnosť. Na stôl si teda rozložil karty faktov. Ako sám povedal, od novembra do marca sú Košice tak trochu mestom duchov, čiže mu z toho vychádzalo, že sprievodcovanie nebude činnosť na plný úväzok. Preto v súčasnosti pracuje tiež ako grafik a kreatívec.

Aj toto bolo dobrým predpokladom na založenie si webovej stránky. Spraviť si kurz bolo snáď len akousi potrebnou nadstavbou toho celého, keďže v Prahe študoval odbor štúdiá občianskej spoločnosti. „Potom som z Prahy zavolal svojho košického kamoša Riša, je to totižto najsčítanejší človek, ktorého poznám. A on prišiel,“ dodáva s úsmevom Igor. 

Local Nomad Košice
zdroj: osobný archív respondenta

Projekt Local Nomad Košice

Igor Kupec a jeho dobrý kamoš Rišo Oľhava takto „jednoducho“ založili projekt Local Nomad Košice. Malou výzvou bolo dať dokopy dramaturgicky a obsahovo zaujímavý okruh po Košiciach a koncepty jednodenných výletov po východe. Nakoniec museli chalani skôr uberať, ako pridávať. Z Košíc majú do 100 minút jazdy autom až 19 UNESCO pamiatok. „Fakt sa toho dá stihnúť veľa, cudzincom ukazujeme crème de la crème z východu. Vozíme ich aj na tokajské ochutnávky vína a bavíme miestnymi historkami,“ dodáva Igor. 

Najlepší moment na sprevádzaní je vraj ten, keď obe strany zabudnú, že sú súčasťou zmluvného vzťahu klient – sprievodca. Niektoré tour sú podľa Igora pocitovo také, akoby bol s kamošmi, ktorých dlho nevidel. Fotenie a kamerovanie na sociálne siete vie takýto moment rozbiť. Možno staromódny prístup, ale tak to Igor dlho cítil. Nechcelo sa mu živiť sociálne siete, sú ako „bezodná papuľa“. Paradoxne sa však zlomil minulý rok na jeseň, pretože o Košiciach a východe má za tie roky plné denníky postrehov a zápiskov. „Vravel som si, nezačneš o tom hovoriť ty, začne niekto iný.“

Čo sa týka zárobkov, v Košiciach to nie je práca na plný úväzok. Nedá sa tým uživiť celoročne. Igorovi aj jeho kolegovi Rišovi to všal takto vyhovuje. „Popri sprevádzaní pracujem ako grafik a kreatívec. Je to pekne vyvážené. Keďže nesprevádzame ako na bežiacom páse, každý turista a klient ma baví a každú tour si viem užiť. Niekedy vybehnem po celom dni za počítačom sprevádzať turistov a na konci tour mám viac energie než predtým. Krásna práca.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Local Nomad Košice (@local_nomad_kosice)

Láska k rodnému mestu

Pre Igora sú Košice mestom ideálnej veľkosti a v lete s príjemnou „stredomorskou atmosférou“. Okrem architektúry a genia loci má na ňom rád drobnosti. Sobotné korzovanie po Hlavnej, stretávanie priateľov a známych, ktorí majú dosť času dať si náhodnú kávu. Rád sleduje život v meste. Môže tam ísť tisíckrát a ani raz ho to neunudí. „Lokálpatriot som určite. Košice mám fakt rád. Ten lokálpatriotizmus však nie je nič uzavreté a vyhranené voči iným. Nerád počúvam také kecy, že my sme stará košická rodina, či sťažovanie sa na prišelcov,“ dodáva. 

Podľa neho je dôležité, či má človek vzťah k mestu, v ktorom žije, a či preň vie byť prínosom. Viac si cení človeka, ktorý mestu niečo dáva, hoci prišiel predvčerom zo Sobraniec, než človeka, čo si bude lokálpatriotisticky búchať do pŕs a odvolávať sa na košických starých rodičov, no jediné, čo zvládne, je otravovať život ostatným na ulici.

Hovorí, že s týmto druhom práce súvisí aj druhá strana Košíc. „Isté gadžovstvo a nevychovanosť. Vyhadzovaie odpadkov, ukričanosť, turovanie motorov v tichých uličkách, zahadzovanie špakov či nevkus. Toho máme v Košiciach tiež požehnane. Ale aby som to dal na pravú mieru: Aj gadžovinu viem mať rád, ak jej nie je veľa. Ako exotické korenie na dobrom jedle,“ zasmial sa Igor. 

Všetky naj práce

Na otázku, aký je jeho najlepší zážitok z práce, nám odpovedal, že preňho je to každá vydarená tour. Keď vidí nadšených turistov, je to veľmi nabíjajúce a dáva mu to energiu ešte na pár dní dopredu. V pamäti mu ostávajú len čriepky. Spomína na Inda, ktorý videl prvýkrát v živote sneh, na nadšených producentov vína, ktorí precestovali celý svet, no o Tokaji vyhlásili, že to bola najlepšia ochutnávka, akú zažili. Tiež na slzy v očiach Američanov, ktorí prvýkrát uvideli rodnú dedinu svojich starých rodičov, o ktorej celé detstvo počúvali. „Sú to krásne a dojemné momenty,“ dodáva.

Čo sa týka najhorších zážitkov, tak kolegu Riša si raz zaplatila na 2-týždňové sprevádzanie po strednej Európe Arabka z Emirátov. „Po dvoch dňoch mi Rišo volá, že je to zaujímavá kultúrna výmena. Po týždni mi volá, že týmto ľuďom musíme zakázať vstup do Európy. Cítil sa ako otrok,“ smeje sa Igor a pokračuje v rozprávaní:

„Mne sa stala iba taká drobnosť. Jedného klienta upodozrievam z toho, že mu nešlo o tour, ale potreboval zaplatiť niekomu, kto sa bude celý deň rozprávať s jeho ženou, aby si mohol oddýchnuť. Nedokázala byť ticho dlhšie ako 2 sekundy. A tour na Gemer trvala 8 hodín.“

Local Nomad Košice
zdroj: osobný archív respondenta

Zároveň nám Igor prezradil, že je najspokojnejší, keď ráno vyzdvihne zmätených turistov, ktorí prišli do Košíc – ani nevedeli poriadne kam a večer ich vysadí nadšených, vysmiatych s láskou k mestu a regiónu. „V takomto prípade vidíte ako sprievodca okamžite výsledok svojej práce. Je to fakt uspokojujúce.“

Ponorku z práce však nemá, lebo zakaždým môže aj rovnaké miesta vnímať očami turistov. Raz vidí Košice či Gemer očami amerického voliča Trumpa, raz očami vinára z Juhoafrickej republiky, chasidského Žida, Singapurčana, anglickej spisovateľky, českého novinára či austrálskeho hĺbkového potápača. Ich postrehy pozorne počúva a zapisuje si ich.

Free prehliadky pre prisťahovaných

V budúcnosti by chalani z Local Nomad Košice chceli raz do mesiaca začať organizovať bezplatné prehliadky mesta – pre ľudí, ktorí sa do Košíc prisťahovali. Boli by radi, keby sa im podarilo pomôcť vytvoriť si vzťah s mestom. „Chceme sa o tú lásku ku Košiciam podeliť a okrem toho sa ideme trochu viac zamerať na Američanov so slovenskými koreňmi. Snáď sa nám to podarí rozbehnúť ešte tento rok.“

Chalani fungujú primárne cez ich webovú stránku www.localnomad.sk a na sociálnych sieťach ako Local Nomad Košice. „Ceny máme od 60 eur za prehliadku mesta pre menšie skupiny až po tisíce, ak chcete celodenný program na mieru pre väčšiu skupinu či firmu. Každý si vyberie.“

Na záver Igor dodáva: „Riziko života v menšom meste je ,malomeštiactvo‘. Že sa zabetónujete vo svojich troch názoroch a pravdách o živote, pretože sa nestretávate s inakosťou. Nestretávate toľko cudzincov a ľudí, ktorí to majú v živote nastavené inak ako vy. A sprievodcovstvo je toho dokonalou prevenciou. Akési obrátené, reverzné cestovanie. Je to tá najlepšia práca na svete.“

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Najnovšie videá

Trendové videá