Uznávaný imunológ odhalil najväčší omyl o vitamínoch a imunite. Kľúčové je dodržiavať týchto 5 jednoduchých zásad
- Uznávaný imunológ vysvetľuje, ako správne posilniť imunitu
- Vieš, ktoré vitamíny máš brať a čomu sa vyhnúť?
- Uznávaný imunológ vysvetľuje, ako správne posilniť imunitu
- Vieš, ktoré vitamíny máš brať a čomu sa vyhnúť?
Možno si už aj ty stihol byť v posledných týždňoch chorý. Buď si ty porazil chrípkové obdobie, alebo chrípkové obdobie porazilo teba. Vieš sa správne starať o svoju imunitu? Imunológ a alergiológ Peter Kunč nám prezradil, čo všetko vieš spraviť pre to, aby si zlepšil svoju imunitu.
- Akých 5 vecí musíš robiť, ak si chceš udržať dobrú imunitu
- Ktoré vitamíny sa oplatí brať
- Ako vplýva stres na imunitu
- Čo zaradiť do svojho jedálnička
Aké sú najväčšie mýty o posilnení imunity, s ktorými sa u Slovákov stretávate?
Je ich pomerne dosť, najčastejšie ide o výživové doplnky. Pod to spadajú hlavne vitamíny, stopové prvky a podobné iné makroživiny alebo mikronutrienty, čo sú látky, ktorú sú pre telo esenciálne, a teda musia byť prijímané stravou, nevie si ich vytvoriť. Ich zloženie nemusí byť dostatočné a optimálne vyvážené.
Mnohí Slováci si myslia, že keď ich budú pravidelne užívať, výrazne si posilnia imunitu. Je to len mýtus, vitamíny by sme mali prijímať v prirodzenej forme. A to tak, že budeme mať racionálnu životosprávu, rozmanitú stravu, ktorá by mala byť harmonická a vyvážená.
Mali by sme sa skôr zamerať nie na výživové doplnky, ktoré obsahujú nesmierne množstvo týchto látok, ale prijímať tieto vitamíny z prírodných zdrojov. To je taký jeden z najväčších mýtov.
Má stres nejaký vplyv na imunitu?
Chronický stres je obrovský problém, je to vlastne civilizačné ochorenie. Moderná doba je uponáhľaná, nemáme na nič čas a nevedomý stres je nebezpečný.
Vedie to ku sklonom k rozličným poruchám emocionálneho prežívania, zvýšenému psychickému napätiu a iným psychickým a psychosomatickým následkom na náš organizmus. Chronický, dlhodobý a neprimeraný stres razantne negatívne ovplyvňuje našu imunitu.
Takto, stres sa vyvinul ako fyziologická obranná regulačná odpoveď organizmu na nejaké potenciálne ohrozenie. Stresová reakcia organizmu mala slúžiť na to, aby sa mobilizovala všetka energia toho organizmu, a teda s tým potenciálnym predátorom mohol človek bojovať alebo utiecť.
Takže na to je náš organizmus veľmi dobre adaptovaný. Ale nie je adaptovaný na chronický stres, ktorý má vplyv na rozvoj mnohých nielen civilizačných ochorení, napríklad kardiovaskulárnych, ale oslabuje aj imunitu. Znižuje obranyschopnosť organizmu voči vonkajším podnetom.
Sumárne možno povedať, že chronický stres má obrovský negatívny vplyv na imunitu a zúčastňuje sa na rozvoji a pretrvávaní mnohých iných ochorení, napríklad chronické zápalové autoimunitne podmienené ochorenia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Čo by mohli ľudia robiť lepšie, aby zvládali stres?
Existujú rozličné psychoterapeutické pomôcky, ale dôležité je aj nájsť si voľnočasové aktivity. Riešiť nielen prácu a povinnosti, ale aj nájsť si čas na seba, na rodinu, nájsť si koníček, aby sme sa mohli odbremeniť od potenciálnych stresov, ktoré na nás číhajú pri každom kroku.
Slovensko je krajina s rozmanitou kuchyňou. Myslíte si, že stravovacie návyky Slovákov pomáhajú alebo skôr oslabujú imunitu?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Akých 5 najdôležitejších vecí by si mal dodržiavať, ak si chceš udržať dobrú imunitu?
- Aké vitamíny by si mal brať?
- Vynikajú Slováci v starostlivosti o imunitu oproti ostatným krajinám?
- Ktoré ročné obdobie je pre imunitný systém náročnejšie?
- Čomu sa vyhnúť pri starostlivosti o imunitu?
- Majú nočné zmeny alebo sedavý spôsob života vplyv na imunitu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti