Implóziu ponorky zachytili prístroje. Posádka nemala šancu, ich telá sa nikdy nenájdu
- Americké námorníctvo zaznamenalo implóziu ponorky
- Uviedol to anonymný predstaviteľ USA
- Došlo k nej krátko po zmiznutí plavidla
- Americké námorníctvo zaznamenalo implóziu ponorky
- Uviedol to anonymný predstaviteľ USA
- Došlo k nej krátko po zmiznutí plavidla
Ponorka Titan, ktorá viezla 5-člennú posádku na expedíciu k vraku legendárneho Titanicu, sa stratila v nedeľu (18. 6.) približne 1 hodinu a 45 minút po ponore. Pátrali po nej viaceré záchranné tímy a vo štvrtok (22. 6.) sme ťa informovali, že po dodatočnom nasadení pátracích lodí americkej pobrežnej stráže sa našli trosky ponorky.
Konkrétne išlo o jej pristávací rám a zadný kryt. Ponorka implodovala a všetci jej piati pasažieri sú v súčasnosti považovaní za mŕtvych.
Ako informuje TASR na základe správy denníka The Wall Street Journal (WSJ), americké námorníctvo implóziu Titanu zrejme detegovalo. Tragédiu zachytilo na podmorských zvukových monitorovacích zariadeniach krátko po zmiznutí ponorky.
Uznávaný denník sa v správe odvoláva na nemenovaného vysokého predstaviteľa amerického námorníctva. Uvádza, že implóziu zaznamenali tajným akustickým monitorovacím systémom určeným na odhaľovanie prítomnosti ponoriek. Malo k nej dojsť krátko po jej zmiznutí.
„Americké námorníctvo vykonalo analýzu akustických údajov a zistilo anomáliu, ktorá zodpovedala implózii alebo výbuchu vo všeobecnej blízkosti miesta, kde miniponorka Titan operovala, keď s ňou stratili kontakt,“ citoval predstaviteľa USA.
Podľa pobrežnej stráže, ktorú cituje Independent, nemali ľudia na palube žiadnu šancu. Obrovský tlak vody ich telá úplne rozdrvil a pravdepodobne sa nikdy nenájdu. Nešťastie sa odohralo v sekunde a posádka do poslednej chvíle nemusela tušiť, čo sa s nimi stane.
Ukončenie pátrania
Trosky ponorky pátrači objavili až po tom, ako by sa v jej komore, v prípade, že by neimplodovala, už minul kyslík. Vrak sa nachádzal zhruba 490 metrov od pozostatkov Titanicu. Tie ležia na morskom dne v hĺbke 3 800 metrov. Ku katastrofe miniponorky došlo ešte v nedeľu 18. júna po jej ponore.
Oznámenie o náleze pozostatkov plavidla ukončilo štvordňovú medzinárodnú pátraciu a záchrannú operáciu. Podľa vyjadrenia príslušných činiteľov analýza ukázala, že trosky nájdené na morskom dne zodpovedajú implózii tlakovej komory miniponorky.
Spoločnosť OceanGate Expeditions, ktorá Titan prevádzkovala, v stanovisku priznala, že všetci piati pasažieri sú považovaní za mŕtvych. Na jej palube zahynuli americký šéf tejto spoločnosti Stockton Rush (61), francúzsky hlbokomorský prieskumník Paul-Henri Nargeolet (77), britský podnikateľ a miliardár Hamish Harding (58), pakistansko-britský podnikateľ Shahzada Dawood (48) a jeho syn Suleman (19).
Bez certifikácie
Ako sme ťa informovali, OceanGate Expeditions dostala ešte v roku 2018 ohľadom osudnej ponorky varovanie.
Expertná obchodná skupina odborníkov tvrdila, že plavidlo nespĺňalo priemyselné normy. Skupina odoslala list nebohému generálnemu riaditeľovi OceanGate Rushovi.
Autori listu z výboru pre podvodné vozidlá spoločnosti Marine Technology Society (MTS) v ňom apelovali na spoločnosť, aby aspoň zaviedla program testovania prototypov. Ten by sa mohol kontrolovať a overovať prostredníctvom DNV-GL (súbor priemyselných predpisov všeobecne uznávaných ako kľúčové usmernenia pre bezpečnosť plavidiel).
Ponorku Titan totiž v roku 2018 OceanGate označila za experimentálnu. Spoločnosť sa obávala, že proces klasifikácie by mohol spomaliť vývoj a pôsobiť ako brzda inovácií. Koniec-koncov, za veľkú väčšinu nehôd podľa jej predstaviteľov zodpovedá „chyba operátora“, nie problém s plavidlom.
Nie je síce jasné, či odvtedy ponorka prešla klasifikáciou, no podľa svedeckých výpovedí museli cestujúci pred plavbou Titanom súhlasiť s rizikom smrti.
„Skôr ako nastúpite, podpíšete výnimku, v ktorej sa riziko smrti uvádza trikrát. Učia sa za pochodu a veci sa kazia. S touto spoločnosťou som absolvoval tri rôzne ponory. Komunikáciu stratia takmer vždy,“ tvrdil jeden z bývalých pasažierov ponorky.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Archív SIU, Archív SIU