Ilustrátor Dominik Trusina: S talentom sa možno narodíš, ale ostatné je na tebe
- Vo vinárskom meste Modra sa rodí dobré víno aj talentovaní ľudia. Jedným z nich je 25-ročný Dominik Trusina, ktorý je dôkazom toho, že titul nemusí byť zárukou úspechu a ružovej budúcnosti. Svoju kariéru pritom zasvätil umeniu a dizajnu.
- Vo vinárskom meste Modra sa rodí dobré víno aj talentovaní ľudia. Jedným z nich je 25-ročný Dominik Trusina, ktorý je dôkazom toho, že titul nemusí byť zárukou úspechu a ružovej budúcnosti. Svoju kariéru pritom zasvätil umeniu a dizajnu.
Ako si si predstavoval život po škole, čo si chcel robiť a kam smerovať?
Už na strednej škole som vedel, že chcem robiť nejakú vlastnú vec, len som ešte nevedel čo presne. Keď som nastúpil na VŠ, bola to pre mňa určitá skúsenosť, ale v odbore, ktorý som študoval, som sa hľadal a zistil som, že to nie je presne to, čo ma baví. Pokračovať ďalej mi prišlo ako zbytočná cesta.
Zobral som si zo štúdia nejaké plusy, ale aj mínusy a vybral som sa vlastnou cestou robiť to, čo mi najviac ide a čo ma najviac baví. Kresbu mám celkom dobrú, za to som vďačný môjmu dedovi, ktorý ma k nej viedol už od mojich šiestich rokov. Odvtedy som na nej začal pracovať, zdokonaľujem si ju dodnes a budem v tom pokračovať. S talentom sa možno narodíš, ale všetko je o tréningu.
Momentálne sa venuješ ilustrovaniu, čo asi nie je veľmi bežná práca. Ako sa ti podarilo dostať sa k tomuto remeslu?
Kreslenie a maľovanie bolo, je a bude aj naďalej u mňa na dennom poriadku. Buď som si len niečo skicoval alebo kreslil čisto pre seba, mojich známych a rozširoval tak svoje portfólio. Keď som mal tých prác už trochu viac, aby som sa s nimi mohol prezentovať, tak som oslovoval rôzne magazíny, reklamné spoločnosti a štúdiá, či by mali záujem o spoluprácu.
Jedného dňa mi dal kamarát odporúčanie, aby som poslal portfólio do Bar Magazine, v tom čase hľadali nových ilustrátorov. Neváhal som, síce som s ilustrovaním nemal veľa skúsenosti. Zostávalo mi len veriť, že im bude môj štýl kresby sympatický a vyplatilo sa. Vtedy sa začala moja cesta ilustrátora a odvtedy som dostal aj iné ponuky. Bar Magazine mi v tomto dosť pomohol a moje práce si začala všímať aj širšia verejnosť.
Ako vyzerá deň ilustrátora Bar Magazine?
Mojim „starterom“ je káva. Keď od redakcie dostanem zalomený článok, tak si ho v pokoji prečítam a potom sa k nemu snažím vymyslieť vhodnú ilustráciu tak, aby sa hodila tématicky, farebne a kompozične. Niekedy to ide rýchlo, niekedy sa s tým potrápim, ale celkovo je to taký relax, pretože ma to baví a snažím sa to poňať vtipne a hravo.
Najlepšie na tom je, že pri každom článku sa naučím niečo nové a veci ohľadom barov a kaviarní ma vždy zaujímali. Som veľmi rád, že môžem byť súčasťou tvorby Bar Magazine, je to pre mňa veľká skúsenosť.
Popri ilustráciách sa venuješ vlastnej výrobe nábytku…
Áno, prednedávnom som začal podnikať a založil som si vlastnú značku s interiérovým nábytkom. Ide o nábytok minimalistického štýlu na báze nerezovej konštrukcie. Hlavnou motiváciou a nápadom bolo odlíšiť sa od bežných tvarov. Používam kvalitné materiály a veľmi si zakladám na detailoch.
Pri všetkom ide o poctivú ručnú prácu. Cieľom bolo hlavne priniesť niečo nové na trh. Pri tvorení tohto nábytku mi pomohla hlavne moja kresba, v tom, aby som si to vedel lepšie predstaviť a vedel sa posunúť ďalej. Všetky produkty môžete vidieť na e-shope www.trusella.sk alebo sledovať na facebookovom profile Trusella.
Tvoja prvá kolekcia je inšpirovaná dvojzávitnicou. Prečo práve DNA?
Snažil som sa vytvoriť niečo, čo bude na prvý pohľad vytvárať akúsi ilúziu. Vždy iný tvar z rôznych pohľadov a tak vlastne akoby hračku pre ľudské oko a celkovo naše vnímanie. Od malička ma fascinovala anatómia ľudského tela a práve tu som čerpal inšpiráciu pre nábytok. Tou inšpiráciou bola štruktúra ľudskej DNA. Tú som preniesol minimalistickým, čistým a štíhlym spôsobom na papier.
Bola to dlhšia cesta: skicovanie, hľadanie vhodných a kvalitných materiálov, tvorenie modelov, rysovanie, mnoho konzultácii, rátanie, vyrábanie prototypov. V skratke, na začiatku to vyzeralo úplne inak ako výsledný produkt. Zistil som, že sa tento princíp dá aplikovať aj na iné produkty dizajnového nábytku ako barová stolička a tak z toho vznikla kolekcia DNA.
Máš už prvých spokojných klientov?
Pre verejnosť je Trusella ešte neznáma značka, keďže som ju zverejnil len pred nedávnom. Nie každému takýto štýl ulahodí, ale verím, že sa nájdu aj takí, ktorým sa to bude páčiť a tiež sa budú chcieť odlíšiť od mainstreamového nábytku. A áno, zopár spokojných klientov už je, čo ma nesmierne teší. Dávam však tomu čas, aby sa Trusella dostala do povedomia.
Aké sú tvoje plány s firmou do budúcnosti?
Zatiaľ to je ešte malá firma a značka. Tým, že idem v podstate od nuly, tak to je finančne dosť náročné. Do budúcna chcem túto značku postupne rozširovať, či už ako celok alebo jednotlivo v kolekciách a ich produktoch. Začal som s 5 produktmi spomínanej kolekcie DNA, ku ktorej už čoskoro pribudne nový prírastok, ktorým bude kreslo. Postupne sa budú rodiť ďalšie, ktoré sú zatiaľ len na papieri alebo v hlave.
Taktiež mám v pláne priniesť aj doplnky alebo nábytok do exteriéru, ale vždy tak, aby to do seba celé zapadalo. A určite dostať značku viac do povedomia, či už prostredníctvom reklamy, marketingu, súťaží a výstav.
Si mladý človek, ktorý sa nebojí ísť do niečoho vlastného. Čo ťa hnalo dopredu?
Takým hnacím motorom bol pre mňa otec, ktorý o tom asi ani nevie. On sám podniká, má vlastnú firmu a vždy sa mi páčila tá priateľská atmosféra, ktorú vo firme medzi sebou zdieľajú ako kolektív.
Taktiež podpora rodiny, blízkych kamarátov, priateľky, môjho brata, ktorý ma do toho „kopal“ a motivoval ma. Za to im veľmi ďakujem, dosť ma to povzbudilo. A určite aj ten pocit, keď zistíte, že vec, ktorú ste vymysleli a zhotovili bude využívať x ľudí, bude skrášľovať ich domácnosť a že sa budú cítiť pohodlne. To je ten najlepší pocit, ktorý ma ženie dopredu.
Čo by si poradil ľuďom, aby sa nebáli začať robiť to, čo ich baví?
V prvom rade to, čo som vždy počúval z každej strany, či to bolo od podnikateľov alebo od športovcov a síce, že človek nikdy nemôže byť úspešný v niečom, čo ho nebaví, čiže si má nájsť oblasť, ktorá ho napĺňa a z ktorej má radosť a v tej sa rozvíjať a napredovať. Určite sa nebáť začať podnikať, podľa mňa by to mal skúsiť každý mladý človek aspoň raz. Aj keď bude robiť na začiatku chyby, ale to vôbec nevadí, je to prirodzené.
Na chybách sa práve dokáže veľa naučiť a v budúcnosti z toho bude ťažiť. Chyby vlastne len posúvajú vpred. Takže, ak má človek nejakú víziu, niečo, čo vie, že ho bude napĺňať, tak nech si zasadí ten vlastný strom a začne sa o neho dobre starať. Keď to bude robiť poctivo a s vášňou, tak ten strom určite prinesie aj ovocie a potom ho to celé bude baviť ešte viac. Ja som si ten vlastný strom už posadil, síce je ešte malý, ale mojou prioritou je sa mu naplno venovať.
O čom je podľa teba podnikanie a čo pre teba znamená?
Podnikanie je zhmotnenie vízie, ktorú človek má a ktorú túži realizovať. Je to o preberaní zodpovednosti, disciplíne, tvrdej práci, odriekaní si veľa vecí, o obetovaní množstva energie a času. No na druhú stranu je to aj sloboda, práve kvôli ktorej podľa mňa väčšina ľudí podniká. Napríklad ja osobne nemám rád, ak ma niekto diriguje, čo mám robiť a preto som si to zariadil tak, že sa dirigujem sám. Nepočul som lepšiu definíciu podnikania a úspechu ako „žiť svoj sen“.
autor fotografií: Martin Sule Schulte, autor ilustrácií a malieb: Dominik Trusina
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory