Imrecze prišiel vypovedať na súd: V kauze je kľúčový svedok, dostal policajnú ochranu

  • V kauze Mýtnik zrejme dnes odznie jedno z kľúčových svedectiev
  • Pred súdom prehovorí exšéf finančnej správy František Imrecze
Mýtnik
Na fotografii je bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze TASR/Pavol Zachar
  • V kauze Mýtnik zrejme dnes odznie jedno z kľúčových svedectiev
  • Pred súdom prehovorí exšéf finančnej správy František Imrecze

V Banskej Bystrici od rána pokračuje hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik. Vypovedať bude kľúčový svedok František Imrecze, ktorý je v súčasnosti pod policajnou ochranou. Exprezident finančnej správy, ktorý si len pár dní pred pojednávaním našiel pod autom GPS zariadenie, má doma dokonca panic tlačidlo.

Napriek tomu sa dnes ráno v Banskej Bystrici žiadne veľké policajné manévre nekonali. A Imrecze prišiel na súd po vlastných v sprievode svojho advokáta Miroslava Ivanoviča. 

Pred výpoveďami svedkov Michala Suchobu a Františka Imreczeho v kauze Mýtnik dali médiám vyhlásenie Jozef Brhel mladší spolu so svojím advokátom Michalom Mandzákom. Kľúčoví svedkovia v kauze sú podľa nich nedôveryhodní a svojimi výpoveďami si iba kupujú beztrestnosť. 

Obhajca Michal Mandzák zároveň súd požiadal, aby doplnil dokazovanie o 25-minútovú zvukovú nahrávku z iného trestného konania, ktorú v roku 2015 zhotovil Marian Kočner. Ide o jeho rozhovor s Michalom Suchobom. Podľa obhajoby z neho vyplýva, že Suchoba sa spolčil s Kočnerom, aby mu pomohol zakryť daňové delikty na finančnej správe v objeme 4,2 milióna eur. Senát o tomto dôkaze rozhodne neskôr. 

Prelomové svedectvo

Na utorkovom pojednávaní je portál Pravda, ktorý sprostredkoval Imreczeho slová pred súdom. S Brhelom starším som sa zoznámil na začiatku môjho pôsobenia na pozícii prezidenta finančnej správy,“ povedal Imrecze s tým, že neskôr spoznal aj jeho syna. Kontakt s ním mal však minimálny – skôr sa stretával s Brhelom starším. Postupne ozrejmil, kedy sa zoznámil s ďalšími obžalovanými. S Bahledom sa vraj nepozná.

Pokračoval, že od roku 2012 chcel napredovať vo svojej kariére, aj politickej. Pohyboval sa v blízkosti politikom strany Smer, komunikoval s Robertom Kaliňákom. Ten mu dohodol stretnutie s vtedajším ministrom financií Petrom Kažimírom. Nejaký čas nato obsadil funkciu na finančnej správe. Detailne opisuje, ako po jeho nástupe vyberali ľudí do rôznych pozícií.

Imrecze pred súdom: Pokračuje proces v korupčnej kauze Mýtnik

Imrecze spomenul daňové podvody, ku ktorým sa priznal. Spolupracoval na nich so Suchobom, ktorého považuje za dlhoročného kamaráta. „Predstavil mi riešenia, ktoré môžu priniesť zvýšenie efektivity výberu daní,“ hovorí. Kažimír podľa neho Suchobu nemal rád a nechcel, aby dodával informačné systémy finančnej správe.

„Vravel, že nemá dobrú karmu. Reagoval, som že by sme sa mali zamerať na profesionalitu a nie na karmu,“ podotkol. Brhel starší si ho o nejaký čas zavolal na stretnutie s tým, že so Suchobom sa stretol a dohodli sa na spolupráci. Zároveň vraj vyriešil problém nesympatie Kažimíra voči nemu. Zhodli sa vraj na spoločných riešeniach a dohodnutý systém nasadili na finančnú správu.

Národná kriminálna agentúra Františka Imreczeho v rámci akcie Mýtnik obvinila v januári 2021. O polroka neskôr začal exriaditeľ daniarov spolupracovať s políciou.

Ťažký týždeň

Krátko po desivom náleze pod svojím autom exšéfovi finančnej správy vyšetrovateľ vložil do rúk nové obvinenie. Podľa informácií Startitup Imreczeho tento týždeň obvinili aj pre zločin prijímania úplatku. Peniaze mal prijať ešte ako verejný činiteľ. Aj v tejto kauze však vystupuje ako spolupracujúci obvinený.

Františka Imreczeho začali stíhať v tej istej veci, pre ktorú obvinili aj guvernéra NBS Petra Kažimíra. Práve bývalý minister financií mal podľa obvinenia podplácať vtedajšieho prezidenta daniarov Františka Imreczeho. Kažimír mu podľa obvinenia odovzdal úplatok približne 50-tisíc eur. Bývalému prezidentovi finančnej správy preto vzniesol vyšetrovateľ NAKA obvinenie z brania úplatku.

O čo ide v kauze Mýtnik

V IT kauze figuruje šesť obžalovaných. Sú medzi nimi podnikateľ Jozef Brhel blízky Smeru, jeho syn Jozef Brhel mladší, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, exriaditeľ IT sekcie na finančnej správe Milan Grega, právnik Martin Bahleda či architekt Miroslav Slahučka.

V prípade podľa prokurátora ide o predražené a účelovo utajené štátne zákazky na IT služby pre finančnú správu. Obžaloba hovorí o porušovaní povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácii pri verejnom obstarávaní, legalizácii príjmov z trestnej činnosti a o prijímaní úplatkov. Imrecze so Suchobom majú vypovedať o zapojení Brhelovcov a o úplatkoch pre niektorých aktérov kauzy.

Banská Bystrica, Mýtnik, Brh
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Na predražených IT službách pre finančnú správu mala štátu vzniknúť škoda viac ako 45 miliónov eur. Štátne zákazky za desiatky miliónov opisuje obžaloba ako vopred dohodnuté a účelovo utajené.

Šestica obžalovaných sa naposledy na súde stretla v polovici októbra. Počas štyroch pojednávacích dní stihli vypovedať všetci šiesti obžalovaní. Tí vinu popierajú. Proces v minulosti podrobne sledoval portál Aktuality.

Dôveryhodnosť oboch svedkov, Imreczeho aj Michala Suchobu, sa snažia obhajcovia opačnej strany opakovane spochybniť. V prípade IT podnikateľa Suchobu, ktorý má vypovedať v stredu, napríklad aj obsahom uniknutej mailovej komunikácie s jeho právničkou Janou Valkovou. Advokátke totiž len prednedávnom hekli súkromný aj pracovný účet.

Boja sa jeho výpovedí?

Imrecze v minulosti vypovedal o tom, akým spôsobom bol prijatý na finančnú správu, kam ho mal údajne inštalovať Jozef Brhel s Kaliňákom. Rovnako prehovoril aj o oligarchovi Miroslavovi Výbohovi, ktorý je stíhaný v inej časti Mýtnika za to, že mal prevziať úplatok od Petra Pellegriniho.

„Tak som to vnímal, že to, čo dnes vypovedá, sa aj reálne stalo a dodnes to tak vnímam. V podstate je vecou obhajoby iných obžalovaných, aby mu nejakým spôsobom tie veci vyvrátili,“ povedal advokát Miroslav Ivanovič v relácii Na stope s Ivanom Megom.

Banská Bystrica, Mýtnik, Brh
zdroj: TASR/Ján Krošlák

K jeho názoru sa prikláňa aj policajný šéf Štefan Hamran. Ten v reakcii na otázku, že Imreczemu umiestnili GPS zariadenie na viditeľné miesto, uviedol: „Môžem povedať, že pracujeme s verziou, že ide o zastrašovanie. To zariadenie bolo umiestnené tak, že bolo neprehliadnuteľné. Tým sa potvrdzuje to, že tento kľúčový svedok asi nerozpráva nezmysly.“

„Nezavádza, neklame a nevypovedá účelovo pod tlakom vyšetrovateľa. Viete, ja si neviem predstaviť, že by som zastrašoval človeka, ktorého tvrdenia viem na súde ľahko vyvrátiť,“ reagoval na otázku moderátora Na Stope Hamran, ktorý vzápätí potvrdil, že František Imrecze už požiadal o policajnú ochranu.

Odsúdení

V kauze Mýtnik je už právoplatne odsúdená Jana Rovčaninová z firmy Allexis, ktorá sa priznala, dostala trojročný podmienečný trest a musela zaplatiť 20-tisíc. Dohodu o vine a treste tiež uzavrel podnikateľ Štefan Poláček a Pavol Boško. K prijatiu úplatku sa priznala aj exprezidentka Finančnej správy Lenka Wittenbergerová, súd jej schválil dohodu o vine a treste, odsúdená musela zaplatiť 50-tisícový trest.

Článok aktualizujeme.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Aktuality, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá