Ikonický slovenský pivovar zrovnajú so zemou. Nahradia ho paneláky, obyvatelia sa búria

  • Pivovar Martiner je neoddeliteľnou súčasťou mesta
  • Navštevovali ho uznávaní národní predstavitelia
  • Teraz chcú namiesto neho postaviť obytnú štvrť
Pivovar Martiner sa chystajú zbúrať a vystavať na ňom obytnú modernú štvrť
Pivovar Martiner sa chystajú zbúrať a vystavať na ňom obytnú modernú štvrť Martiner/Archív, Flickr/Pravé Slovenské
  • Pivovar Martiner je neoddeliteľnou súčasťou mesta
  • Navštevovali ho uznávaní národní predstavitelia
  • Teraz chcú namiesto neho postaviť obytnú štvrť

Legendárny slovenský pivovar Martiner by tento rok oslavoval 130. narodeniny. Namiesto toho však už dvadsať rokov nevyužito stojí v uzavretom areáli a postupne chátra. Nedávno sa dokonca rozhodlo o tom, že martinský pivovar bude zrovnaný so zemou a nahradí ho obrovský developerský projekt, o čom vo svojej reportáži informovala spravodajská televízia TA3.

Pivovar s dlhoročnou tradíciou

Výroba piva má v Martine dlhoročnú tradíciu. Pivovar, dnes známy pod názvom Martiner, navštevovali v minulosti známe osobnosti vtedajšieho spoločenského života, kde si vychutnávali dodnes známe značky, ako napríklad Svätomartinské pivo, Martinský Porter a Martinský zdroj, ktoré sa už v tých časoch varili, uvádza blog Kam na pivo.

Vznik tohto legendárneho pivovaru inicioval Jozef Capko, rodák z Kláštora pod Znievom. Financie a skúsenosti údajne získal podnikaním v Bulharsku, vďaka čomu sa mu podarilo získať investorov, a tak bola v roku 1894 v martinskom pivovare uvarená prvá várka piva.

Pivovar mal však už od samého začiatku problémy s predajom piva na území Slovenska, pretože ho pravidelne navštevovali vysokopostavení národní predstavitelia, medzi ktorých patril Vajanský, Kmeť, Škultéty, Kukučín a mnohí ďalší.

To vyvolalo vo vtedajšej vládnucej moci dojem, že sa v pivovare kujú plány proti štátnej moci a chystá sa sprisahanie proti maďarizácii. V roku 1999 vznikla akciová spoločnosť Martiner, ktorej názov nesie značka martinského piva dodnes, a majiteľom pivovaru sa v roku 2003 stala holandská spoločnosť Heineken.

Heineken stál na začiatku jeho konca

Všetky stroje a výrobné linky boli následne presťahované do Hurbanova a pivovar v Martine zatvorili. Za posledné tri roky má ale značka Martiner celkom stabilnú pozíciu na trhu, najmä vďaka silnej oddanosti verných štamgastov v domácom regióne Turiec, a to aj napriek tomu, že nepatrí k veľmi propagovaným značkám.

Pre charakteristickú stredne horkú chuť a výraznejšiu chmeľovú vôňu bolo pivu Martiner dokonca udelené aj ocenenie „Strieborná pivná korunka 2009“.

Pre mnohých Martinčanov je pohľad na to, ako stroje búrajú mestskú pamiatku, veľmi smutnou záležitosťou, avšak developer obyvateľom Martina prisľúbil, že v jeho novom projekte bude zakomponovaný odkaz na niekdajší majestátny pivovar.

Pivovar zastavajú novými vilami

Okrem názvu a mozaiky zo zbúranej stavby však nezostane nič. Tento fakt ľudia nesú ozaj ťažko, keďže tam kedysi pracovalo množstvo ľudí a pivovar sa stal akousi neoddeliteľnou časťou mestskej panorámy. Developer tu plánuje postaviť osem nadčasových panelových domov, v ktorých bude dokopy 280 bytov, a popri nich aj 21 rodinných domov a 30 vila domov.

Začiatok výstavby je odhadovaný predčasne na rok 2026, avšak momentálne celý developerský projekt čaká na získanie stavebného povolenia. Po jeho nadobudnutí chce stavbu developer dokončiť do piatich rokov, informuje spravodajský portál Žilina.

S pivovarom sa však bude môcť verejnosť definitívne rozlúčiť počas kultúrneho festivalu v lete.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: TA3, Žilina, Kam na Pivo

Najnovšie videá

Trendové videá