Indický startup prišiel na jednoduchý spôsob, ako získať vodu v najsuchších oblastiach
- Spoločnosť Uravu Labs sa aktuálne rozhodla bojovať proti nedostatku vody v najsuchších oblastiach
- Zariadenie by malo dokázať premieňať atmosférickú vlhkosť na vodu
- Odhaduje sa, že táto technológia by mohla byť dostupná pre domácnosti do dvoch rokov
- Spoločnosť Uravu Labs sa aktuálne rozhodla bojovať proti nedostatku vody v najsuchších oblastiach
- Zariadenie by malo dokázať premieňať atmosférickú vlhkosť na vodu
- Odhaduje sa, že táto technológia by mohla byť dostupná pre domácnosti do dvoch rokov
Problémy, ktoré sužujú svet a samotné ľudstvo, sa v niektorých oblastiach často javia ako neprekonateľné a neriešiteľné. Spoločnosť Uravu Labs, ktorej vznik sa datuje od roku 2017, sa rozhodla už pred nejakým časom zabojovať proti týmto problémom a ukázať, že sa ešte stále dajú nájsť nové spôsoby a inovácie, ktoré dokážu zlepšiť životy iných. Aktuálne sa rozhodli zamerať na sprístupnenie vody pre tie oblasti, ktoré sužuje sucho.
Samotná myšlienka a technológia pretvárania vodnej pary na vodu nie je vo svete úplnou novinkou. Využíva sa už na priemyselné a zavlažovacie účely. Pôvodný systém je však považovaný za príliš zložitý a nákladný. „Vyžaduje si vysokú vlhkosť, ako aj spotrebu energie. My sme chceli vytvoriť jednoduché zariadenie,“ uviedol Swapnil Shrivastav, jeden zo zakladateľov spoločnosti Uravu. V prípade indického startupu sa teda možno pripraviť na jednoduchosť, ktorú bude charakterizovať predovšetkým absencia využívania elektrickej energie.
Zariadenie, ktoré dostalo pomenovanie „vodný panel“ by malo tvoriť len niekoľko základných komponentov, a to hygroskopický materiál, ktorý pohlcuje vlhkosť vzduchu, a solárny kolektor, schopný v krátkom čase ohriať paru, ktorá sa následne po ochladení premení na vodu. „Ide o pasívne zariadenie, ktoré môžete nechať umiestnené na streche a bude vám generovať vodu. Samotný proces začína v noci a už v priebehu večera nasledujúceho dňa budete mať vodu k dispozícii,“ vysvetlil Shrivastav. A prečo práve vzduch? „Myslíme si, že tento zdroj je málo využívaný“, dodáva.
Aktuálne sú prototypy schopné vyprodukovať približne 50 litrov vody denne. Ciele tohto startupu a jeho autorov sú však stanovené omnoho vyššie. Už teraz totiž pracujú na rozšírení tejto produkcie na 2000 litrov denne. A keďže si stanovili dosiahnutie tejto méty na jún tohto roka, veľa času im už nezostáva. Veria však v úspech, nakoľko sa už stihli zapojiť do súťaže o cenu XPRIZE, ktorou sa odmeňujú inovátori, ktorí prichádzajú so zaujímavými riešeniami súčasných globálnych problémov.
Kým sa však bude môcť táto novinka reálne aplikovať na strechy domov, predpokladá sa, že uplynú približne 2 roky. Základom je dosiahnutie pomeru, aby bola výroba zariadenia spojená s čo najnižšími nákladmi, a zároveň sa vyprodukoval čo najväčší objem vody. V súčasnosti sa náklady na výrobu jedného litra vody pohybujú v rozmedzí 1 – 1,2 rupie (t.j. cca. 0,01 EUR).
Predpokladá sa, že taktiež nebude príliš jednoduché presvedčiť trh o skutočnej kvalite takto vyprodukovanej vody. Ak sa však podarí prekonať všetky prvotné prekážky, ľudia žijúci aj v tých najsuchších oblastiach sa budú môcť konečne tešiť z vody. A to za tú snahu už teda naozaj stojí.
Zdroj: qz.com, uravulabs.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko