India dokončila svoju prvú a najväčšiu lietadlovú loď za 2,5 miliardy dolárov
- Zmestí sa na ňu až 30 lietadiel a jej posádka pozostáva z 1 600 členov
- Skúšky letectva sa ešte nekonali, no stať by sa tak malo v dohľadnej dobe
- Zmestí sa na ňu až 30 lietadiel a jej posádka pozostáva z 1 600 členov
- Skúšky letectva sa ešte nekonali, no stať by sa tak malo v dohľadnej dobe
India sa môže pochváliť až 262 metrov dlhou lietadlovou loďou, ktorá je v krajine považovaná za najväčšiu. Zmestí sa na ňu až 30 lietadiel a jej posádka pozostáva z 1 600 členov, informuje NDTV.
Loď s názvom INS Vikrant je široká 62 metrov a okrem lietadiel sa na ňu zmestia aj stíhačky MiG-29K a vrtuľníky. Indický predseda vlády uviedol, že plavidlo je odrazom misie Aatmanirbhar Bharat a krajina sa vďaka nemu „zaradila na zoznam krajín, ktoré dokážu postaviť takéto veľké vojnové lode vlastným spôsobom.“
Podľa portálu BBC loď váži neuveriteľných 45-tisíc ton a jej výroba trvala 13 rokov. Indický premiér ju označil za „plávajúce mesto“ a „symbol domorodého potenciálu“. Výstavba lode mala krajinu naplniť novým sebavedomím.
Plavidlo malo krajinu stáť až 200 miliárd rupií, čo predstavuje 2,5 miliardy dolárov. Pôvodne sa očakávalo, že do námorníctva bude INS Vikrant prijatý už v roku 2017, no to sa presunulo kvôli komplikáciám počas druhej fázy výstavby plavidla.
„Nehovorím, že 13 rokov je najlepších, určite to môžeme urobiť lepšie. Musíme však tiež pochopiť, že sme to robili prvýkrát, takže nie som sklamaný,“ uviedol predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ lodenice Cochin Madhu Nair.
Spočiatku bude INS Vikrant pozostávať zo stíhačiek MiG-29K a niekoľkých vrtuľníkov. Tamojšie námorníctvo však obstaráva 26 palubných lietadiel typu Boeing a Dassault. Prvé letové operácie by sa mali odohrať už na konci tohto roka, pričom pôjde iba o testovanie.
Výstavba lode trvala pomerne dlho, pričom viaceré fázy námorných skúšok INS Vikrant boli ukončené 21. augusta 2021. Skúšky letectva sa ešte nekonali, no stať by sa tak malo v dohľadnej dobe.
Okrem INS Vikrant India disponuje ešte jednou vojnovou loďou, ktorej názov je INS Vikramaditya. Nová loď je však podľa indického námorníctva kľúčovým doplnkom tamojšieho arzenálu. Krajina teraz dokáže rozšíriť svoju prítomnosť na západné a východné pobrežie.
https://twitter.com/piyushgoyal/status/1565560745487503360?s=21&t=fogZvZLY9cszTUBMcxKoHg&fbclid=IwAR28Okn5nZVzu-HbW4FntkY544odsxYo8_yReqEqH8h5jMFhhKYom-TGzQ0
Indická loď sa veľmi tesne dostala k britskému vojnovému loďstvu. Britské kráľovské námorníctvo HMS Queen Elizabeth môže niesť približne 40 a lode triedy Nimitz amerického námorníctva môžu pojať viac ako 60 lietadiel.
Domáca produkcia
V súčasnosti sa plavidlo nachádza v štáte Kerala, kde bolo postavené a kde sa konalo jeho slávnostné uvedenie do prevádzky. Skôr než sa uvedenie do prevádzky konalo, technici upevňovali káble, leštili interiér lode a poslednýkrát sa uisťovali, že je všetko v poriadku a pripravené.
Interiér plavidla disponuje aj 3 kuchyňami a špajzami, ktorých súčasťou sú automaty na kávu, stoly so stoličkami a priestor na riad. Tieto kuchyne dokážu v jeden moment poskytnúť útočisko až 600 členom posádky.
Okrem kuchýň je súčasťou lode aj 16-lôžková nemocnica s 2 operačnými sálami a jednotkami intenzívnej starostlivosti.
Ako sme už uviedli vyššie, India v súčasnosti disponuje 2 vojnovými lietadlovými loďami. Mnohí velitelia námorníctva sa však domnievajú, že krajina potrebuje ešte minimálne jednu. To, či sa tak stane, je otázne. India totiž zatiaľ neposkytla finančné prostriedky.
Zaujímavosťou je, že až 76 % dielov použitých na výrobu plavidla pochádza z domácich zdrojov. Lodenica v súčasnosti plánuje investíciu do nového doku, ktorý má byť pripravený do roku 2024. Následne by mala začať výstavba tretej lietadlovej lode.
Krajina by sa mohla inšpirovať napríklad Pekingom, ktorý v rokoch 2012 až 2022 uviedol do prevádzky 2 lietadlové lode a takmer ihneď začal práce na tretej. Mesto sa tiež môže pochváliť najväčším námorníctvom na svete.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NDTV, BBC